Najpopularniejsze

  • 15 października 2024
  • 18 października 2024
  • wyświetleń: 794

Na psychiatrę czekają nawet rok. Jest pomysł, by to zmienić

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży ma kluczowe znaczenie nie tylko dla ich obecnego funkcjonowania, ale także dla ich przyszłości. Młodzi ludzie z Bielska-Białej potrzebują wsparcia specjalistów. Na konsultacje trzeba jednak czekać co najmniej... rok.

psychiatra
fot. gov.pl


W sprawie wsparcia psychiatrii dziecięcej do władz miasta zaapelowała radna Anita Szymańska. Poprosiła o przeprowadzenie analizy możliwości utworzenia dodatkowego etatu psychiatry dziecięcego w mieście.

- W ostatnich latach obserwujemy narastający problem związany z dostępnością do specjalistycznej opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży, co ma bezpośredni wpływ na ich dobrostan psychiczny i rozwój. Rodzice, którzy są zobowiązani do uzyskania konsultacji psychiatrycznej dla swoich dzieci np. w związku z procesem diagnostycznym w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, stają przed barierą w postaci długiego czasu oczekiwania na wizytę, który często wynosi ponad rok. Z informacji, jakie udało mi się uzyskać, Bielsku-Białej funkcjonuje przychodnia psychiatryczna w Szpitalu Pediatrycznym, prowadzona przez powiat, jednak czas oczekiwania na wizytę jest tam bardzo długi — aktualnie pierwsza wizyta w ramach NFZ możliwa jest na grudzień 2025 roku. Z kolei przychodnia psychiatryczna w Olszówce przyjmuje dorosłych pacjentów, co dodatkowo ogranicza dostępność specjalistycznej pomocy dla dzieci i młodzieży. Alternatywą są wizyty prywatne, których koszty wynoszą obecnie około 400-500 zł za jedną konsultację - opisuje przedstawicielka mieszkańców.

Jak podkreśla, niestety, dla wielu rodzin są to kwoty poważnie naruszające domowy budżet, co zmusza ich do rezygnacji z niezbędnej opieki dla swoich dzieci.

- W efekcie, najmłodsi mieszkańcy Bielska-Białej są pozbawieni adekwatnej opieki psychiatrycznej, co wpływa negatywnie na ich dobrostan oraz funkcjonowanie w codziennym życiu. Takie opóźnienia mogą prowadzić do odwlekania koniecznej diagnozy, terapii i pogorszenia stanu zdrowia dziecka oraz eskalacji problemów. Dostępność psychiatry dziecięcego pozwala na wczesne rozpoznanie problemów i wdrożenie odpowiednich terapii, co często zapobiega rozwojowi poważniejszych zaburzeń. Wczesna interwencja jest kluczowa dla skuteczności leczenia. Publicznie dostępne konsultacje pozwolą na wsparcie wszystkich dzieci, niezależnie od statusu materialnego ich rodziców, co jest kluczowe dla równości w dostępie do opieki zdrowotnej. O ile dostęp do psychologów dziecięcych jest stosunkowo łatwy i mniej kosztowny, o tyle dostępność konsultacji w dziedzinie psychiatrii dziecięcej jest dla rodziców sporym wyzwaniem - zaznacza radna Szymańska.

Do propozycji radnej bielski ratusz jeszcze się nie ustosunkował. Do tematu będziemy wracać.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.