Wiadomości
- 19 lipca 2024
- wyświetleń: 2016
Kontrowersje w Galerii Bielskiej BWA. Ratusz odpiera zarzuty
Grupa bielskich rajców jest oburzona m.in. wykorzystaniem w jednym z kontrowersyjnych wydarzeń grafiki nawiązującej do obrazu religijnego. Głos w tej sprawie zabrał zastępca prezydenta miasta.
Przypomnijmy, grupa radnych skierowała interpelację do władz Bielska-Białej, w której podkreślają, że "szczególnie bulwersujące jest użycie do promocji tych wydarzeń ("Miesiąca dumy" - przyp.red.) na stronie internetowej wydawanego przez gminę Bielsko-Biała magazynu ‘Pełna kultura’ grafiki autorstwa Bartłomieja Jarmolińskiego o nazwie ‘Santo Subito Frida’".
- Grafika ta przedstawia meksykańską malarkę Fridę Kahlo (1907-1954) na której piersi umieszczono wizerunek Najświętszego Serca Pana Jezusa. Bez wątpienia wybór akurat tej grafiki nie jest przypadkowy i ma związek z faktem, że czerwiec jest w Kościele katolickim miesiącem w sposób szczególny poświęconym czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Takie zestawienie z użyciem Najświętszego Serca Pana Jezusa (będącego elementem dość kontrowersyjnej grafiki) - do promocji wydarzeń związanych ze środowiskiem LGBTQ+ może być uznane przez wielu katolików jako obrażające ich uczucia religijne - podkreślają autorzy dokumentu.
Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.
- W przewodniku po wystawie prezentowanej w Willi Sixta Dyrektorka instytucji pisze: 'Frida Kahlo, słynna meksykańska artystka, tęskniła za macierzyństwem, które nie było jej dane, a swoje cierpienie przekuła w sztukę, dzięki której zapisała się w historii, choć ogólnoświatowy sukces odniosła dopiero wiele lat po śmierci. Bartłomiej Jarmoliński uczynił ją jedną z bohaterek swojego cyklu 'Santo Subito' (2008), w którym reinterpretuje proces beatyfikacji, odnosząc go do sytuacji, której doświadczają współcześni celebryci za pośrednictwem mediów - skomentował Adam Ruśniak, zastępca prezydenta Bielska-Białej..
- W serii obrazów, nazwanych hasłem rozpowszechnionym m.in. w czasie oczekiwania wiernych na szybką beatyfikację papieża Jana Pawła II, pojawiają się artyści, którzy są ogromnie ważni dla światowej kultury, a których rozgłos związany jest często z ich przedwczesną śmiercią. Stali się symbolami, a ich nazwiska usankcjonowane, lub wręcz sprzedane jako marki. Czy naprawdę jest to dzieło "obrażające kulturę" lub uczucia religijne? - dodaje wiceprezydent.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.