Zdrowie

  • 3 marca 2025
  • wyświetleń: 519

Child grooming i sextortion... kampania #wiemcorobić pomoże dzieciom

"Child grooming" i "sextortion" to angielskie terminy opisujące niebezpieczne techniki manipulacji, które zagrażają dzieciom. Towarzystwo Przyjaciół Dzieci rozpoczyna ogólnopolską kampanię #wiemcorobić, aby podnieść świadomość na temat tych zagrożeń.

Child grooming i sextortion... kampania #wiemcorobić pomoże dzieciom
Child grooming i sextortion... kampania #wiemcorobić pomoże dzieciom · fot. materiały prasowe


Kampania #wiemcorobić obejmie działania edukacyjne i prewencyjne skierowane do dzieci, rodziców oraz nauczycieli, mające na celu pomoc w rozpoznawaniu i przeciwdziałaniu zagrożeniom internetowym.

Inicjatywa ta została objęta honorowym patronatem Ministra Sprawiedliwości, Rzecznika Praw Dziecka oraz Komendanta Głównego Policji, a w jej organizację zaangażowało się szerokie grono specjalistów, w tym sędziowie, psychoterapeuci, psychiatrzy dziecięcy, psycholodzy, pedagodzy seksualni oraz przedstawiciele policji.

Czym dokładnie jest child grooming?



Child grooming to proces psychologicznej manipulacji, w której sprawcy powoli zdobywają zaufanie dziecka, by zbliżyć się do niego z zamiarem wykorzystania seksualnego. W ramach kampanii powstały m.in. materiały edukacyjne, które pomogą dziecku nauczyć się rozpoznawać niepokojące sygnały, np. gdy osoba po drugiej stronie ekranu - izoluje dziecko od bliskich lub próbuje tworzyć z nim sekrety, wykazuje podejrzanie dużą uwagę i sympatię wobec dziecka, prosi o nagie zdjęcia lub proponuje spotkanie w realu, przesyła własne roznegliżowane zdjęcia lub inne materiały pornograficzne.

Sextortion - wyrafinowany podstęp



Drugim kluczowym zagadnieniem kampanii jest sextortion - przestępstwo polegające na szantażowaniu ofiary groźbą upublicznienia intymnych zdjęć lub filmów w celu wymuszenia korzyści finansowych. Sprawcy na ogół wykorzystują manipulację i podstęp, aby nakłonić swoje ofiary do udostępnienia kompromitujących materiałów.

- Dzieci często wchodzą w te relacje w poszukiwaniu akceptacji i bliskości, ale gdy sprawca zaczyna je szantażować, czują się winne i przestraszone. Ważne jest, by wiedziały, że mają prawo do wsparcia i że istnieją konkretne kroki, które mogą podjąć w celu interwencji. Interwencja to zbieranie dowodów, rozmowa z rodzicami, psychologiem szkolnym, telefonem zaufania lub zgłoszenie sprawy na policji - mówi Magda Mroziewicz, psycholożka szkolna i konsultantka Telefonu i czatu zaufania dla dzieci i młodzieży 800119119.pl, jedna z ekspertek kampanii.

Kampania #wiemcorobić to kompleksowa inicjatywa, która ma na celu zarówno edukowanie, jak i oferowanie praktycznego wsparcia dzieciom, rodzicom oraz nauczycielom w zmaganiach z zagrożeniami internetowymi.

"Podstawowe założenia kampanii to zmniejszenie stygmatyzacji ofiar oraz zachęcanie młodzieży do zgłaszania przestępstw. Kampania skierowana jest również do dorosłych - rodziców i nauczycieli, którym dostarczy narzędzi, aby mogli skuteczniej wspierać dzieci i młodzież w obliczu zagrożeń" - czytamy na stronie Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

"W ramach kolejnego etapu kampanii #wiemcorobić zostaną udostępnione dodatkowe materiały skierowane do nauczycieli, w tym scenariusze lekcji i film edukacyjny. Zainteresowani będą mieli okazję również wziąć udział w webinarze. Informacje na ten temat będą udostępniane na stronie internetowej kampanii oraz w mediach społecznościowych Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Zarząd Główny" - dodają urzędnicy.

- Na stronie internetowej wiemcorobic.pl już można znaleźć spot wideo i materiały informacyjne skierowane do dzieci i młodzieży, dotyczące ścieżki postępowania w przypadku zetknięcia się z groomerem lub szantażystą. Dostępny jest też specjalny formularz, przez który można zgłosić takie przestępstwo, oraz informacje, gdzie szukać wsparcia psychologicznego. Nauczyciele zyskają wkrótce dostęp do scenariuszy lekcji przygotowanych przez ekspertów oraz do narzędzi, które pozwolą im rozpoznawać sygnały zagrożeń i reagować na potrzeby uczniów w trudnych sytuacjach. Zależy nam na zbudowaniu świadomości i zapewnieniu konkretnego wsparcia, aby wszyscy odbiorcy - dzieci, ich rodzice i nauczyciele - czuli, że wiedzą, co mogą zrobić w obliczu zetknięcia się z niebezpieczeństwem ze świata online - dodaje Marta Kwiatek.

Zac / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.