Wiadomości

  • 11 grudnia 2022
  • wyświetleń: 1538

[FOTO] Poznaliśmy laureatów konkursu "Sukces nie zna barier"

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych 8 grudnia w Bielsku-Białej podsumowano konkurs "Sukces nie zna barier 2022". Uroczysta konkursowa gala odbyła się w Domu Kultury im. W. Kubisz. Spośród 12 zgłoszonych do konkursu osób jury nagrodziło Stanisława Krząkałę.

Podsumowanie konkursu "Sukces nie zna barier 2022" - 8.12.2022 · fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UM BB


Celem organizowanego przez Urząd Miejski w Bielsku-Białej konkursu "Sukces nie zna barier 2022 jest promowanie postaw osób z niepełnosprawnościami, które przełamują bariery i stereotypy dotyczące niepełnosprawności oraz mogą stać się wzorem do naśladowania dla innych osób. W tym roku konkurs odbywał się po raz siódmy.

W konkursowej gali 8 grudnia uczestniczyło liczne grono przedstawicieli instytucji związanych z szeroko pojętą pomocą społeczną, kulturą i organizacjami pozarządowymi. Samorząd Bielska-Białej i prezydenta Jarosława Klimaszewskiego reprezentował zastępca prezydenta Adam Ruśniak oraz wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Karol Markowski i Piotr Ryszka.

Adam Ruśniak, który był jednocześnie przewodniczącym kapituły konkursowej, złożył gratulacje uczestnikom konkursu.

- Każdego dnia mimo pewnych ograniczeń, czy to fizycznych czy też psychicznych, świetnie sobie radzicie. Mało tego, odnosicie wielkie sukcesy w różnego rodzaju działaniach czy inicjatywach nie tylko tutaj, w regionie, ale również w Polsce i w świecie. Dziękuję wam szczególnie za to, że zmagając się ze swoimi niedoskonałościami pokazujecie, że macie siłę i determinację. Pokazujecie nam - którym się wydaje, że jesteśmy w pełni sprawni - że nasze utyskiwanie na zmęczenie, na to, że jest nam ciężko, nic nie znaczy w porównaniu z tym, z jakimi problemami wy się mierzycie. Pomimo tego wszystkiego potraficie osiągnąć niesamowite sukcesy. Za tę determinacje i ciągłe dawanie świadectwa z serca ogromnie wam dziękuję - mówił zastępca prezydenta Adam Ruśniak.

Jury po długich dyskusjach uznało, że tytuł i statuetka w konkursie Sukces nie zna barier 2022 trafią do Stanisław Krząkały, dotkniętego dysfunkcją wzroku działacza społecznego i wychowawcy, szkolącego opiekunów dzieci i młodzieży.

Laureat niedowidzi od dzieciństwa. Od zawsze patrzy pozytywnie na świat i ludzi, działa społecznie. Udziela się w swojej społeczności lokalnej, ale i na arenie ogólnopolskiej. By przełamać niepełnoprawność, wrócił do pracy z młodzieżą - społecznie i non-profit. Korzystając z doświadczenia pedagogicznego, dziennikarskiego, jako pasjonat zdrowego, aktywnego wypoczynku i survivalu szkoli kadrę opiekunów dla dzieci i młodzieży całkowicie za darmo.

Ta kadra, jako jedyna w kraju, jest moderowana przez pana Stanisława na okrągło przez cały rok. Dla niej stworzył profil, zasady profesjonalnego działania, stronę internetową i comiesięczny biuletyn informacyjny. Skupiając młodych z całej Polski, zawsze zaprasza ich na szkolenia do Bielska-Białej promując stolicę Podbeskidzia. Życiowa dewiza Pana Stanisława: Pozytywnie do przodu na plus! To jest to - codzienne pokonywanie własnych barier - dla innych.

Odbierając nagrodę, Stanisław Krząkała powiedział: - Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie. To niezwykle miłe, że co roku młodzi ludzie zgłaszają mnie do konkursu. Kiedyś to ja ich prowadziłem po wycieczkach i obozach, teraz oni stali się moją kadrą. Lata uciekają, zdrowie już nie to, ale praca z młodzieżą to jest dla mnie najlepsze lekarstwo na to, aby być aktywnym, pozytywnym, a ten sukces to taka bardzo miła kropka nad i.

Drugie miejsce zajęła Anna Demianiuk, która pomimo przeciwności losu i trudności wynikających z niepełnosprawności od kilku lat konsekwentnie rozwija swój talent malarski. Dzięki pracy nad swoim artystycznym warsztatem osiągnęła wielki sukces w Ogólnopolskim Monkursie Malarskim Bielska Jesień 2017. Kilkukrotnie reprezentowała nasz kraj na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Naiwnej Art Najf w Nikiszowcu. Za swoje osiągnięcia zdobyła wyróżnienia i nagrody. Pomimo braku akademickiego wykształcenia pani Anna jest także zaliczana przez Galerię Bielską BWA do grona bielskich artystów. Jej prace dwukrotnie prezentowane były na wystawach środowiskowych bielskich artystów w BWA. Miała wiele wystaw grupowych i indywidualnych.

Natomiast na trzecim miejscu w konkursie uplasowała się Urszula Pilecka. Pani Ula jest osobą niedosłyszącą. Obecnie pracuje z Zakładzie Pracy Chronionej w Bielsku-Białej. Ukończyła kurs wolontariatu w Caritas. Społecznie współpracujące z grupą osób niesłyszących i słabo słyszących, które przyjeżdżają do Bielska-Białej z innych miast. W roku 2021 była inicjatorką powołania Koła Polskiego Czerwonego Krzyża osób niesłyszących i słabo słyszących w Bielsku-Białej.

W tegoroczne szranki konkursowe stanęli również: Rozalia Dudka, Krystyna Gawlas, Zofia Sparzyńska, Waldemar Kraśnicki, Barbara Pawlik-Dobrowolska, Janina Kubień, Ryszard Gałuszka, Helena Fiuk, Władysław Pikul.

Gwiazdą tegorocznej gali była Daria Barszczyk, niewidoma wokalistka, młoda, utalentowana, o wspaniałym, wielowymiarowym głosie. Wokalistka jest absolwentką Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie kształciła się w śpiewie klasycznym, nie stroni jednak od repertuaru rozrywkowego. Jest również zwyciężczynią Festiwalu Zaczarowanej Piosenki organizowanego przez Fundację Anny Dymnej Mimo wszystko w 2021 roku. Została nagrodzona przez Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Muzyczno-słownych w konkursie Debiuty podczas 58. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 2021 roku.

O renomie konkursu Sukces nie zna barier odbywającego się w stolicy Podbeskidzia najlepiej świadczy fakt, że laureat ubiegłorocznej edycji konkursu Filip Walecki - jedyny na świecie ultramaratończyk z zespołem Downa, sportowiec konkurujący w biegach z osobami w pełni sprawnymi - w tym roku, otrzymał Nagrodę Publiczności w ogólnopolskim konkursie Człowiek bez barier 2022. W tej samej kategorii 3. miejsce zajęła również bielszczanka Irena Awieruszko-Ptaszkiewicz, zdobywczyni I miejsca w bielskim konkursie w 2019 roku. Ogólnopolska gala miała miejsce 6 grudnia na zamku Królewskim w Warszawie.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.