Wiadomości

  • 21 sierpnia 2024
  • wyświetleń: 573

Cichy zabójca. Latem też możemy zatruć się czadem

"Cichy zabójca", jakim jest tlenek węgla, czyli czad, stanowi zagrożenie nie tylko w okresie grzewczym. Wysokie temperatury latem sprzyjają jego powstawaniu. Od początku czerwca bielscy strażacy interweniowali już ponad 50 razy w związku z obecnością tlenku węgla.

czad, czujka, tlenek węgla, miernik, straż,,
Cichy zabójca. Latem też możemy zatruć się czadem · fot. KM PSP Bielsko-Biała


"Strażacy z Bielska-Białej interweniowali w wielu takich incydentach; w wyniku jednego z nich osoba z objawami zatrucia tlenkiem węgla została zabrana do szpitala. Dlatego strażacy uczulają, aby problemu nie bagatelizować" - informuje Urząd Miejski w Bielsku-Białej.

Sytuacja jest poważna, ponieważ tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest bezwonnym, bezbarwnym i bezsmakowym gazem o wysokiej toksyczności. Niestety, każdego roku w Polsce odnotowuje się kilkadziesiąt przypadków śmiertelnych związanych z tym zatruciem.

"Stężenie tlenku węgla dopuszczalne przez Światową Organizację zdrowia to 35 ppm (ang. parts per million - liczba części na milion), w okolicach 200 ppm człowiek zaczyna już odczuwać dolegliwości związane z zatruciem. Bardzo duże stężenie czadu - ok. 12000 ppm - potrafi zabić człowieka w kilka minut" - podają urzędnicy.

Państwowa Straż Pożarna przypomina



"Wysokie temperatury negatywnie wpływają na stan przewodów kominowych. To z kolei zwiększa ryzyko powstania tzw. ciągu wstecznego, który może być bardzo niebezpieczny. Podczas upałów przegrzewają się przewody kominowe nad dachem, co przyczynia się do powstania odwrotnego ciągu w kominie. Trzeba mieć świadomość, że temperatura przy wylocie przewodów kominowych w upalny dzień jest do 2,5 razy wyższa, niż temperatura zewnętrzna. Powstaje słup powietrza, który zamiast odprowadzać spaliny z naszych urządzeń grzewczych, wtłacza je z powrotem".

"Niestety, nie ma tak naprawdę skutecznego rozwiązania tego problemu. Jedyną metodą jest przeczekanie upałów i branie kąpieli wieczorem lub wcześnie rano. Czyli wtedy, gdy słońce nie ogrzewa intensywnie przewodów kominowych. Należy też wystrzegać się używania urządzeń grzewczych w godzinach intensywnego nasłonecznienia, a więc od godz. 9.00 do 18.00. Pamiętajmy też, aby zapewnić odpowiednią wentylację w mieszkaniach oraz zaopatrzyć się w czujniki tlenku węgla".

Zac / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.