Wiadomości

  • dzisiaj, 11:20
  • wyświetleń: 326

Nowy, naturalistyczny park w Aleksandrowicach

Trwa opracowywanie dokumentacji projektowej nowego, naturalistycznego parku w dzielnicy Aleksandrowice, na terenie ulic Stawowej i Spółdzielców. Projekt ma być gotowy do końca roku. Następnie miasto podejmie starania o pozyskanie środków na jego realizację. Koncepcja parku została wcześniej skonsultowana z mieszkańcami. Przyjrzyjmy się bliżej, jak będzie wyglądało to wyjątkowe miejsce.

Nowy, naturalistyczny parku w Aleksandrowicach
Nowy, naturalistyczny parku w Aleksandrowicach · fot. Wizualizacja parku naturalistycznego


Park naturalistyczny to miejsce, które ma na celu maksymalne zachowanie walorów przyrodniczych z jednoczesnym umożliwieniem mieszkańcom korzystania z tego, obecnie zaniedbanego i niedostępnego terenu.

Dlaczego miasto wybrano ten teren?



"Każdego roku, w latach 2014-2018, mieszkańcy miasta zgłaszali do Budżetu Obywatelskiego Bielska-Białej projekt dotyczący przekształcenia terenu u zbiegu ulic Stawowej i Spółdzielców w Aleksandrowicach w park rekreacyjno-wypoczynkowy. Za każdym razem za przekształceniem opowiadało się około 1.000 osób. Świadczy to o dużym zainteresowaniu oraz społecznej potrzebie uporządkowania tego terenu i umożliwienia korzystania z niego przez mieszkańców. Jednocześnie walory przyrodnicze miejsca, różnorodność występujących tam gatunków oraz ukształtowanie sprawiło, że miasto podjęło decyzję o rozpoczęciu prac nad przekształceniem tego terenu tak, aby poprawić dostęp do niego mieszkańców, ale jednocześnie zachować walory przyrodnicze tego miejsca" - tłumaczy Urząd Miasta Bielsko-Biała.

Czym jest park naturalistyczny?



"Głównym założeniem parków tego typu jest jak najmniejsza ingerencja w zastany bioróżnorodny teren oraz pokazanie - poprzez wytyczenie ścieżek, pomostów i tarasów obserwacyjnych - jego walorów przyrodniczych, co stanowi dodatkowy aspekt edukacyjny. Na terenie parków naturalistycznych zabiegi pielęgnacyjne celowo są ograniczane do minimum (przeprowadzane jedynie w celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników terenu), dotyczy to np. martwych drzew, które są pozostawiane, aby zachować bioróżnorodność i poprawić ekosystem" - tłumaczą urzędnicy.

W parkach naturalistycznych kluczowe znaczenie ma tworzenie terenów bioretencyjnych, co odpowiada koncepcji „parku gąbki”. Takie rozwiązanie pozwala na zatrzymywanie wód opadowych. Ponadto, rozległe korony drzew korzystnie wpływają na mikroklimat najbliższej okolicy, łagodząc zjawisko miejskiej wyspy ciepła i poprawiając warunki życia mieszkańców.

Nowy park będzie inny niż pozostałe w mieście



"Jednym z głównych założeń projektowych bielskiego parku naturalistycznego jest stworzenie cichego i spokojnego miejsca wypoczynku w otoczeniu zieleni, z możliwie minimalną ingerencją w istniejącą florę i faunę. Stąd też nie planuje się tam np. na urządzania placów zabaw, a ścieżki i dojścia poprowadzone będą w niezbędnym zakresie i zajmą jedynie około 10 procent całego terenu. Przebieg projektowanych ścieżek jest wynikiem inwentaryzacji i analizy dendrologicznej przeprowadzonych w ramach prac nad dokumentacją - i jest jak najmniej inwazyjny. Drzewa, które mają być wycięte w związku z tą inwestycją, są w złym stanie fitosanitarnym, ich rozwój jest zaburzony przez porastające je gatunki inwazyjne czy też same są gatunkami inwazyjnymi" - wyjaśniają urzędnicy.

Zac / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.