Wiadomości
- 4 lutego 2022
- wyświetleń: 1902
Mija 41 lat od strajku generalnego na Podbeskidziu. Uroczystość w BCK
41. rocznicę strajku generalnego na Podbeskidziu obchodzono uroczyście 3 lutego w Bielskim Centrum Kultury. Były wspomnienia, medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości, wręczenie dyplomów, odznak, statuetek Zasłużony dla Podbeskidzia oraz przyznanie tytułu Związkowca Roku.
Strajk, który wybuchł 27 stycznia 1981 roku, ogarnął całe województwo bielskie. Był pierwszym w kraju protestem, który wysuwał także postulaty polityczne - strajkujący wystąpili przeciwko nadużyciom miejscowych władz administracyjnych i partyjnych. Do negocjacji ze związkowcami przysłano rządową komisję. Strajk zakończył się sukcesem - w wyniku zawartego 6 lutego porozumienia przedstawiciele władz z miasta i województwa pożegnali się ze stanowiskami.
W uroczystości uczestniczył wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed, wywodzący się z podbeskidzkiej Solidarności. Przypominając tamte dni w okolicznościowym przemówieniu przewodniczący Zarządu Regionu Podbeskidzie NSZZ Solidarność Marek Bogusz dziękował osobom strajkującym w 1981 roku za ich ówczesną postawę i podkreślał, jak ważny i dzisiaj jest dialog i chęć rozmowy pomiędzy różnymi środowiskami.
Najmilszym dla uczestników obchodów był moment docenienia ich wkładu w zmiany systemowe, jakie dokonały się w Polsce m.in. dzięki działalności ludzi z Solidarności.
Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości otrzymali: Władysława Bobowska, Jerzy Borowski, Stanisław Czernecki, Helena Dobranowicz, Jolanta Duda, Leszek Frydel, Renata Górnisiewicz, Kazimierz Grajcarek, Kazimierz Jafernik, Roman Jóźwiak, Henryk Juszczyk, Andrzej Kabat, Anna Kamińska, Mirosław Kierepka, Jarosław Kolmer, Aleksandra Machowiak, Aleksander Marek, Zbigniew Matlakiewicz, Janusz Okrzesik, ks. Józef Oleszko, Barbara Orzeł, Wacław Pierzchalski, Edward Polak, Maria Romankiewicz, Urszula Rukasz, Mirosław Styczeń, Alina Świeży-Sobel, Maria Szlagura, Marcin Tyrna, Eugeniusz Widyna i Józef Wodecki.
Tytułem Zasłużonego dla Solidarności Podbeskidzia uhonorowani zostali: Ryszard Anus (pośmiertnie), Mirosław Biernot (pośmiertnie), Jerzy Binkowski, Krzysztof Chudzik, Janusz Gołdynia, Kazimierz Grajcarek, Henryk Juszczyk, Andrzej Kabat, Władysław Krzempek, Marian Socha i Marcin Tyrna.
Każda z tych osób zasługuje na szacunek i pamięć. urząd Miejski w Bielsku-Białej przypomniał postać Henryka Juszczyka - wieloletniego radnego, przewodniczącego Rady Miejskiej w Bielsku-Białej i zastępcę prezydenta miasta - który otrzymał Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości i tytuł Zasłużonego dla Solidarności Podbeskidzia.
W 1980 r. Henryk Juszczyk był współorganizatorem Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność w Bielskiej Fabryce Maszyn Włókienniczych Befama, od września 1980 r. członkiem prezydium Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego Solidarności Regionu Podbeskidzie Bielsko-Biała. W styczniu i lutym 1981 r. uczestniczył w strajku generalnym podbeskidzkiej Solidarności, jako członek prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego uczestniczył w rozmowach ze stroną rządową, był sygnatariuszem zawartego 6 lutego 1981 r. porozumienia kończącego strajk. Został wiceprzewodniczącym Zarządu Regionu Podbeskidzie. Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981 r. ukrywał się, 19 stycznia 1982 został zatrzymany i internowany w Jastrzębiu, potem w Łupkowie. Po powrocie z internowania kolportował podziemny biuletyn Solidarność Podbeskidzia, był inwigilowany i represjonowany. Po 1989 roku zaangażował się w odbudowę samorządu w Bielsku-Białej.
Tytuł Związkowca Roku 2021 Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ Solidarność przyznał przewodniczącemu Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia w Czechowicach-Dziedzicach Grzegorzowi Babijowi.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.