Wiadomości

  • 4 października 2024
  • 7 października 2024
  • wyświetleń: 569

Czujnik dymu i czadu mogą uratować życie

Czujka dymu i tlenku węgla to nasz pierwszy sprzymierzeniec w walce z pożarem oraz czadem. Kampania PSP „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” przypomina o tym, jak ważne jest ich zainstalowanie.

Straż Pożarna, czujnik czadu
Czujnik dymu i czadu mogą uratować życie · fot. KM PSP Bielsko-Biała


3 października w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 5 KM PSP w Warszawie zorganizowano konferencję prasową, podczas której Komendant Główny PSP, nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski, oraz Prezydent m.st. Warszawy, Rafał Trzaskowski, omówili najważniejsze kwestie związane z bezpieczeństwem mieszkańców stolicy i całego kraju.

Komendant Główny PSP, zwracając się poprzez media do każdego obywatela, zaznaczył - 1 października rozpoczął się sezon grzewczy, a dziś podpisujemy porozumienie, które inicjuje współpracę wpisującą się w ogólnopolską kampanię dbania o bezpieczeństwo. W strategii KG PSP na lata 2024-2027, prewencja społeczna ma jedno z 4 kluczowych obszarów, bowiem musimy zadbać o edukację obywateli w zakresie bezpieczeństwa pożarowego. -

Trochę statystyki



Od 1 stycznia do 2 października 2024 roku w Polsce strażacy interweniowali już ponad 20,4 tys. razy w związku z pożarami w obiektach mieszkalnych, w których ponad 1,4 tys. osób odniosło obrażenia, a ponad 170 osób niestety straciło życie.

Od 1 stycznia do 2 października 2024 roku strażacy brali udział w ponad 3,2 tys. interwencjach związanych z emisją tlenku węgla, w wyniku których ponad 860 osób uległo podtruciu, a niestety 26 osób straciło życie.

"W odniesieniu do m. Bielska-Białej i powiatu bielskiego w sezonie grzewczym 2023/2024 odnotowaliśmy 53 interwencje związane z emisją tlenku węgla, w wyniku których 9 osób uległo podtruciu, a niestety aż 4 osoby straciły życie! Z kolei od początku roku bielscy strażacy interweniowali 127 razy w związku z pożarami w obiektach mieszkalnych, w których 14 osób odniosło obrażenia" - informuje PSP w Bielsku-Białej.

Strażacy apelują "pamiętajmy - czujka dymu i czujka tlenku węgla to „nasz pierwszy ratownik



Dlaczego? - W momencie, gdy dojdzie do pożaru, autonomiczna czujka zamontowana w pomieszczeniu zaalarmuje nas. Czujka wydaje dźwięk o natężeniu ok. 85 dB, co pozwala obudzić nawet osoby śpiące i odpowiednio wcześnie ostrzec je o niebezpieczeństwie. Taka osoba odpowiednio wcześnie zaalarmuje odpowiednie służby, będzie mogła ewakuować się z budynku a także powiadomić innych mieszkańców danego budynku. To ogromnie ułatwi pracę strażakom i przyspieszy ich działania, ponieważ po dojeździe na miejsce zdarzenia i rozpoznaniu, będą oni mogli przystąpić do działań gaśniczych.

"Koszt czujki nie jest wysoki, a cena naszego życia i bezpieczeństwa jest bezcenna" - dodają strażacy.

Zac / bielsko.info

źródło: KM PSP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.