Najnowsze

  • 7 kwietnia 2025
  • wyświetleń: 2276

WUP Katowice przesłał oświadczenie w sprawie Centrów Integracji Cudzoziemców

WUP w Katowicach wydał oświadczenie w związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi informacjami na temat działalności Centrów Integracji Cudzoziemców, finansowanych z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (FAMI). Instytucja stanowczo zaprzecza rozpowszechnianym fałszywym doniesieniom i podkreśla, że celem Centrów jest wsparcie legalnie przebywających w Polsce cudzoziemców w procesie integracji społecznej i zawodowej.

WUP Katowice przesłał oświadczenie w sprawie Centrów Integracji Cudzoziemców
WUP Katowice przesłał oświadczenie w sprawie Centrów Integracji Cudzoziemców · fot. Freepik / zdjęcie poglądowe


Urzędnicy wyjaśniają najważniejsze zagadnienia i dementują plotki rozsiewane w mediach społecznościowych



1. CIC nie są miejscami pobytu dla cudzoziemców - Centra nie pełnią funkcji schronisk ani ośrodków zakwaterowania. Ich rolą jest udzielanie wsparcia informacyjnego, prawnego, językowego i zawodowego cudzoziemcom legalnie przebywającym w Polsce. Nie są w żadnym wypadku powiązane z tzw. „paktem migracyjnym” i relokacją uchodźców.

2. CIC nie wspierają nielegalnej migracji - Wszystkie działania są skierowane wyłącznie do osób legalnie przebywających w Polsce i zgodne z obowiązującym prawem, czyli na podstawie ustawy o cudzoziemcach oraz ustawy o pobycie i wjeździe obywateli państw członkowskich UE i członków ich rodzin, czyli na podstawie takich dokumentów jak:
• wiza, o której mowa w art. 60 ust. 1 pkt. 4-6, 9-13, 17, 18a-21, 23-25
• pobyt czasowy, pobyt stały,
• pobyt rezydenta długoterminowego UE,
• zgoda na pobyt tolerowany,
• zgoda na pobyt ze względów humanitarnych,
• ruch bezwizowy,
• obywatele Wielkiej Brytanii.

3. Centra nie wypłacają cudzoziemcom żadnych świadczeń finansowych - Nie są to instytucje pomocowe w sensie materialnym, lecz punkty doradczo-usługowe, które ułatwiają migrantowi integrację i funkcjonowanie w społeczeństwie.

4. Polacy również mogą korzystać z oferty Centrów - Wsparcie w centrach jest dostępne m.in. dla nauczycieli, urzędników oraz organizacji, które mają kontakt z cudzoziemcami i potrzebują pomocy w zakresie integracji, a także - pośrednio - dla pracodawców chcących zatrudnić cudzoziemca.

5. Finansowanie CIC nie obciąża polskiego budżetu - Działalność centrów jest finansowana w zdecydowanej większości z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (FAMI), czyli środków Unii Europejskiej.

6. Centra nie zastępują urzędów ani nie wpływają na decyzje administracyjne - Udzielają jedynie informacji i wsparcia, ale nie mają mocy prawnej w zakresie wydawania dokumentów czy przyznawania statusu pobytowego.

7. Działalność CIC jest całkowicie transparentna i podlega ścisłej kontroli - Wszystkie projekty realizowane w ramach FAMI są nadzorowane przez instytucje krajowe i unijne, co zapewnia ich zgodność z obowiązującymi przepisami.

8. Centra nie faworyzują cudzoziemców kosztem Polaków - Działają na rzecz harmonijnej integracji migrantów w społeczeństwie, co przynosi korzyści również polskim pracodawcom, szkołom i społecznościom lokalnym.

9. CIC nie są nową inicjatywą - Pilotażowe programy wsparcia cudzoziemców funkcjonowały już wcześniej w różnych regionach Polski od 2021 roku. Dotychczasowe działania były jednak rozproszone i zależne od lokalnych projektów. Obecna inicjatywa koordynowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ma na celu przekształcenie tego podejścia w jednolity, systemowy model integracji.

10. Lokalizacje CIC w ramach projektu „Centra Integracji Cudzoziemców w województwie śląskim” wynikają wprost z wytycznych naboru wniosków zorganizowanego przez MSWiA, w myśl których CIC mają powstać we wszystkich obecnych i byłych miastach wojewódzkich. W przypadku naszego województwa są to:
a) Bielsko-Biała - nie ma jeszcze siedziby i nieprawdą jest, że CIC powstanie przy ul. Wyspiańskiego. Za funkcjonowanie CIC w Bielsku-Białej będzie odpowiadała Caritas Archidiecezji Katowickiej;
b) Częstochowa - Fila WUP w Katowicach przy Alei Niepodległości 20/22. Za funkcjonowanie CIC w Częstochowie będzie odpowiadał Instytut Społecznego Rozwoju;
c) Katowice - CIC będzie działał w funkcjonującym od 2018 roku Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom przy ul. Jordana 18. Za funkcjonowanie CIC w Katowicach będzie odpowiadała Caritas Archidiecezji Katowickiej.

Z poważaniem,
Grzegorz Sikorski
Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.

Zac / bielsko.info

źródło: Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.