Wiadomości

  • 15 października 2024
  • wyświetleń: 4024

Obcy gatunek znów atakuje. Powstała specjalna zakładka

Wraca problem z inwazją rdestowca japońskiego, która to roślina wypiera rodzimą roślinność w stolicy Podbeskidzia. Powstała nawet specjalna zakładka na stronie magistratu powołana do walki z tym obcym gatunkiem.

rdestowiec
fot. arch. Romana Matyi


- Wykonując swoje obowiązki radnego Bielska - Białej, poświęciłem trochę czasu objeżdżając - na razie Kamienicę - żeby zinwentaryzować stanowiska rośliny inwazyjnej jaką jest rdestowiec. Razem z wiceprzewodniczącym rady osiedla, zarejestrowaliśmy 13 miejsc na terenie dzielnicy Kamienica. W tym czasie rdest jest w fazie kwitnienia, co dodatkowo zwiększa jego ekspansję - zauważył Roman Matyja, radny z Bielska-Białej.

I poprosił, aby wprowadzić do rejestru podane miejsca i podjąć działania, corocznego, kilkukrotnego koszenia, bądź wyrywania z korzeniami tego chwastu.

- Z własnego doświadczenia wiem, że walka z tą rośliną nie jest łatwa, ale trzeba rozpocząć ten trudny pojedynek - dodał przedstawiciel mieszkańców.

Warto przypomnieć, że rdestowiec jako gatunek negatywnie wpływa na rodzime gatunki roślin m.in. przez ograniczenie dostępu do światła. Uniemożliwia kiełkowanie nasion wielu gatunków rodzimych poprzez tworzenie grubej i wolno rozkładającej się warstwy opadłych liści i łodyg. Wpływa na pulę materii organicznej gleby i wywiera negatywny wpływ na rośliny porastające nieużytki, gdzie obecność gatunku, przez konkurencję, wyklucza i/lub poważnie redukuje pokrycie wielu gatunków innych roślin. W efekcie duże i zwarte łany rdestowca ostrokończystego obniżając różnorodność biologiczną siedlisk naturalnych i półnaturalnych, w tym ekosystemów łęgowych, stanowią zagrożenie dla płazów, gadów, ptaków i ssaków, których podstawowym pożywieniem są m.in. stawonogi.

- Gmina Bielsko-Biała na bieżąco reaguje na wnioski mieszkańców w tym temacie. W związku z zaplanowanymi wcześniej działaniami zaradczymi wobec rdestowca na terenach gminnych, obszar osiedla Kamienica zostanie zapisany na liście prac interwencyjnych przewidzianych w 2025 r. Pozostali dysponenci działek wskazanych w interpelacji zostaną niezwłocznie poinformowani o problemie. W celu zgłaszania obecności inwazyjnych gatunków, powstała odpowiednia zakładka na stronie internetowej urzędu miasta, umożliwiająca zgłaszanie tych stanowisk przez mieszkańców oraz szybką interwencję pracowników Wydziału Ochrony Środowiska i Energii - poinformował Adam Ruśniak, zastępca prezydenta Bielska-Białej.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.