
Zdrowie
- 26 września 2024
- wyświetleń: 305
Nerwica serca
Materiał partnera:
Nierówne bicie serca, nadmierna potliwość, płytki i przyspieszony oddech, ból w klatce piersiowej - to objawy, które mogą wzbudzić duży niepokój, ponieważ kojarzą się z zawałem serca. Jednak nie zawsze to on jest przyczyną niepokojących sygnałów ze strony układu sercowo-naczyniowego. Ich źródłem może być nerwica serca, która należy do zaburzeń lękowych. Jak radzić sobie z jej objawami?

Czym jest nerwica serca?
Nerwica serca to zespół objawów, które mogą przypominać poważne schorzenie kardiologiczne. Jednak w rzeczywistości są manifestacją zaburzeń lękowych, które stanowią najczęstszą grupę zaburzeń psychicznych wśród Europejczyków [1].
Najczęstsze objawy nerwicy serca
Nerwica serca daje objawy ze strony układu sercowo-naczyniowego i nerwowego. Ponadto towarzyszy jej lęk.
Jakie objawy mogą świadczyć o nerwicy serca? Wśród najczęstszych wymienia się:
- nierówne bicie serca, kołatanie serca;
- płytki, przyspieszony oddech i trudności z wykonaniem głębokiego wdechu;
- biegunka;
- nudności i wymioty;
- suchość w jamie ustnej;
- nadmierna potliwość;
- problemy z koncentracją i pamięcią;
- ból w klatce piersiowej (najczęściej w okolicy przedsercowej);
- niepokój, który przyczynia się do nasilenia pozostałych dolegliwości;
Objawy pojawiają się nagle i zazwyczaj samoistnie mijają po około 30 minutach. Jak odróżnić je od tych, które są spowodowane chorobą kardiologiczną? Ważne jest to, w jakich okolicznościach występują. Jeśli pojawiają się w spoczynku i są poprzedzone stresową sytuacją, prawdopodobnie świadczą o zaburzeniach lękowych. Jednak nie należy stawiać diagnozy samodzielnie. W przypadku wystąpienia objawów ze strony układu sercowo-naczyniowego zaleca się konsultację z lekarzem, który przeprowadzi diagnostykę.
Co pomaga na nerwicę serca?
Nerwica serca może pogorszyć jakość życia i wpłynąć negatywnie na codzienne funkcjonowanie. Jak do tego nie dopuścić?
W leczeniu nerwicy serca ważną rolę odgrywa zmiana stylu życia. Przede wszystkim należy go uregulować - zadbać o równowagę między życiem zawodowym i prywatnym, odpowiednią ilość odpoczynku i dobrej jakości sen. Ponadto zaleca się regularną aktywność fizyczną, odpowiednio zbilansowaną dietę i unikanie używek.
Zarówno ruch, jak i zdrowa dieta mogą wspomóc organizm w walce ze stresem. Aby tak było, warto wybrać formę ruchu, która pomaga wyciszyć organizm (np. jogę, Tai Chi, spacery lub przejażdżki rowerowe na łonie natury). Z kolei, jeśli chodzi o dietę, zaleca się wzbogacenie jadłospisu w składniki wspierające funkcjonowanie układu nerwowego. Należą do nich przede wszystkim: wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, magnez, a także witaminy z grupy B. Ich źródłem są m.in. tłuste ryby morskie, oleje roślinne, orzechy, pestki i nasiona, rośliny strączkowe, a także pełnoziarniste produkty zbożowe.
W razie potrzeby można wspomóc się również suplementem diety lub lekiem bez recepty (np. Vita buerlecithin), który zawiera składniki działające kojąco w nadpobudliwości nerwowej i bezsenności. Zaliczają się do nich m.in. wspomniane już witaminy z grupy B, a także lecytyna sojowa.
[1] https://www.mp.pl/pacjent/objawy/306968,nerwica-serca-co-to-jest-jakie-sa-objawy-jak-postepowac