Rozrywka

  • 2 października 2022
  • wyświetleń: 2818

Agnieszka Nowinska ze Złotym Medalem paryskiej akademii

Wielki sukces odniosła pochodząca z Bielska-Białej Agnieszka Nowinska, obecnie mieszkanka Nowego Jorku. 16 października w Paryżu otrzyma Złoty Medal Akademii Sztuki, Nauki i Literatury!

Agnieszka Nowinska
fot. Agnieszka Nowinska


- Miło mi powiadomić Państwa, że moja licealna uczennica, a obecnie współpracownica rocznika Kalendarz Beskidzki Agnieszka Nowinska została nagrodzona w szczególny sposób w stolicy Francji. Odbierze bowiem Złoty Medal w dziedzinie sztuki nadany przez francuską Akademię Sztuki, Nauki i Literatury za rok 2022. Uroczyste wręczenie prestiżowej nagrody odbędzie się 16 października w Paryżu. Agnieszkę Nowinską uhonorowano za całokształt 35-letniej pracy twórczej - wyjaśnia Jan Picheta.

- Jest to najwyższe wyróżnienie, jakie można zdobyć na polu artystycznym w Paryżu, dlatego tym bardziej jestem z niego dumna. Zapewne wpłynie mocno na moją artystyczną drogę. O tym jednak będę mogła przekonać się po odbiorze medalu. Zobaczę wówczas, jak nagroda manifestuje się w świecie sztuk pięknych... - skomentowała swój sukces Agnieszka Nowinska.

Warto dodać, że nie jest to precedensowe uhonorowanie działalności artystycznej absolwentki bielskiego „Plastyka” nad Sekwaną. Jej projekt dyplomowy na Wydziale Architektury Wnętrz krakowskiej ASP (pod opieką Andrzeja Głowackiego) „Podróż do Wnętrza Ziemi" na podstawie książki Juliusza Verne’a został zaprezentowany na wystawie „European Way of Life” w Galerii Carrousel w paryskim Luwrze już w 2001 r.

Agnieszka Nowinska jest nie tylko absolwentką Wydziału Architektury Wnętrz ASP, gdyż w 1998 r. ukończyła z wyróżnieniem scenografię na Wydziale Malarstwa ASP im. J. Matejki w Krakowie pod opieką Jerzego Skarżyńskiego i Andrzeja Majewskiego. W 2005 r. ukończyła, Studia Indo-Tybetańskie ITAS w Karma Guen w miejscowości Velez-Malaga w Hiszpani. Tam też kontynuowała studia doktoranckie w zakresie rysunku na Wydziale Sztuk Plastycznych Uniwersytetu  w Walencji w latach 2005-10.

Następnych kilka lat poświęciła na podróżowanie po świecie. Mieszkała nie tylko w Hiszpanii i Polsce, ale także w USA - w Luizjanie, na Florydzie, a ostatnio w Nowym Jorku, w którym pracuje. Prowadzi bowiem zajęcia artystyczne w Klubie Seniora Krakus w Polish Slavic Center. Ze swoimi podopiecznymi - artystami komunikuje się w sposób zdalny.

- Centrum Polsko-Słowiańskie (CP-S) liczy około 40 tys. członków i obchodzi w tym roku 50-lecie istnienia, To największe w USA centrum polskiej i słowiańskiej społeczności, które oferuje starszym ludziom całe spektrum zajęć artystycznych. Niebawem prace moich studentów będzie można zobaczyć w kolejnym wydaniu Kalendarza Beskidzkiego na rok 2023, wraz z obszernym artykułem na temat mojej pracy dla Klubu Seniora Krakus w Nowym Jorku - wyjaśnia Nowinska.

- Dla mnie każdy człowiek posiada nieprzebrane pokłady niczym nieskrępowanej wyobraźni, którą można rozwijać i wykorzystywać do tworzenia szeroko rozumianej sztuki. To właśnie na moich zajęciach artystycznych, w atmosferze życzliwości następuje pobudzenie wyobraźni. Korzystam z różnorodnych metod i form pracy, co budzi naturalną motywację do ekspresji twórczej. Poprzez różne techniki plastyczne, uzewnętrznia siebie, swoje emocje, pragnienia, marzenia... Wyzwala to, co ukryte, tajemnicze, niedostępne, to czego nie można „dotknąć” za pomocą innych twórczych środków wyrazu - uważa.

Artystka wspomina, że przed pobytem w Hiszpanii tworzyła zupełnie inaczej. Dopiero w czasie studiów doktoranckich spostrzegła, jak poprzez sztukę można odmienić swe życie. - Inspirowałam się eksplozją światła, której doświadczyłam  w Walencji, Barcelonie i Wyspie Słońca ~ Costa Del Sol. Nieskończona ilość Światła całkowicie zmieniła moje postrzeganie świata. Tam właśnie zaczęłam używać jasnych i uderzających kolorów w technice łączącej moje obrazy i rysunki z fotografiami, drzeworytami, akwafortami i efektami specjalnymi. Nazywam to grawerowaniem cyfrowym - dodaje Nowinska.

- Moje prace opowiadają historię, którą każdy widz może rozwinąć na podstawie własnych wrażeń. Zaczynam tworzyć surrealistyczny świat, który wznieca bunt w logice i przenosi je w inne wymiary. Są to wizje wszechświatów równoległych, linii czasu. Choć całkiem fantastyczne, komentują nasze cykle życia i śmierci w symbolicznym języku z archetypami obecnymi we współczesnym świecie. Możemy nie lubić niepewności i niepokoju, ale czasami trzeba stracić wszystkie punkty odniesienia i iść na oślep, aby odzyskać wzrok. Sztuka jest dla mnie badaniem istnienia - podkreśla artystka. 

- Aby kontynuować tę podróż do Źródła, musimy uwolnić się od schronienia, od naszych koncepcji, przyzwyczajeń i odważyć się przejść między cichymi i opuszczonymi gmachami, które wznoszą się nad nami, wciągając nasz wzrok i zabierając nas ze sobą. Teraz trudno jest odróżnić to, co jest snem od tego, co prawdziwe, mam nadzieję, że ta narracja może być zaproszeniem do przebudzenia - opowiada Agnieszka Nowinska.

Agnieszka Nowinska
Zapowiedź Kalendarza Beskidzkiego na 2023 rok, z pracami studentów Agnieszki Nowinskiej z Nowego Jorku, o którym wspomina Jan Picheta · fot. Agnieszka Nowinska

mp / bielsko.info

źródło: Materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.