Wiadomości
- dzisiaj, 13:45
- wyświetleń: 512
Bielscy nauczyciele pracują w coraz trudniejszych warunkach
Płace stoją w miejscu, a okoliczności pracy nauczycieli napotykają coraz więcej trudności. Zauważyli to bielscy rajcy, którzy wystosowali do władz samorządowy apel o wsparcie bielskich pedagogów.
W obliczu trudnych warunków pracy bielskich nauczycieli, radni Anita Szymańska i Robert Pysz zdecydowali się na działania mające na celu wsparcie finansowe dla pedagogów. W swoim apelu do władz Bielska-Białej zwrócili się z prośbą o podjęcie analiz i działań zmierzających do aktualizacji stawek zawartych w Regulaminie określającym wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli.
Jak podkreślają radni, stawki dodatków do wynagrodzenia zasadniczego nie uległy zmianie od blisko pięciu lat, mimo że warunki pracy nauczycieli, zwłaszcza tych na najniższych szczeblach hierarchii, uległy znacznemu pogorszeniu.
- W szczególnie trudnej sytuacji znajdują się również osoby pracujące na stanowisku pomocy nauczyciela w placówkach szkolno-wychowawczych - dodają.
Nauczyciele pracujący w takich placówkach otrzymują 20 procent dodatku za pracę w trudnych warunkach, podczas gdy pomoce nauczycieli zostają bez wsparcia finansowego. Radni zwracają uwagę, że „ich praca jest równie trudna, odpowiedzialna i bardzo obciążająca psychicznie, ponieważ podopiecznymi są dzieci w spektrum autyzmu oraz z innymi poważnymi dysfunkcjami”.
Jak opisują, pandemia COVID-19, która miała ogromny wpływ na edukację, wpłynęła również na stan zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
- Efektem są nie tylko bieżące problemy w nauce, ale przede wszystkim znacząco obniżone kompetencje społeczne, co prowadzi często do utrudnionych relacji - stwierdzają radni, podkreślając, że sytuacja ta dodatkowo obciąża nauczycieli.
Z kolei w obliczu przybywających dzieci z Ukrainy, które często nie znają języka polskiego i potrzebują wsparcia, nauczyciele stają się nie tylko pedagogami, ale także opiekunami i mentorami.
- Przychodząc do polskiej szkoły, dzieci te najczęściej przeżywają szok kulturowy i muszą radzić sobie z własnymi traumatycznymi przeżyciami - zauważają Szymańska i Pysz.
Dodatkowe wyzwania stawiają przed nauczycielami także dzieci z orzeczeniami lub opiniami Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych. Radni wskazują, że „wychowawcy muszą prowadzić dodatkową dokumentację dla każdego dziecka objętego pomocą”, co tylko zwiększa ich obciążenie.
W kontekście programu edukacji włączającej, nauczyciele muszą radzić sobie z uczniami o różnych dysfunkcjach, co wiąże się z koniecznością reagowania w sytuacjach kryzysowych.
- Działania opiekuńcze i wychowawcze w przedszkolach i szkołach nabierają wyjątkowego znaczenia, stanowiąc jeden z podstawowych środków dbania o dobrostan psychiczny dzieci - dodają radni.
Przedstawiciele bielszczan przypomnieli, że zgodnie z art. 30 Ustawy Karta Nauczyciela, gmina jako organ prowadzący ma prawo zwiększać środki na dodatkowe wynagrodzenia nauczycieli.
- Opisane powyżej okoliczności stanowią bardzo silną przesłankę, aby takie działania rozpocząć - podsumowują, wyrażając nadzieję na zrozumienie ze strony lokalnych władz i podjęcie działań, które przyczynią się do wsparcia bielskich nauczycieli w ich codziennej pracy.
Do tematu będziemy wracać.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.