Wiadomości

  • 31 października 2024
  • wyświetleń: 162

Jak zarejestrować nowy samochód kupiony na kredyt?

Materiał partnera:

Podstawą możliwości użytkowania nowego samochodu kupionego na kredyt jest m.in. jego rejestracja i wyrobienie dowodu rejestracyjnego. Można to zrobić osobiście lub skorzystać z pomocy dilera z salonu samochodowego. Dowiedz się, jakich formalności należy dopełnić, by zarejestrować samochód z salonu kupiony na raty.

Jak zarejestrować nowy samochód kupiony na kredyt?
fot. depositphotos


Kto może zarejestrować samochód na kredyt z salonu?



Zgodnie z przepisami polskiego prawa każdy pojazd, by móc poruszać się po drogach, musi być zarejestrowany i mieć ważne ubezpieczenie OC. Rejestracji dokonuje jego nowy właściciel w wydziale komunikacji właściwym dla swojego miejsca zamieszkania w ciągu 30 dni od zawarcia umowy sprzedaży pojazdu. Może dokonać tego osobiście lub za pośrednictwem konta w Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

Od 4 czerwca 2021 r. rejestrację nowego samochodu z salonu można powierzyć również dealerowi. Wystarczy przekazać mu własnoręcznie lub elektronicznie podpisane odpowiednie upoważnienie. Jest to duże udogodnienie dla osób zapracowanych, zwłaszcza przedsiębiorców, którzy nie chcą tracić cennego czasu na załatwianie rejestracyjnych formalności. Wówczas to pośrednik zajmuje się składaniem i odbiorem niezbędnych dokumentów, które umożliwią wyjechanie z salonu wziętym na kredyt autem.

Jakie dokumenty są potrzebne do zarejestrowania nowego samochodu na kredyt?



W celu zarejestrowania nowego pojazdu należy wypełnić i podpisać odpowiedni wniosek oraz dołączyć do niego niezbędne dokumenty. W przypadku powierzenia załatwiania sprawy dilerowi potrzebne jest upoważnienie do reprezentowania nabywcy w celu złożenia wniosku i odbioru wszelkich decyzji.

Do zarejestrowania nowego pojazdu kupionego na raty potrzebne będą m.in.:

  • imię i nazwisko, PESEL, data i miejsce urodzenia nabywcy (dowód osobisty) lub NIP, REGON i nazwa firmy (odpis z KRS lub zaświadczenie z CEiDG), jeżeli kupujący jest przedsiębiorcą;
  • marka, model, typ i przeznaczenie pojazdu;
  • rok produkcji oraz numer świadectwa homologacji samochodu;
  • numer VIN lub nadwozia auta;
  • świadectwo zgodności WE wydawane przez producenta wraz z „oświadczeniem o danych i informacjach o pojeździe niezbędnych do rejestracji pojazdu i ewidencji pojazdów”;
  • adres i dane kontaktowe salonu, w którym wzięto auto na kredyt;
  • dowód potwierdzający nabycie pojazdu (np. faktura VAT).


Jeżeli wybrany model samochodu zostanie sprowadzony do Polski przez dilera spoza Unii Europejskiej, potrzebny będzie także dowód odprawy celnej przywozowej oraz potwierdzenie zapłaty akcyzy na terytorium kraju.

Uwaga! W przypadku samochodu kupionego na kredyt jego współwłaścicielem przez cały okres obowiązywania umowy kredytowej jest bank. Do rejestracji pojazdu obowiązkowo muszą stawić się wszyscy współwłaściciele auta. Jeśli jest to niemożliwe, można udzielić pełnomocnictwa osobie, która będzie reprezentować daną stronę.

Jak przebiega rejestracja nowego samochodu na kredyt?



Po złożeniu odpowiednich dokumentów wydział komunikacji wydaje decyzję o czasowej rejestracji pojazdu oraz tymczasowe tablice rejestracyjne. Ich ważność wynosi 30 dni. Jeżeli wniosek wraz z załącznikami będą prawidłowe, nastąpi rejestracja samochodu na stałe. Wówczas trzeba odebrać dowód rejestracyjny i tablice.

Należy również pamiętać o uiszczeniu odpowiednich opłat za te czynności. By usprawnić całą procedurę, warto przelać opłaty przed złożeniem dokumentów. Standardowo rejestracja nowego samochodu z salonu kosztuje 95 zł, pod warunkiem że nabywca zdecyduje się na tradycyjne tablice rejestracyjne z urzędowymi oznaczeniami (wyróżnik województwa oraz powiatu złożony z liter, a także unikalny numer pojazdu złożony z cyfr, a czasem również z liter). Jeśli kupujący chce indywidualne tablice rejestracyjne z wybraną przez niego treścią, to koszt rejestracji samochodu wzrośnie do 1015 zł.

Wszystkimi tymi czynnościami może zająć się upoważniony diler z salonu samochodowego.

Jak wybrać najlepszy kredyt na nowy samochód?



Rejestracja nowego pojazdu z salonu pod względem formalnym nie jest skomplikowana. O wiele więcej uwagi warto poświęcić wyborowi odpowiedniego kredytu na samochód. Trzeba wcześniej przeanalizować dostępne na rynku oferty, by wybrać najlepsze rozwiązanie dla swojej sytuacji finansowej. Na przykład Kredyt niższych rat Toyota Easy oparty o spłatę utraty wartości pojazdu dostępny w Toyota Bank (RRSO 12,13%, kalkulacja dokonana na 20.11.2023 r. dla reprezentatywnego przykładu) to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na niższych comiesięcznych ratach. Dodatkowym udogodnieniem dla nabywców jest brak wymaganej wpłaty własnej, obniżona prowizja za udzielenie kredytu oraz niskie oprocentowanie. Co więcej, pod koniec spłaty kredytu można samodzielnie zdecydować, czy pozostawić samochód dla siebie, czy oddać go w rozliczeniu dilerowi i wziąć nowy model - bez angażowania środków własnych.

Kupno w salonie samochodu na kredyt daje możliwość posiadania nowego auta bez konieczności inwestowania wkładu własnego. Poza tym jego rejestracja może przebiec bez zbędnego zaangażowania nabywcy, jeśli do załatwienia formalności zostanie upoważniony diler.