Foto

  • 11 stycznia 2024
  • wyświetleń: 1456

Ślady i znaki - malarstwo Aborygenów z Australii Centralnej

Za nami:

Wystawa obrazów rdzennych mieszkanek i mieszkańców Australii · fot. Galeria Bielska BWA
Wystawa obrazów autorstwa rdzennych mieszkanek i mieszkańców Australii dostępna będzie w styczniu i lutym 2024 roku w Galerii Bielskiej BWA. Jednocześnie w Klubokawiarni Aquarium prezentowane będą fotografie z australijskich podróży Marka Tomalika.

Piątek, 12 stycznia 2024 roku, upłynie w Galerii Bielskiej BWA pod znakiem sztuki Aborygenów oraz fotografii ukazujących tajemnice najmniejszego kontynentu, jego kultury i natury. Wieczór zainauguruje o godz. 18.00 otwarcie w dolnej sali galerii wystawy pt. „Ślady i znaki - malarstwo Aborygenów z Australii Centralnej". Wystawa przedstawia 30 obrazów, ukazujących dwa bieguny twórczości aborygeńskiej widoczne w sztuce Australii Centralnej - na wschód i na zachód od miasta Alice Springs. Eksponowanym obrazom towarzyszą artefakty sztuki aborygeńskiej.

W wystawie uczestniczą artystki i artyści z trzech osad:

Utopia - Polly Kngale, Gracie Morton Pwerle, Kathleen Petyarre, Rosemary Petyarre, Helen Rubuntja, Cindi Wallace Nungurrayi;

Kiwirrkura - Barbara Reid Napangardi, Thomas Tjapaltjarri, Walala Tjapaltjari, Willy Tjungurrayi;

Yuendumu - Mary Dixon Nungurrayi, Lynette Granites Nampijinpa, Kathleen Martin Nungurrayi, Bessie Sims Nakamarra, Paddy Sims Japaljarri.

Kuratorami są Ryszard Bednarowicz i Marek Tomalik.

W trakcie wernisażu wystawy odbędzie się oprowadzanie kuratorskie Marka Tomalika.

Więcej na temat prezentowanych prac i ich autorów będzie można dowiedzieć się na wykładzie Marka Tomalika pt. „Kultura rdzennych mieszkańców Australii" , który jest zaplanowany na piątek, 9 lutego 2024 roku o godz. 17.00. Kurator wystawy „Ślady i znaki - malarstwo Aborygenów z Australii Centralnej" omówi historię i wierzenia jednej z najstarszych kultur na świecie, sięgającej paleolitu, a także wyjaśni symbolikę i znaczenie prezentowanego na wystawie malarstwa współczesnych artystów, tworzących w ośrodkach sztuki znajdujących się w trzech osadach: Utopia, Kiwirkurra i Yuendumu. Wykład ilustrowany będzie fotografiami wykonanymi przed autora podczas kilku podróży na najmniejszy kontynent świata.

Obrazy na wystawie „Ślady i znaki - malarstwo Aborygenów z Australii Centralnej" pochodzą ze zbiorów Julianny i Ryszarda Bednarowiczów, właścicieli kolekcji galerii Mala Art w Alice Springs. Oboje są znawcami sztuki aborygeńskiej, kultywują i promują kulturę oraz twórczość rdzennych mieszkańców kontynentu, zarówno w Australii, jak i Polsce. Poznali osobiście i pozostają w kontakcie ze wszystkimi żyjącymi artystami, których prace prezentowane są na wystawie.

Ryszard Bednarowicz we wstępie do katalogu wystawy pisze:

Współczesna sztuka Australii Centralnej wywodzi się z rysunków i mozaik na piasku oraz malowideł na ciele. Rysunki na piasku były w tych półpustynnych okolicach najbardziej popularnym środkiem przekazu wizualnego, używano ich na równi z mową do porozumiewania się i do edukacji dzieci. Rysowano na piasku palcami lub przy pomocy bumerangu znaki, których zestaw ograniczał się do kilku powtarzalnych form, takich jak linie proste lub kręte, okręgi, ślady zwierząt, a wreszcie kropki. Znaki łączono w tzw. obrazy, innymi słowy - były one rozmieszczane na powierzchni piasku dowolnie, a nie w porządku linearnym. Opisywane przez nie historie przeznaczone były dla wszystkich członków klanu. (...) W sztuce aborygeńskiej każda linia, okrąg czy nawet kilka kropek opowiada o mitycznych wydarzeniach i przedstawia topografię danego regionu. Obraz jest pełen znaczeń i intencji (śladów-znaków).

Katalog wystawy „Ślady i znaki - malarstwo Aborygenów z Australii Centralnej" w wersji cyfrowej będzie dostępny online na stronie internetowej galeriabielska.pl od momentu wernisażu (12 stycznia 2024). Publikacja zawiera obszerny wstęp kuratora Ryszarda Bednarowicza, tekst Marka Tomalika oraz reprodukcje wszystkich prac prezentowanych na wystawie wraz z opisem i interpretacją. Wydawca: Galeria Bielska BWA, projekt i skład: Lucyna Wylon, redakcja i korekta: Janusz Legoń.

Również w piątek, 12 stycznia 2024 roku, o godz. 19.00 w Klubokawiarni Aquarium otwarta zostanie wystawa fotografii Marka Tomalika pt. „Australia - gdzie kwiaty rodzą się z ognia". Wystawa jest fotograficznym reportażem autora z wypraw samochodami terenowymi w nieznany świat najmniejszego kontynentu. Trasy przejazdów wiodą w najtrudniejszym australijskim buszu, przez bezkresne pustynie, w całkowicie izolowanych od cywilizacji obszarach.

Wernisaż wystawy będzie połączony ze spektaklem multimedialnym z muzyką na żywo - „Aborygeni. Rdzenni Australijczycy". Marek Tomalik & Kwartet Czerwie. Wstęp wolny.

Marek Tomalik - absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, podróżnik, dziennikarz prasowy i radiowy. Jest bielszczaninem, pasjonatem i znawcą Australii, do której jeździ systematycznie od 1989 roku. Autor książek i reportaży o podróżach. Australia to jego miejsce na ziemi, zawsze jednak wraca w Beskidy. Autor czterech książek o piątym kontynencie.

Obie wystawy - malarstwa Aborygenów w dolnej sali galerii oraz fotografii Marka Tomalika w Klubokawiarni Aquarium - dostępne są w budynku Galerii Bielskiej BWA, przy ul. 3 Maja 11 w Bielsku-Białej, w dniach 12 stycznia - 25 lutego 2024 roku. Galeria otwarta jest od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-18.00, a Klubokawiarnia Aquarium codziennie od 10.00 do 20.00. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej organizatora: galeriabielska.pl

kr / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj