
Wiadomości
- 1 marca 2025
- wyświetleń: 2325
Kultura dla wszystkich - bez podziału na części miasta
Czy w Bielsku-Białej brakuje miejsc kultury? „Z ogromnym zdziwieniem przyjąłem zawartą w interpelacji tezę jakoby instytucje kultury, dla których organizatorem jest miasto Bielsko-Biała, dzieliły się na ogólnomiejskie i inne” - stwierdził wiceprezydent Adam Ruśniak w odpowiedzi na apel grupy radnych.

Przypomnijmy, mieszkańcy prawobrzeżnej części Bielska-Białej od lat wyrażają potrzebę stworzenia nowej placówki kulturalnej, która mogłaby stać się centrum integracji i aktywności społecznej. W tej sprawie na władze miasta zaapelowała grupa bielskich radnych: Paweł Korzondkowski, Rafał Leśków i Michał Guzdek.
- Mieszkańcy centrum prawobrzeżnej części naszego miasta od kilku lat podnoszą postulat stworzenia nowego Domu Kultury w sercu historycznej Białej - podkreślają radni, zwracając uwagę na istotne braki w ofercie kulturalnej w tym rejonie.
Dodali, że w ciągu ostatnich lat sieć placówek kulturalnych w Bielsku-Białej została znacznie rozbudowana, jednakże, według radnych, nadal istnieją niezaspokojone potrzeby.
- Nawet istniejące przy ulicy ks. S. Stojałowskiego Centrum Seniora jest placówką ogólnomiejską, z której usług korzystają seniorzy z terenu całego miasta - zauważa Rafał Leśków.
Istniejące miejsca nie odpowiadają w pełni na specyfikę potrzeb mieszkańców Białej, co podkreśla Michał Guzdek: "Wydaje się jednak, iż nadal są w tej kwestii pewne niezaspokojone potrzeby, z Domem Kultury w Białej na czele."
Pisaliśmy o tym w tym artykule.
Wystąpienie to wzbudziło co najmniej konsternację w Ratuszu…
- Z ogromnym zdziwieniem przyjąłem zawartą w interpelacji tezę jakoby instytucje kultury, dla których organizatorem jest miasto Bielsko-Biała, dzieliły się na ogólnomiejskie i inne. Śpieszę zatem z wyjaśnieniem, że wszystkie miejskie instytucje kultury są placówkami o charakterze ogólnomiejskim niezależnie od zakresu ich działalności oraz lokalizacji, a ich oferta jest dostępna dla wszystkich mieszkańców miasta na tych samych zasadach - podkreśla Adam Ruśniak, zastępca prezydenta Bielska-Białej.
Ale wyraził radość i satysfakcję, „że nareszcie jesteśmy zgodni w choć jednym temacie, jakim jest ocena nasycenia obiektów kultury po obu stronach rzeki Białej”.
- To właśnie ta nierównowaga była jednym z ważnych argumentów przy podejmowaniu decyzji o lokalizacji Przestrzeni Splotów wraz z nowym budynkiem dla Teatru Lalek Banialuka im. J. Zitzmana oraz Zielonej Biblioteki na działce miejskiej u zbiegu ulic Władysława Broniewskiego i PCK, przy jednoczesnym zachowaniu funkcji targowej tego miejsca. Ta lokalizacja pozwoli nie tylko na wybudowanie dwóch nowoczesnych i w pełni dostępnych wielofunkcyjnych budynków pozwalających na realizację wielu aktywności w obszarze kultury oraz integracji społecznej, z uwzględnieniem przestrzeni dla spotkań seniorów, ale również znacząco zwiększy dostęp do kultury mieszkańców zarówno wymienionych przez państwa osiedli oraz Złotych Łanów - największego osiedla w naszym mieście - stwierdził wiceprezydent.
ZOBACZ TAKŻE

Biała Północ czeka na Dom Kultury. Kiedy ruszy budowa?

Co będzie ze stadionem na Młyńskiej? Czy miasto sprzeda obiekt? Obaw nie brakuje

Jest szansa na klasę sportową w VII LO

Siatkówka zamiast tenisa w Cygańskim Lesie. Bielscy rajcy myślą o nowym boisku plażowym

W ubiegłym roku w Bielsku-Białej urodziło się 2.477 dzieci

LIPA pod wielkim znakiem zapytania. Miasto pomoże?
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.