
Wiadomości
- 15 października 2024
- wyświetleń: 4666
Obcy gatunek znów atakuje. Powstała specjalna zakładka
Wraca problem z inwazją rdestowca japońskiego, która to roślina wypiera rodzimą roślinność w stolicy Podbeskidzia. Powstała nawet specjalna zakładka na stronie magistratu powołana do walki z tym obcym gatunkiem.

- Wykonując swoje obowiązki radnego Bielska - Białej, poświęciłem trochę czasu objeżdżając - na razie Kamienicę - żeby zinwentaryzować stanowiska rośliny inwazyjnej jaką jest rdestowiec. Razem z wiceprzewodniczącym rady osiedla, zarejestrowaliśmy 13 miejsc na terenie dzielnicy Kamienica. W tym czasie rdest jest w fazie kwitnienia, co dodatkowo zwiększa jego ekspansję - zauważył Roman Matyja, radny z Bielska-Białej.
I poprosił, aby wprowadzić do rejestru podane miejsca i podjąć działania, corocznego, kilkukrotnego koszenia, bądź wyrywania z korzeniami tego chwastu.
- Z własnego doświadczenia wiem, że walka z tą rośliną nie jest łatwa, ale trzeba rozpocząć ten trudny pojedynek - dodał przedstawiciel mieszkańców.
Warto przypomnieć, że rdestowiec jako gatunek negatywnie wpływa na rodzime gatunki roślin m.in. przez ograniczenie dostępu do światła. Uniemożliwia kiełkowanie nasion wielu gatunków rodzimych poprzez tworzenie grubej i wolno rozkładającej się warstwy opadłych liści i łodyg. Wpływa na pulę materii organicznej gleby i wywiera negatywny wpływ na rośliny porastające nieużytki, gdzie obecność gatunku, przez konkurencję, wyklucza i/lub poważnie redukuje pokrycie wielu gatunków innych roślin. W efekcie duże i zwarte łany rdestowca ostrokończystego obniżając różnorodność biologiczną siedlisk naturalnych i półnaturalnych, w tym ekosystemów łęgowych, stanowią zagrożenie dla płazów, gadów, ptaków i ssaków, których podstawowym pożywieniem są m.in. stawonogi.
- Gmina Bielsko-Biała na bieżąco reaguje na wnioski mieszkańców w tym temacie. W związku z zaplanowanymi wcześniej działaniami zaradczymi wobec rdestowca na terenach gminnych, obszar osiedla Kamienica zostanie zapisany na liście prac interwencyjnych przewidzianych w 2025 r. Pozostali dysponenci działek wskazanych w interpelacji zostaną niezwłocznie poinformowani o problemie. W celu zgłaszania obecności inwazyjnych gatunków, powstała odpowiednia zakładka na stronie internetowej urzędu miasta, umożliwiająca zgłaszanie tych stanowisk przez mieszkańców oraz szybką interwencję pracowników Wydziału Ochrony Środowiska i Energii - poinformował Adam Ruśniak, zastępca prezydenta Bielska-Białej.
ZOBACZ TAKŻE

Pestycydy na zieleni miejskiej? Jest apel

Walka o zieleń w betonie. Kierowcy natarczywie rozjeżdżają nowopowstały pas zieleni

Załatwianie potrzeb na klatkach schodowych to już norma... Toalety są, ale nie tam gdzie trzeba

Najpierw plan, potem cmentarz

„Nie” dla sezonowych toalet przy parkach

Miał być chodnik - powstał zbiornik na błoto
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.