Wiadomości

  • wczoraj, 09:10
  • wyświetleń: 261

Przyszłość działań przeciwpowodziowych: posiedzenie komisji w Bielsku-Białej

W dniu 16 grudnia, w sali sesyjnej bielskiego Ratusza, odbyło się posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej do Spraw Działań Przeciwpowodziowych i Usuwania Skutków Powodzi Sejmu RP. Posiedzenie otworzył Prezydent Bielska-Białej, Jarosław Klimaszewski, który podziękował parlamentarzystom za przybycie, a także podziękował władzom centralnym i służbom mundurowym za wsparcie udzielone podczas wrześniowej powodzi błyskawicznej. Prezydent przedstawił również najbardziej pilne potrzeby regionu w zakresie przeciwdziałania skutkom tego kataklizmu.

Przyszłość działań przeciwpowodziowych: posiedzenie komisji w Bielsku-Białej
Przyszłość działań przeciwpowodziowych: posiedzenie komisji w Bielsku-Białej · fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB


Wniosek końcowy posiedzenia Komisji Nadzwyczajnej do Spraw Działań Przeciwpowodziowych i Usuwania Skutków Powodzi, jednoznacznie wskazuje na potrzebę zwiększenia efektywności i sprawności działań podejmowanych w przypadku wystąpienia powodzi.

Delegacja parlamentarzystów pod przewodnictwem Mirosława Suchonia, przewodniczącego komisji, wysłuchała bieżącej informacji rządu na temat odbudowy terenów poszkodowanych w wyniku powodzi we wrześniu w województwie śląskim. Referujący ten temat podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Przemysław Koperski i zastępca prezesa PGW Wody Polskie ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą Mateusz Balcerowicz - przedstawili sposób i zakres działań naprawczych, budżet i wydatki po wydarzeniach z września br., jednocześnie nakreślili plany rządu w tej sferze na najbliższe lata.

Głos zabrali reprezentanci samorządów subregionu południowego województwa śląskiego. Wśród zadających pytania i proszących o wyjaśnienie byli m.in. burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut, wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna, burmistrz Ustronia Paweł Sztefek, wójt gminy Miedźna Jan Słoninka i wójt gminy Łodygowice Tadeusz Karolini. Pośród głosów z regionu dominowały pytania o czas realizacji odbudowy najbardziej poszkodowanych rejonów, apele o decentralizację działań PGW Wody Polskie i przyspieszenie inwestycji.

Samorząd oczekuje na zmiany w prawie, by zarówno przygotowanie do, zdarzeń nadzwyczajnych jak i reakcja na nie była bardziej elastyczna i dostosowana do realiów. Dla wójtów i burmistrzów ważne jest zacieśnienie współpracy między rządem a jednostkami samorządu terytorialnego i za tym wszystkim podążają oczekiwania na większe środki przeznaczane na opisywane cele.

Parlamentarzyści obecni w Bielsku-Białej - członkinie i członkowie Komisji Nadzwyczajnej wyrazili swoją wdzięczność za głosy krytyczne i pozytywne z konkretnych miejscowości. Zadeklarowali chęć współpracy i wsparcia oraz jeszcze bardziej dynamicznego wdrożenia oczekiwanych zmian w prawie.

Przewodniczący komisji Mirosław Suchoń potwierdził, że parlament pragnie przeznaczyć znaczące środki na inwestycje przeciwpowodziowe, na oczyszczanie koryt rzek, rzeczek i potoków, na tworzenie zbiorników retencyjnych, by zatrzymać tzw. wielką wodę w momencie zagrożenia. W założeniach wydatków jest również budowa wałów, by zabezpieczyć mieszkańców przed ewentualnymi, kolejnymi tragicznymi wydarzeniami.

Komisja Nadzwyczajna wyjechała dzisiaj z Bielska-Białej z ogromnym bagażem wiadomości na temat naszego regionu. Następnie udała się do województwa opolskiego i dolnośląskiego, by kontynuować swoje prace w terenie.

Zac / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.