80 lat od wkroczenia Armii Czerwonej: historia cmentarza żołnierzy radzieckich w Bielsku-Białej
W tym roku przypada 80. rocznica wkroczenia żołnierzy Armii Czerwonej do Bielska-Białej. Nie rozstrzygając, czy było to wyzwolenie, czy zmiana okupanta, warto przyjrzeć się historii powstania cmentarza żołnierzy radzieckich w naszym mieście.
80 lat od wkroczenia Armii Czerwonej: historia cmentarza żołnierzy radzieckich w Bielsku-Białej · fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB
Oficjalna nazwa tego miejsca to Cmentarz żołnierzy, jeńców wojennych i obywateli ZSRR poległych na terenie Polski. Z dokumentów historycznych wynika, że powstał on w 1953 roku, a w 1955 roku zakończono prace organizacyjne i przekazano go pod nadzór Prezydium Rady Narodowej w Bielsku-Białej.
W opisie obiektu z 1955 roku czytamy:
Województwo: stalinogrodzkie
Powiat: Bielsko-Biała
Miejscowość: Bielsko-Biała
Cmentarz znajduje się przy ulicy 10 lutego.
Obszar cmentarza wynosił 15.000 (mtr.kw).
Ilość mogił na cmentarzu 102, zbiorowych 74, indywidualnych 28.
Ilość osób pochowanych na cmentarzu: 10.658.
"Na ten cmentarz przeniesiono m.in. poległych żołnierzy, których mogiły znajdowały się pierwotnie przed kościołem św. Mikołaja. W latach 1955-1967 dokonano tam jeszcze kilku pochówków zwłok żołnierzy Armii Czerwonej przeniesionych z różnych terenów" - czytamy w opracowanym przez Jacka Kachla artykule na stronie Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.
80 lat od wkroczenia Armii Czerwonej: historia cmentarza żołnierzy radzieckich w Bielsku-Białej · fot. UM Bielsko-Biała
- W wielu opracowaniach jako datę utworzenia tej nekropoli podaje się jednak rok 1968. Jest to pewnie związane z faktem, że to właśnie w tym roku ostatecznie nadano kształt cmentarzowi poprzez ustawienie na nim pomnika Żołnierza Radzieckiego, którego autorem był znany rzeźbiarz Ryszard Sroczyński. Warto przypomnieć, że Sroczyński nie zrealizował już tego pomnika, gdyż zmarł w 1966 roku. Na podstawie jego modelu dzieła dokończył inny znany rzeźbiarz - August Dyrda w roku 1967. Pomnik został odsłonięty w roku 1968 w ramach obchodów 50-lecia Armii Radzieckiej i 23. rocznicy wejścia czerwonoarmistów do Bielska - dodaje autor.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.