
Rozrywka
- 13 lutego 2025
- wyświetleń: 660
Spotkania ze sztuką współczesną dla osób z chorobami neurodegeneracyjnymi
Galeria Bielska BWA organizuje liczne działania artystyczne i kulturalne skierowane do seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami. Wśród nich znajdują się warsztaty, prelekcje, wykłady oraz oprowadzania po wystawach sztuki współczesnej i zabytkowej architekturze Willi Sixta. Od 2023 roku, we współpracy z Fundacją Wyspy Pamięci, realizuje projekt „Muzeum pamięci”, w ramach którego osoby z chorobami neurodegeneracyjnymi biorą udział w programie artystycznym Galerii.

W tym roku Galeria Bielska BWA nawiązała współpracę z Wydziałem Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego. Od 21 lutego w warsztatach „Muzeum Pamięci” wezmą udział studenci i studentki pod kierunkiem dr Eweliny Jaksz-Recmanik. Od lutego do kwietnia 2025 roku zaplanowano sześć spotkań z podopiecznymi domów opieki, podczas których osoby z chorobami neurodegeneracyjnymi będą dzielić się swoimi wrażeniami i odczuciami na temat dzieł prezentowanych na wystawach Galerii Bielskiej BWA w Willi Sixta.
"Ideą projektu jest budowanie społeczności przyjaznej osobom z chorobami neurodegeneracyjnymi, zapobieganie wykluczaniu społecznemu i marginalizacji. Programy artystyczne dla osób żyjących z demencją są wprowadzane w muzeach na całym świecie, w tym w Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku, Studio Museum w Harlemie oraz National Gallery of Australia (NGA) w Canberze. Dyskusja oparta na sztuce i partycypacyjne działania artystyczne nie mogą być uważane za leczenie, ale są doskonałym sposobem na utrzymanie mózgu w aktywności i rozwijanie nowych sposobów myślenia poprzez próby interpretowania sztuki. W tym kontekście Galeria Bielska BWA jest w czołówce placówek kulturalnych na świecie" - wyjaśniają organizatorzy.
Autorką programu „Muzeum pamięci” jest Marzena Wójcicka. Jest ona założycielką pierwszego niepublicznego Domu Dziennego Pobytu dla osób z dysfunkcjami neurologicznymi w Warszawie oraz autorką i współautorką poradnika dla opiekunów osób z chorobami otępiennymi „Opiekun szyty na miarę”. Ambasadorem projektu jest Marcel Andino Velez, certyfikowany opiekun medyczny oraz koordynator opieki. Do roku 2019 wicedyrektorem Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Po tym roku postanowił zostać pionierem nieznanej na polskim rynku usługi rodzinnej koordynacji opieki geriatrycznej.
Spotkania poprowadzi Ala Gocka, edukatorka w Galerii Bielskiej BWA, historyczka sztuki. W Galerii Bielskiej BWA prowadzi program edukacyjny dla osób z niepełnosprawnościami, seniorów oraz dzieci.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.