
Wiadomości
- 22 marca 2025
- wyświetleń: 542
[FOTO] Udogodnienia dla osób ze szczególnymi potrzebami w Urzędzie Miejskim
Urząd Miejski w Bielsku-Białej, zgodnie z przepisami, zapewnia dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami, starszych i schorowanych. Obejmuje to dostępność architektoniczną, cyfrową oraz informacyjno-komunikacyjną, w tym tłumacza migowego i pętle indukcyjne.

Jak podaje Urząd Miejski w Bielsku-Białej, "dostępność informacyjno-komunikacyjna ułatwia interesantom uzyskanie informacji oraz komunikowanie się z urzędnikami i polega np. na obsłudze interesanta przez pocztę elektroniczną, sms, mms lub inną formę przez Internet czy połączenie video. Ważne jest też zapewnienie usługi tłumacza migowego oraz urządzeń do obsługi osób słabosłyszących, jak np. pętla indukcyjna, która zamienia dźwięk na fale elektromagnetyczne docierające do aparatu słuchowego i pomagające lepiej słyszeć i rozróżniać mowę. Bardzo istotnie jest tworzenie i udostępnianie treści łatwych do czytania i zrozumienia, bo zgodnie z zasadą ETR - Easy to read - urzędowe informacje powinny być zapisane prostymi zdaniami oraz uzupełnione zdjęciami, rysunkami lub symbolami. Zasada dostępności wymaga też umożliwienia - na wniosek osoby ze szczególnymi potrzebami - innych form porozumiewania się, jak np. pisanie na kartce pomagające porozumieć się osobie, która nie mówi".

Dostęp do tłumacza języka migowego
"Urząd Miejski w Bielsku-Białej umożliwia przy załatwieniu spraw skorzystanie z pomocy tłumacza języka migowego. Osoba uprawniona musi zgłosić chęć skorzystania z usług tłumacza języka migowego ze wskazaniem wybranej metody komunikowania się, co najmniej na trzy dni robocze przed tym zdarzeniem, z wyłączeniem sytuacji nagłych" - tłumaczą urzędnicy.
Taką potrzebę można zgłosić w Urzędzie Miejskim za pomocą
- sms-a pod nr tel. 786 949 508;
- e-maila: informacja@um.bielsko-biala.pl;
- listownie na adres urzędu lub bezpośrednio w Biurze Obsługi Interesanta na stanowisku nr 2.
Warto przypomnieć, że transmisje z posiedzeń sesji Rady Miejskiej w Bielsku-Białej tłumaczone są na żywo przez tłumacza języka migowego.
Obsługa osób niesłyszących
Jak podają urzędnicy, "osoba niesłysząca lub słabosłysząca może w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej załatwić swoją sprawę na kilka sposobów. Jeden z nich to pomoc bliskiej osoby - można przyjść z członkiem rodziny lub inną osobą towarzyszącą, która zna język migowy. W takim przypadku obsługa odbywa się bez dodatkowych kosztów".
"Istnieje również możliwość skorzystania z tłumacza języka migowego. Po wykonaniu tłumaczenia, pracownik urzędu potwierdza realizację usługi na specjalnym formularzu, który stanowi podstawę rozliczenia. Dotyczy to zarówno tłumaczenia na miejscu, jak i wideotłumacza" - dodają.
Można też skorzystać ze środków komunikacji elektronicznej - właśnie wideotłumacza. Na stanowisku nr 2 dostępny jest tablet umożliwiający połączenie z tłumaczem języka migowego on-line.
Kolejną formą jest pisemne przekazanie informacji osobiście.
W urzędzie są też pętle indukcyjne - to urządzenia dla osób słabosłyszących. Pętla łączy się z aparatem słuchowym. Osoba słabosłysząca może sama połączyć się z pętlą. Musi nacisnąć odpowiedni przycisk w swoim aparacie.
Urząd Miejski w Bielsku-Białej posiada dwadzieścia cztery pętle indukcyjne, które dostępne są w: Biurze Obsługi Interesanta na stanowisku nr 2, Urzędzie Stanu Cywilnego, w sali obsługi interesanta Wydziału Spraw Obywatelskich i Przedsiębiorczości, w Centrum Seniora oraz w Wydziale Geodezji i Kartografii.

