Wiadomości

  • dzisiaj, 12:30
  • wyświetleń: 192

Mniejszy dostęp do alkoholu, ale nadal jesteśmy w niechlubnej czołówce

Spożywanie alkoholu prowadzi do alkoholizmu - przewlekłej, śmiertelnej choroby, która każdego roku zabiera rzesze mieszkańców kraju i Bielska-Białej. Jeśli nie zabija, to rujnuje życia uzależnionych, jak i ich rodzin. Cieszy więc fakt, że powoli, ale jednak systematycznie, w stolicy Podbeskidzia coraz trudniej kupić napoje alkoholowe.

Esperal Warszawa Rewolucyjna Broń w Walce z Alkoholizmem Wszycie Disulfiramu jako Skuteczna Metoda Leczenia


W Bielsku-Białej, jak w wielu miastach w Polsce, nadużywanie alkoholu pozostaje istotnym problemem społecznym. Jednak coraz bardziej optymistyczne dane dotyczące liczby punktów sprzedaży alkoholu w stosunku do liczby mieszkańców miasta mogą napawać nadzieją. W najnowszym Gminnym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2025-2027 zauważono, że w Bielsku-Białej można zaobserwować spadek liczby punktów sprzedaży alkoholu na mieszkańca, co jest korzystnym trendem w kontekście walki z problemem alkoholowym.

Dokument ten odwołuje się do rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia, zgodnie z którymi na jeden punkt sprzedaży napojów alkoholowych powinno przypadać co najmniej 1000 osób. W Polsce, w 2014 roku, statystyki te były alarmujące - na jeden punkt sprzedaży napojów alkoholowych przypadało średnio 273 mieszkańców, a na punkty sprzedające napoje wysokoprocentowe - 380 osób. Z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, że Polska znajduje się w światowej czołówce pod względem łatwości dostępu do alkoholu.

Sytuacja w Bielsku-Białej z roku na rok również nie napawała optymizmem. W 2016 roku istniało 622 punkty sprzedaży alkoholu, co przekładało się na 269 osób na jeden punkt. Jednak od tamtego czasu można zauważyć znaczące zmiany. W latach 2017-2020 liczba punktów sukcesywnie malała, co wpłynęło na wzrost liczby mieszkańców przypadających na jeden punkt sprzedaży, osiągając 289 osób w 2020 roku. Trend ten był szczególnie wyraźny, co daje nadzieję na poprawę sytuacji.

Dalsze lat wzrastająca liczba mieszkańców przypadająca na punkty sprzedaży napojów alkoholowych w Bielsku-Białej była korzystna. W 2021 roku statystyki wykazały 274 osoby na punkt, a w 2022 roku - 310 osób. W 2023 roku liczba ta ustabilizowała się na poziomie 311, co jest najlepszym wynikiem od ośmiu lat. Wyniki te sugerują, że działania podejmowane przez lokalne władze oraz organizacje zajmujące się profilaktyką nadużywania alkoholu przynoszą efekty. Zmniejszenie liczby punktów sprzedaży oraz rosnąca liczba mieszkańców przypadających na jeden z nich mogą pozytywnie wpływać na zmniejszenie dostępności alkoholu, co jest kluczowe w kontekście ograniczania nadużywania substancji.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.