Wiadomości

  • 3 grudnia 2024
  • wyświetleń: 197

Bezpieczna komunikacja online - jak chronić swoje wiadomości i prywatność?

Artykuł sponsorowany:

Choć proces komunikacji online jest bardzo wygodny i powszechny, niesie za sobą również pewne niebezpieczeństwa. Utrata danych, przejęcie konta czy atak złośliwego oprogramowania - to tylko niektóre scenariusze, które mogą się wydarzyć i doprowadzić m.in. do naruszenia prywatności. W jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo swoich danych? Kilka przydatnych wskazówek znajdziesz w poniższym artykule.

Bezpieczna komunikacja online


Komunikatory online - silne hasła i dwuetapowa weryfikacja



Niezależnie od tego, czy korzystasz z komunikatorów w celach prywatnych, czy zawodowych, warto zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Choć awaria urządzenia, atak złośliwego oprogramowania czy przypadkowe usunięcie danych z urządzenia nie zdarzają się zbyt często, warto być przygotowanym na taką ewentualność i wiedzieć np. jak odzyskać usunięte wiadomości z messengera na telefonie.

Podczas korzystania z komunikatorów online w pierwszej kolejności warto zadbać o silne hasła (odmienne dla każdej z aplikacji, by w razie wycieku danych pozostałe konta były bezpieczne). Możesz korzystać również z dwuetapowej weryfikacji, która wymaga potwierdzenia logowania np. za pomocą aplikacji, SMS-a czy e-maila.

Bezpieczne narzędzie do komunikacji



Nie wszystkie dostępne komunikatory są tak samo bezpieczne. Przed wyborem konkretnej aplikacji warto m.in. zwrócić uwagę na:

  • Otwarte źródło - otwarty kod źródłowy pozwala niezależnym ekspertom na przeprowadzenie audytu bezpieczeństwa.
  • Szyfrowanie end-to-end - dzięki niemu tylko i wyłącznie nadawca oraz odbiorca mogą odczytać treść wiadomości, co jest niemożliwe nawet dla dostawcy usługi.
  • Regularne aktualizacje - umożliwiają wyższy poziom ochrony dzięki aktualnemu oprogramowaniu.


Jakich zasad warto przestrzegać w trosce o bezpieczną komunikację?



Podczas korzystania z komunikatorów online warto pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad.

  • Unikaj publicznych, a co za tym idzie często niezabezpieczonych sieci Wi-Fi, co ułatwia cyberprzestępcom przechwycenie przesyłanych danych, w tym wiadomości. Bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z VPN (Virtual Private Network) lub Hotspotu (np. udostępnionego z własnego telefonu, w przypadku gdy chcemy skorzystać z laptopa czy tabletu).
  • Nie udostępniaj danych wrażliwych jak loginów, dokumentów tożsamości czy numerów kart kredytowych za pośrednictwem przypadkowych komunikatorów.
  • Wykonuj regularne aktualizacje systemu i oprogramowania, co nie tylko poprawi wydajność urządzenia, ale również pozwoli na usunięcie luk w zabezpieczeniach.
  • Nie wchodź w linki od nieznanych nadawców oraz weryfikuj strony internetowe, z których korzystasz.
  • Pamiętaj o robieniu kopii zapasowych swoich danych - możesz przechowywać je na dysku zewnętrznym oraz w chmurze. Możesz również skorzystać z aplikacji, które automatycznie wykonują backup.


Troska o ochronę prywatności powinna towarzyszyć nam cały czas podczas korzystania z internetu. Warto poznać sposoby na zwiększenie bezpieczeństwa komunikacji online, co może uniemożliwić wyciek czy utratę naszych danych.