
Rozrywka
- 17 stycznia 2022
- wyświetleń: 1327
Sukces kapeli "Beskidek" na prestiżowym festiwalu
Kapela "Beskidek" z Domu Kultury Włókniarzy zajęła 3. miejsce w kategorii zespoły folklorystyczne w prestiżowym 28 Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Księdza Kazimierza Szwarlika w Będzinie. Instruktorem kapeli jest Pani Ilona Stolarek - stypendystka Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki 2021. 13 stycznia 2022r. odbyły się przesłuchania finałowe, natomiast 16 stycznia kapela wystąpiła na koncercie galowym w Będzin Arenie.

Historia Festiwalu zaczęła się w najstarszym kościele w Będzinie - historycznej świątyni Świętej Trójcy na wzgórzu zamkowym, miejscu z historią liczącą ponad 700 lat. Już do pierwszej edycji zgłosiło się 116 uczestników, co było ogromnym wyzwaniem logistycznym. W kolejnych edycjach liczba uczestników przekraczała 200, a już w IV edycji chętnych do startu było 628 wykonawców. Od IX edycji ilość solistów i grup nie spadła poniżej tysiąca, a w ostatnich latach waha się między 1500 a nawet 1800. Łącznie we wszystkich edycjach udział wzięło 30 tysięcy uczestników.

Przez lata rozwijając się Festiwal zmieniał też nazwy, najpierw będąc po prostu Festiwalem kolęd i pastorałek, następnie, od III edycji - już z przymiotnikiem „ogólnopolski”. 19 edycja była pierwszą, która uzyskała miano festiwalu „Międzynarodowego”. Będziński Festiwal to wielka promocja dla młodych talentów. To też okazja do przybliżenia roli, jaką polska tradycja kolędowa ma w kształtowaniu narodowego ducha, a także popularyzowanie tradycji regionalnych i folklorystycznych - w zakresie samych kolęd i pastorałek, ale także strojów i obrzędowości. Obecność polonijnych zespołów ze wschodu to także wspaniała okazja do przypominania o polskich korzeniach mieszkańców byłych republik radzieckich i podsycanie ducha polskości.

Festiwal ma przebieg dwuetapowy - każdego roku w grudniu w niemal 40 miastach w Polsce, na Ukrainie, Białorusi i Litwie odbywają się eliminacje gromadzące ok. 1 600 solistów i grup. Zgłoszenia do Festiwalu przyjmowane są w październiku i listopadzie. Formuła Festiwalu jest otwarta - do eliminacji zaproszeni są wszyscy, którzy ukończyli 6 lat. Można śpiewać solo i w zespołach, z instrumentami lub podkładem z płyty. Wśród prezentowanych kolęd zgodnie z regulaminem jedna musi być obowiązkowo tradycyjną polską kolędą bądź pastorałką, co jest wyrazem troski Festiwalu o naszą spuściznę kulturową. Festiwal przeznaczony jest dla amatorów (w tym uczniów i absolwentów szkół muzycznych I stopnia), jednak nasi wykonawcy co roku udowadniają, że brak wykształcenia muzycznego nie sprawia, iż są gorsi niż zawodowi muzycy. Co więcej - dzięki pasji, jaką wkładają w śpiew i znakomitym pomysłom na muzyczne aranżacje, ich wykonania niejednokrotnie zapadają w pamięć na długi czas poruszając serca słuchaczy.
ZOBACZ TAKŻE

Wystawa jubileuszowa z okazji 50-lecia Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej

Ørganek MTV Unplugged w BCK. Muzyczne show z górnej półki

[FOTO] "Koterbska na bis!" Bielska Orkiestra Kameralna w premierowym wydaniu

[FOTO] Przystanki autobusowe nie muszą być nudne. Przystanek: Sztuka w Bielsku-Białej

Gorący tematTo koniec Chóru Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego. Głos w sprawie zabrał rektor uczelni

24 maja2. edycja Cavatina Guitar Festival już w maju!
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.