Wiadomości
- 4 listopada 2024
- wyświetleń: 2349
Potrzeba psychiatrów, których… nie ma…
Problem z dostępem do psychiatrii dziecięcej to nie tylko problem stolicy Podbeskidzia. Niestety, o fachowców w tej dziedzinie trudno w całym kraju. Dlatego miasto stara się pomagać realizując program ZaJaki.pl.
Przypomnijmy, w sprawie wsparcia psychiatrii dziecięcej do władz miasta zaapelowała radna Anita Szymańska. Poprosiła o przeprowadzenie analizy możliwości utworzenia dodatkowego etatu psychiatry dziecięcego w mieście.
- W ostatnich latach obserwujemy narastający problem związany z dostępnością do specjalistycznej opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży, co ma bezpośredni wpływ na ich dobrostan psychiczny i rozwój. Rodzice, którzy są zobowiązani do uzyskania konsultacji psychiatrycznej dla swoich dzieci np. w związku z procesem diagnostycznym w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, stają przed barierą w postaci długiego czasu oczekiwania na wizytę, który często wynosi ponad rok. Z informacji, jakie udało mi się uzyskać, Bielsku-Białej funkcjonuje przychodnia psychiatryczna w Szpitalu Pediatrycznym, prowadzona przez powiat, jednak czas oczekiwania na wizytę jest tam bardzo długi — aktualnie pierwsza wizyta w ramach NFZ możliwa jest na grudzień 2025 roku. Z kolei przychodnia psychiatryczna w Olszówce przyjmuje dorosłych pacjentów, co dodatkowo ogranicza dostępność specjalistycznej pomocy dla dzieci i młodzieży. Alternatywą są wizyty prywatne, których koszty wynoszą obecnie około 400-500 zł za jedną konsultację - opisuje przedstawicielka mieszkańców.
Jak podkreśla, niestety, dla wielu rodzin są to kwoty poważnie naruszające domowy budżet, co zmusza ich do rezygnacji z niezbędnej opieki dla swoich dzieci.
Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.
- Problem pogarszającego się stanu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży jest nam dobrze znany i budzi nasze duże zaniepokojenie. Niestety, wyzwania związane z pozyskaniem specjalistów w dziedzinie psychiatrii dziecięcej dotyczą nie tylko naszego regionu, ale są problemem ogólnopolskim. Obecnie w całym kraju liczba psychiatrów dziecięcych jest zdecydowanie niewystarczająca, co znacząco utrudnia zwiększenie dostępności tych usług oraz utworzenie nowych etatów finansowanych przez NFZ - poinformował Adam Ruśniak, zastępca prezydenta Bielska-Białej.
Jak dodał, na terenie Bielska-Białej funkcjonują dwa kluczowe ośrodki wsparcia dla osób z problemami zdrowia psychicznego: Szpital Pediatryczny z oddziałem psychiatrii oraz Bielskie Centrum Psychiatrii "Olszówka". Podmiot tworzący - powiat bielski - nieustannie podejmuje działania mające na celu pozyskanie specjalistów w tej dziedzinie oraz zwiększenie dostępności opieki psychiatrycznej dla pacjentów.
- Niestety, pomimo starań, trudności w rekrutacji wykwalifikowanego personelu wciąż stanowią istotną barierę. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i edukacja w zakresie zdrowia psychicznego, którą staramy się rozwijać poprzez realizację projektu ZaJaki.pl. Dzięki tej inicjatywie chcemy zwrócić uwagę na potrzebę doraźnego wsparcia dla dzieci i młodzieży oraz pokazać, jak istotne są psychoedukacja i praca nad takimi obszarami jak samoakceptacja czy samoocena. W ramach projektu podkreślamy również znaczenie znajomości organizacji i numerów telefonów, które w sytuacjach kryzysowych oferują nieodpłatną pomoc psychologiczną - dodał wiceprezydent.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.