
Rozrywka
- 13 listopada 2023
- wyświetleń: 6168
[Historyczne ciekawostki] Kiedyś sprzedawano tam wiklinę, drewno i konie. Historia placu Wolności
O ciekawej historii bielskiego placu Wolności opowiadał w Książnicy Beskidziej historyk Jacek Kachel.
Spotkanie zorganizowało stowarzyszenie WspólnotaBB, a prowadziła je dyrektor książnicy Katarzyna Ruchała.
Jak mówił na wstępie Kachel, dzisiejszy plac Wolności wcześniej nosił nazwę placu Franciszka. Funkcję rynku zyskał dopiero w latach 80. XIX wieku. - Był miejscem sprzedaży wikliny i drewna oraz koni. Z czasem jednak, ze względu na swoje funkcje społeczne, zyskał większą rangę. To tutaj odbywały się najważniejsze wydarzenia społeczno-polityczne nie tylko miasta, ale całego regionu - opowiadał.
Historyk opowiadał też o germanizacji, jaką stosowali Austriacy od 1772 roku do późnych lat 60. XIX wieku na terenie Galicji.
- Po klęsce zadanej Austrii przez Prusy, cesarz Franciszek Józef, chcąc ratować swoją władzę, doprowadził do powstania monarchii austro-wegierskiej. Dopuszczenie do współrządzenia Węgrów skutkowało tym, że poszczególne kraje zaczęły zyskiwać autonomię. W Galicji językiem urzędowym znowu jest język polski. Powstaje polska klasa urzędnicza, sieć szkół, stowarzyszenia, partie polityczne i organizacje kulturalne pielęgnujące polskość. W Białej wiatr liberalizmu przestał wiać ok. 1890 roku, kiedy - podobnie jak w sąsiednim Bielsku - do głosu doszli nacjonaliści niemieccy zapatrzeni w politykę Bismarcka i zjednoczonych Niemiec. Wówczas bialski magistrat postanowił - wbrew obowiązującemu prawu - prowadzić swoje działania tylko w języku niemieckim. Symbolicznym wyrazem tej zmiany było ściągniecie z ulic dwujęzycznych nazw - wyjaśniał Kachel.
Słuchacze zgromadzeni w Książnicy Beskidzkiej mogli też poznać mało znaną opowieść o tym, jak to Polacy postawili w Białej pomnik legionistom, a potem go sami rozebrali.
- W lutym 1918 roku został podpisany traktat pokojowy w Brześciu. Co znamienne, o Polsce nie było nim żadnej wzmianki, przewidywał on natomiast powstanie wielkiej Ukrainy. Niemcy i Austriacy uznali, że jest to wewnętrzna sprawa tych państw. W tych okolicznościach doszło do antyaustriackich protestów na całych ziemiach polskich - również w Białej i oczywiście na placu, który dzisiaj nazwa się placem Wolności. Polacy odsyłali swoje odznaczenia do Wiednia i zburzyli pomnik legionowy, który sami postawili w Białej w 1916 roku - opowiadał Jacek Kachel.
Historyczne ciekawostki
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Gorący tematHistoryczne ciekawostki: Czerwone chmury nad Bielskiem - początki masowych wysiedleń

Gorący tematPod czerwoną latarnią? Ciemny interes w centrum miasta

Gorący tematKiedy po ulicach miasta jeździły tramwaje

Ożywiona fotografia z lat 30 ubiegłego wieku. Zobacz jak kiedyś wyglądała okolica zamku

Gorący tematHistoryczne ciekawostki: Sowieckie represje w Bielsku i okolicach

Gorący tematBielsko fabryczne - wspomnienia z bielskich zakładów

80 lat od wkroczenia Armii Czerwonej: historia cmentarza żołnierzy radzieckich w Bielsku-Białej

Gorący tematHistoryczne ciekawostki: Początek rosyjskich zsyłek
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.