Rozrywka

  • 10 marca 2025
  • wyświetleń: 901

BCK zaprasza na XXIV Międzynarodowy Festiwal „Sacrum in Musica"

Bielskie Centrum Kultury zaprasza na XXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Sacrum in Musica”, który odbędzie się w dniach 22-25 kwietnia 2025 roku. To wyjątkowe wydarzenie prezentujące bogactwo muzyki sakralnej różnych religii i promujące dialog ekumeniczny. Festiwal przyciąga miłośników muzyki i duchowości, prezentując tradycje chrześcijańskie, żydowskie i wiele innych kultur.

Między 15 a 19 kwietnia w Bielsku-Białej odbywać się będzie 23. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej na Podbesk
BCK zaprasza na XXIV Międzynarodowy Festiwal „Sacrum in Musica" · fot. sacruminmusica.pl


Już po raz dwudziesty czwarty, festiwal „Sacrum in Musica” zaprezentuje bogactwo muzyki sakralnej: od chóralnej muzyki cerkiewnej, przez energetyczne zespoły klezmerskie i gospel, po monumentalne oratoria. Patronat Prezydenta Bielska-Białej, biskupów oraz przewodniczącej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej podkreśla rangę tego wydarzenia, które łączy różne wyznania i społeczności, będąc ważnym punktem kulturalnym w Polsce.

Program Festiwalu



22 kwietnia (wtorek), godz. 18.00,
Sacrum in Musica - Inauguracja,
Miejsce: Kościół pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka (Os. Karpackie).


Festiwal zainauguruje wykonanie dzieła „The Holy Spirit Mass” (Msza Ducha Świętego) autorstwa uznanego norweskiego kompozytora Kima André Arnesena. Na scenie wystąpią:

  • Bielski Chór Kameralny,
  • Bielska Orkiestra Kameralna,
  • Kwintet wokalny Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.


Całość poprowadzi norweski dyrygent Ragnar Rasmussen, natomiast chór do występu przygotowała Beata Borowska, a orkiestrę - Mateusz Walach. Specjalnie na tę okazję przewidziano także efektowne wizualizacje autorstwa Jakuba Chojnackiego (ONDE studio).

„The Holy Spirit Mass” to utwór stworzony w 2017 roku na 500-lecie Reformacji. Jego prawykonanie odbyło się w Bazylice Narodowego Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie, a polska premiera miała miejsce w 2023 roku w Bielsku-Białej, z okazji jubileuszu 30-lecia Bielskiego Chóru Kameralnego. Ponowny występ tej kompozycji w festiwalowej oprawie będzie niepowtarzalną okazją, by usłyszeć inspirujące połączenie norweskiej tradycji muzycznej z chorałowym dziedzictwem chóralnym - w wykonaniu znakomitych artystów z Podbeskidzia.

23 kwietnia (środa), godz. 18.00,
Sacrum in Musica - Muzyka cerkiewna,
Miejsce: Kościół Ewangelicki pw. Zbawiciela.


W drugim dniu Festiwalu przeniesiemy się w mistyczny świat muzyki cerkiewnej i wschodniochrześcijańskiej duchowości. O niezapomniane wrażenia zadba Chór Filharmoników Katowickich (złożony z artystów Chóru Filharmonii Śląskiej), kierowany przez wybitnego dyrygenta Jarosława Wolanina, z towarzyszeniem wiolonczeli Pauliny Grondys.
W bogatym repertuarze koncertu znajdą się między innymi:

  • „Prijdite pokłonimsja” Romualda Twardowskiego (z „Liturgii św. Jana Złotoustego”),
  • „Tebe Pojem” Dobri Hristova,
  • „Tatăl nostru” Antona Panna („Ojcze nasz” w języku rumuńskim),
  • fragmenty „Vigil” Einojuhaniego Rautavaary,
  • „Svyati” Johna Tavenera, wykonywane z partią wiolonczeli,
  • „Bogorodice Djevo” Arvo Pärta.
  • Współczesne kompozycje polskich i ukraińskich twórców (Adriana Robaka i Hanny Khazovej).

Ten niezwykle nastrojowy koncert pozwoli poczuć jedność muzyki i duchowości, wypełniając wnętrze kościoła potężnym brzmieniem głosów chóralnych zanurzonych w tradycji Kościoła Wschodniego.

24 kwietnia (czwartek), godz. 17.00,
Sacrum in Musica - Muzyka żydowska,
Miejsce: Sala Ceremonii przy Cmentarzu Żydowskim, ul. Cieszyńska 92.


Kolejny dzień festiwalowy poświęcony będzie muzyce żydowskiej. Na scenie wystąpi KROKE (w języku jidysz: „Kraków”) - trio przyjaciół, absolwentów krakowskiej Akademii Muzycznej, którzy rozpoczynali swoją karierę od twórczości klezmerskiej. Dziś jednak zespół poszukuje inspiracji w wielu kulturach i stylach - od muzyki etnicznej po jazz i różne eksperymenty współczesne.

KROKE występowało między innymi na zaproszenie Stevena Spielberga podczas uroczystości Survivors Reunion w Jerozolimie, a także na licznych festiwalach w Wielkiej Brytanii (m.in. WOMAD). Muzycy współpracowali z tak uznanymi artystami, jak Nigel Kennedy, Anna Maria Jopek, Tomasz Stańko czy orkiestry filharmoniczne z całego świata. Ich energetyczne aranżacje, oparte na motywach klezmerskich i bogato zdobione improwizacjami, przeniosą słuchaczy w wyjątkowy klimat wielokulturowej tradycji żydowskiej.

25 kwietnia (piątek), godz. 18.00,
Sacrum in Musica - Koncert Finałowy,
Miejsce: Bielskie Centrum Kultury.


Zwieńczeniem festiwalu będzie koncert znakomitego The London Adventist Chorale. Ten mieszany chór, założony w 1981 roku w Wielkiej Brytanii, od lat łączy promocję muzyki sakralnej najwyższej próby z działalnością społeczną - występując w szpitalach, więzieniach, schroniskach, ale i na najbardziej prestiżowych scenach Europy. Zespół śpiewał przed prezydentami, monarchami, premierami, a także dla osób w kryzysie bezdomności oraz w wielu przestrzeniach nietypowych dla muzyki chóralnej.

Dyrektorem muzycznym The London Adventist Chorale jest Ken Burton - światowej sławy dyrygent, kompozytor i wykonawca, który regularnie występuje w brytyjskich mediach, współpracuje z wieloma orkiestrami i zespołami, prowadzi kilka chórów gospel i realizuje projekty muzyczne dla światowej kinematografii. W Bielsku-Białej poprowadzi on repertuar ukazujący różnorodność chóralnej muzyki chrześcijańskiej oraz potęgę gospel - stylu łączącego entuzjazm wiary i wyjątkowy kunszt wokalny.

Wydarzenie towarzyszące



W trakcie trwania Festiwalu (od 4 marca do 25 kwietnia) zapraszamy także na wystawę „Namalować katolicyzm od nowa: Nawiedzenie”, której finisaż odbędzie się 25 kwietnia. Ekspozycja prezentuje prace współczesnych artystów, szukających nowych form wyrazu dla tematyki religijnej i symboliki chrześcijańskiej.

sacrum in musica plakat 01lkk

Zac / bielsko.info

źródło: Bielskie Centrum Kultury

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.