Dla niewidomych i słabowidzących
Urzędnicy informują też, że "w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej funkcjonuje system nawigacyjno-informacyjny Totupoint. To bardzo proste i pomocne narzędzie wspierające osoby niewidome i słabowidzące w orientacji w przestrzeni publicznej. Totupoint wykorzystuje różne sygnały sensoryczne, takie jak: dźwięk, dotyk czy technologie mobilne, aby dostarczać użytkownikom informacje o otoczeniu i pomagać im w poruszaniu się".
System zamontowany w budynkach urzędu składa się ze znaczników elektronicznych oraz aplikacji o nazwie Totupoint, którą można pobrać na urządzenia mobilne - smartfony lub tablety. Osoba, która ma na swoim urządzeniu taką aplikację, zbliżając się np. do głównego wejścia do budynku urzędu przy placu Ratuszowym 6, słyszy ze specjalnego, niewielkiego urządzenia nad drzwiami taki komunikat, poprzedzony sygnałem dźwiękowym: Urząd Miejski w Bielsku-Białej, plac Ratuszowy 6, wejście główne. O zbliżaniu się do windy w budynku przy placu Ratuszowym 6 poinformuje ją przeciągły, alarmowy dźwięk.
W budynkach urzędu znajduje się dziewięć totupointów. Zamieszczone są nad wszystkimi drzwiami głównymi do wszystkich budynków UM, nad drzwiami do sali sesyjnej przy placu Ratuszowym 1, po jednym nad drzwiami do Centrum Seniora przy ulicy Dmowskiego 6 oraz nad windą w budynku przy placu Ratuszowym 6.
W budynku przy placu Ratuszowym 6 nad klamkami do toalet umieszczone są tabliczki w alfabecie Braille’a. Tabliczka w alfabecie Braille’a zamontowana na drzwiach wejściowych do budynku przy placu Ratuszowym 6 informuje o możliwości wejścia psa asystującego.

Inne
W Biurach Obsługi Interesanta do dyspozycji są urządzenia wspomagające osoby z niepełnosprawnościami: lupa elektroniczna oraz ramki do podpisu. Lupa znajduje się w wydziale Spraw Obywatelskich i Przedsiębiorczości.
- Co roku Wydział Polityki Społecznej wydaje zaktualizowany Informator dla osób starszych i osób z niepełnosprawnościami, który dostępny jest w Biurze Obsługi Interesanta.
- W Wydziale Spraw Obywatelskich i Przedsiębiorczości znajduje się pokój ciszy oraz miejsce do obsługi osób z niepełnosprawnościami.
- W Biurze Obsługi Interesanta w budynku Urzędu Miejskiego przy placu Ratuszowym 6 oraz w Wydziale Spraw Obywatelskich i Przedsiębiorczości znajdują się małe kąciki zabaw. W toaletach budynków nr 5 i 6 przy placu Ratuszowym dostępne są przewijaki.
- Na wejściu do budynku przy ulicy Romana Dmowskiego 6, gdzie mieści się Wydział Geodezji i Kartografii oraz Centrum Seniora - w podłodze zamontowano ścieżki dotykowe, które prowadzą do windy, na klatkę schodową i do biur.

ZOBACZ TAKŻE

Złota rączka dla seniora. To już trzeci rok funkcjonowania

Ponad 1,5 mln zł na wsparcie osób niepełnosprawnych i młodzieży z domów dziecka

„Nie” dla funduszu dla niepełnosprawnych

Program Inkluzywności dla niepełnosprawnych?

Zagrożenie gazowe w Wapienicy - apel do władz

Co będzie ze stadionem na Młyńskiej? Czy miasto sprzeda obiekt? Obaw nie brakuje
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.