
Wiadomości
- 26 listopada 2024
- wyświetleń: 1636
Brakuje ścieżek rowerowych, zwłaszcza do marketów
W sprawie rozwoju sieci dróg rowerowych w mieście, w tym na terenie Wapienicy oraz Starego Bielska, do władz miasta zwrócił się radny Konrad Łoś. Jak podkreśla, zwrócili się do niego mieszkańcy, którzy uskarżają się na brak wystarczającej sieci ścieżek dla rowerów w mieście.

Mieszkańcy Bielska-Białej podkreślają, iż wygodne i bezpieczne szlaki pieszo-rowerowe powinny stanowić jedno z zadań priorytetowych miasta.
- Wskazują, iż szczególnie brakuje ścieżki prowadzącej z centrum Wapienicy do Auchan oraz
dalej. Aktualnie dochodzi do absurdalnej wręcz sytuacji, ze np. z dawnego BIT czy od zachodniej strony rzeki Wapienica (np. tereny ROD Wapieniczanka) nie ma przejścia choćby za pomocą kładki w kierunku Auchan. Zdaniem mieszkańców to stąd się biorą sytuacje nagłaśniane później w mediach lokalnych, że ktoś rowerem lub elektrycznym wózkiem inwalidzkim jedzie po rozbiegówce z S52 by dojechać do Auchan czy innych obiektów handlowych zlokalizowanych przy ulicy Bohaterów Monte Cassino. Z takimi przypadkami niestety mamy do czynienia. Jest to sytuacja absurdalna, aby z tej okolicy dostać się 100 metrów dalej na drugą stronę Wapieniczanki trzeba objechać na około część Starego Bielska i nadrzucić przy okazji kilka kilometrów - opisuje radny Konrad Łoś.
Zaznacza, że zdaniem mieszkańców zasadnym staje się przedłużenie ścieżki biegnącej wzdłuż rzeki
Wapienica do ścieżek usytuowanych w Mazańcowicach, aby stamtąd dojechać choćby do Czechowic-Dziedzic.
- Tam udało się podjąć stosowne działania, a u nas niestety w dalszym ciągu ich brakuje. Konieczne jest zatem przedłużenie istniejącej ścieżki wzdłuż rzeki Wapienica także po północnej stronie ulicy Cieszyńskiej wzdłuż ulicy Tadeusza Regera, Wypoczynkowej w kierunku ROD Wapieniczanka i Auchan w taki sposób aby włączyć ja docelowo w ścieżkę w ramach trasy nr 17 (przez Mazańcowice do granicy z Czechowicami) - stwierdza.
Przedstawiciel bielszczan dodaje, że mieszkańcy zapytują także, na jakim etapie procesu inwestycyjnego znajduje się realizacja kolejnych etapów budowy ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż rzeki Wapienica na odcinku od ulicy Leśników do ulicy Tartacznej?
Na tym nie koniec…
- Aktualnie podejmowane są działania na rzecz budowy ścieżek rowerowych w rejonie ulic
Partyzantów oraz wzdłuż planowanej do modernizacji ulicy Piastowskiej. Proszę poinformowanie jakie są plany miasta na najbliższe lata w zakresie rozbudowy sieci ścieżek rowerowych poza tymi inwestycjami? - poprosił Konrad Łoś.
W odpowiedzi Przemysław Kamiński, zastępca prezydenta Bielska-Białej podkreślił, że w kwestii braku dedykowanego połączenia rowerowego pomiędzy centrami handlowymi należy wyjaśnić, że charakterystyka tego obszaru - gdzie przebiega droga ekspresowa oraz znajduje się rozbudowana infrastruktura przemysłowa - znacząco utrudnia budowę trasy rowerowej przeznaczonej wyłącznie do komunikacji między obiektami handlowymi.
- Miasto realizuje rozwój sieci rowerowej według określonych priorytetów, koncentrując się na głównych ciągach komunikacyjnych, które mają stanowić spójne trasy rowerowe. Kluczowymi szlakami rowerowymi pozostają trasy nr 17 i 604, będące trzonem miejskiej komunikacji rowerowej, a inwestycje w ich rozwój są realizowane w pierwszej kolejności. Jednocześnie informuję, że miasto posiada dokumentację projektową na rozbudowę ulicy Rudawka, co stanowi inwestycję w drogę lokalną, łączącą się z węzłem przy centrum handlowym Auchan. Jednak jest to kosztowna inwestycja, dlatego na chwilę obecną nie zapadła ostateczna decyzja o jej realizacji. Niemniej jednak projekt ten zakłada nowe połączenie z centrum handlowym, które choć nie przewiduje dedykowanej drogi rowerowej - umożliwi ruch rowerowy w ramach ruchu ogólnego. Dodatkowo projekt uwzględnia chodnik dla pieszych, co zapewni bezpieczne przemieszczanie się pieszych w tym obszarze - poinformował wiceprezydent.
Jeśli chodzi o proces inwestycyjny dotyczący ścieżki wzdłuż rzeki Wapienicy na odcinku od ulicy Leśników do ulicy Tartacznej, inwestycja została wstrzymana z powodu protestów mieszkańców. Wiceprezydent wyjaśnił, że wznowienie prac nad dokumentacją projektową jest uzależnione od wypracowania kompromisu w zakresie wycinki drzew, co stanowi decydujący priorytet.
- Obecnie trwa nabór projektów w ramach pozyskania funduszy europejskich, do którego miasto przygotowuje się, składając wnioski na dwa kluczowe odcinki dróg rowerowych. Miasto zgodnie z priorytetem rozwoju trasy nr 17, posiada gotową dokumentację projektową na odcinek od ulicy Mazańcowickiej do granicy z Czechowicami-Dziedzicami i o to dofinansowanie będzie wnioskować. Drugą kluczową inwestycją rowerową jest modernizacja części istniejącej drogi rowerowej wzdłuż ulicy Bystrzańskiej aż do granicy z gminą Wilkowice. Reasumując powyższe działania możemy stwierdzić, że miasto Bielsko-Biała, w miarę dostępnych środków finansowych, konsekwentnie realizuje rozwój infrastruktury drogowej i rowerowej starając się zapewnić jej równomierny rozwój we wszystkich dzielnicach - podsumował przedstawiciel bielskiego Ratusza.
Ścieżki rowerowe
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Ścieżki rowerowe" podaj
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.