![[FOTO] Tragiczny wypadek na DK-1. Nie żyje 56-letnia kobieta!](https://img.bielsko.info/ib/e3be8b32a05fdc789f292fc103b3c477/12/2025/03/wypadek_na_dk_1_w_czechowicach_dziedzicach_19_03_2025_5864.jpg)
Wiadomości
- 19 lutego 2025
- wyświetleń: 708
Zmiany w systemie rozliczeń energii. Co net-billing oznacza dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych?
Materiał partnera:
Net-billing to system rozliczeń między właścicielami instalacji fotowoltaicznych a operatorami sieci energetycznych. Zastąpił on używany dotychczas system net-metering, wprowadzając zmiany w sposobie sprzedaży nadwyżek energii i zakupu energii z sieci.

Choć zmiany te mają na celu lepsze odzwierciedlenie rzeczywistych kosztów i korzyści związanych z produkcją i konsumpcją energii, w przypadku części prosumentów nowy sposób przyniósł pewne problemy. Warto więc dowiedzieć się, czym dokładnie jest net-billing oraz jakie korzyści i wyzwania się z nim wiążą. To wyjaśniamy w nowym artykule. Podpowiadamy również, co zrobić, by maksymalizować opłacalność instalacji fotowoltaicznych w nowym systemie.
Net-billing - czym jest i jak działa?
W systemie net-meteringu właściciele instalacji fotowoltaicznych mogli oddawać nadwyżki wyprodukowanej energii do sieci energetycznej i odbierać ją w późniejszym czasie bez konieczności płacenia za nią. W praktyce oznaczało to, że energia przekazywana do sieci w okresach nadwyżki (np. latem) była „magazynowana” w systemie energetycznym i mogła być wykorzystana później (np. zimą), w zależności od zapotrzebowania prosumenta.
Wprowadzony w 2024 net-billing, zakłada w tej kwestii spore zmiany. Zamiast „magazynować” energię w sieci, nadwyżki energii produkowanej przez panele fotowoltaiczne są sprzedawane do sieci po zmiennej, rynkowej cenie. Cena, po której prosument sprzedaje swoją energię, może być inna w każdej godzinie, w zależności od sytuacji na rynku energetycznym. Zakup energii z sieci odbywa się po cenach ustalonych przez dostawcę energii. Prosumenci stają się więc bardziej zależni od zmienności cen rynkowych i muszą podejmować bardziej świadome decyzje dotyczące produkcji i konsumpcji energii w swoim gospodarstwie domowym.
Korzyści płynące z net-billingu
Pomimo wyzwań związanych ze zmiennością cen, system net-billingu oferuje wiele korzyści. Jedną z najważniejszych jest większa niezależność prosumentów od operatorów sieci energetycznych. Wprowadzenie sprzedaży nadwyżek po rynkowych cenach umożliwia bardziej elastyczne i świadome zarządzanie produkcją i konsumpcją energii. Dobrze zorganizowany i odpowiednio zarządzający instalacją prosument może wykorzystać zmienność cen, by zwiększyć swoje oszczędności. Jest to możliwe dzięki sprzedaży nadwyżek w momencie, gdy ceny są wysokie i zakupowi energii w okresach spadków cen.
Kolejna korzyść to możliwość generowania dodatkowych dochodów ze sprzedaży energii. W przeciwieństwie do wcześniejszego systemu, w którym energia była wymieniana bezpłatnie lub w ramach niewielkiego rozrachunku, w ramach net-billingu prosumenci mogą aktywnie uczestniczyć w rynku, sprzedając energię po cenach rynkowych. Dla osób, które są w stanie przewidzieć zmiany na rynku energii, oznacza to szanse na realne zyski.
Wyzwania związane z net-billingiem
Jednym z największych problemów związanych z net-billingiem jest zmienność cen energii. W ciągu dnia ceny energii mogą się zmieniać w zależności od pory dnia, zapotrzebowania na energię oraz podaży. Właściciele instalacji fotowoltaicznych muszą więc być bardziej elastyczni i świadomi tego, kiedy opłaca się oddać nadwyżki energii do sieci, a kiedy warto przechować je na później.
Jak dostosować instalację fotowoltaiczną do nowych zasad?
W zmaksymalizowaniu korzyści płynących z nowych regulacji może pomóc dostosowanie swojej instalacji fotowoltaicznej. Rozważyć warto przede wszystkim montaż magazynu energii, w którym można będzie przechować nadwyżki wyprodukowanej energii. Pozwala on uniknąć sprzedaży nadwyżek po niskiej cenie, umożliwiając przechowanie jej do momentu, kiedy stawki będą wyższe. Dzięki magazynowi energii, prosument może też zwiększyć autokonsumpcję i zredukować zapotrzebowanie na prąd z sieci.
Magazyn energii szczególnie przydatny okazuje się, jeśli w danej instalacji działa fotowoltaika i pompa ciepła. Zapotrzebowanie na pracę drugiego urządzenia najniższe jest zwykle w okresach największej produkcji prądu z paneli. Dzięki magazynowi energię można zmagazynować i wykorzystać do zasilania pompy, kiedy nasłonecznienie jest niskie.
Ważnym aspektem jest także wykorzystanie inteligentnych systemów zarządzania zużyciem energii (EMS). Oprogramowanie tego typu może pomóc w monitorowaniu i zarządzaniu zużyciem energii w domu, dostosowując je do zmieniających się cen.
Dobór konkretnego magazynu, pompy ciepła i systemy EMS dla danej instalacji nie jest łatwy - zwłaszcza dla inwestorów niezwiązanych na co dzień z branżą energetyczną. By mieć pewność co do tego, że wszystkie elementy systemu będą dostosowane do specyfiki obiektu i potrzeb inwestora, warto skorzystać z pomocy firm świadczących doradztwo energetyczne. Takie usługi w swojej ofercie ma JJ Energy Group współpracująca zarówno z klientami indywidualnymi, jak i biznesowymi.
Podsumowując, choć zmienność cen dla wielu prosumentów może być sporym wyzwaniem, z odpowiednią strategią i wykorzystaniem rozwiązań, takich jak magazyny energii czy inteligentne systemy zarządzania, prosumenci mogą czerpać spore korzyści z inwestycji w fotowoltaikę po wprowadzeniu net-billingu. Kluczem do sukcesu okazuje się elastyczność, świadome zarządzanie energią i dostosowanie instalacji do nowych realiów.