Wiadomości

  • wczoraj, 11:35
  • wyświetleń: 155

Rola emulatorów w zachowaniu kultury retro gier

Materiał partnera:

Gry retro cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Nie chodzi tylko o nostalgię, jaką mają gracze którzy dawniej grali na Amidze, czy ośmiobitowym NESie. Stare gry były bowiem często po prostu dopracowane, miały charakterystyczną pixelową grafikę i zapewniały mnóstwo grywalności.

Sprawdź sam, jakie stare gry cieszą się do dziś popularnością i dowiedz się więcej o grach retro w portal i poznaj historię komputerowych i konsolowych hitów z lat 80. i 90. Ale zachowanie tej kultury gier retro, nie byłoby możliwe bez podtrzymujących ją czynników. Najważniejszym z nich jest obecność emulatorów. W tym artykule przedstawimy, dlaczego emulatory umożliwiły zachowanie tych gier i przedstawienie ich nowemu pokoleniu graczy

Nintendo
fot. Pixabay


Powstanie gier retro i ich wpływ na kulturę



Choć minęło już kilkadziesiąt lat od powstania pierwszych słynnych gier ośmiobitowych, takich jak Super Mario Bros, Invaders, Final Fantasy, czy seria Dizzy, to nadal cieszą się one ogromną popularnością. Przedstawione w nich historie do dziś ekscytują graczy i nawet obecnie dla tych gier tworzone są kolejne remake’i oraz zupełnie nowe wersje, choćby takie jak Super Mario Oddysey dla Nintendo Switch, czy Final Fantasy XIV na PC - obie te gry zostały zainspirowane przez ich ośmiobitowe odpowiedniki z lat 80. Również w Polsce tworzy się stare gry, albo takie gry które nawiązują do dawnych czasów. Przykładem może być planowana gra komputerowa o Bielsko-Białej, której akcja rozpoczyna się w latach 70., a nawiązuje do serii GTA, której pierwsza część powstała jeszcze w latach dziewięćdziesiątych. To wszystko nie byłoby jednak możliwe, gdyby nie emulatory, które wpłynęły na popularyzację starszych gier.

Rola emulatorów w zachowaniu kultury retro gier
fot. Pixabay


Jak Działają Emulatory Konsol i Komputerów?



Popularyzacja starych gier i dotarcie z nimi do nowego pokolenia nie byłoby w ogóle możliwe, gdyby nie emulatory. To oprogramowanie, które emuluje (czyli naśladuje) pracę komputera i umożliwia uruchomienie dowolnego oprogramowania, w tym gier na PC ze starego sprzętu takiego jak Nintendo Entertainment System, czyli NES, Amiga 500 albo Sega Genesis. Emulator umożliwia po prostu zagranie w stare gry, bez potrzeby odkurzania dawnych komputerów i podłączania ich do monitorów, co w wielu przypadkach byłoby trudne i wymaga dziś skomplikowanej wiedzy technicznej. Jest to więc jedyny praktyczny i łatwo dostępny sposób na dystrybucję tych gier. Co ciekawe, część pasjonatów wciąż wybiera oryginalny sprzęt i kolekcjonuje retro hardware, ale dla większości wybór emulatora jest najbardziej praktyczny.

Legalne i Etyczne Aspekty Emulacji



Potocznie, stare gry dostępne na emulatorach znane są jako ROMy. Te gry można dziś bardzo prosto ściągnąć z Internetu, ale jeżeli mamy być szczerzy, to większość z nich nie jest zamieszczana w sieci legalnie. Osoby które je udostępniają, wychodzą z założenia, że tak stare gry zostały już “opuszczone” przez ich twórców oraz studia które już często od dawna nie istnieją. I choć trudno nie określać tego jako piractwo, to jednak taka działalność przyczynia się do rozwoju kultury gier retro - i pozwala ocalić wiele perełek od zapomnienia. Taką działalność akceptuje się więc powszechnie i nawet firmy które są właścicielami marek takich jak Nintendo i Playstation nie utrudniają udostępniania emulatorów.

Emulatory jako Narzędzie Zachowania Gier



Dzięki emulacji, nowe pokolenie może zapoznać się ze starymi grami, poznając historię komputerowej i konsolowej rozrywki. Gry trzymane na takich nośnikach jak stare kartridże, czy nawet kasety magnetofonowe po prostu z czasem uległyby zniszczeniu. Również dystrybucja tych gier na starych nośnikach byłaby bardzo trudna. Natomiast ich przeniesienie w formie cyfrowych archiwów do Internetu pozwala je zachować. Co więcej, niektóre grupy retro deweloperów odnawiają nawet stare gry, poprawiając w nich bugi, czy wzbogacając je o nowe funkcje. Dzięki temu, grom tym nadaje się drugi obieg i mogą one nadal cieszyć graczy.

Wkład Społeczności w Projekty Emulatorów Open Source



Praktycznie wszystkie emulatory są tworzone jako hobbystyczne narzędzia open source, czyli otwartego, bezpłatnego oprogramowania. Ich twórcy spędzają wiele godzin na ich tworzeniu i ulepszaniu, aby zapewnić regularne aktualizacje i kompatybilność sprzętową. Do dyspozycji mamy dzięki temu setki emulatorów dla praktycznie każdego sprzętu, na który wydane zostały gry. Najbardziej popularne emulatory to między innymi Dolphin, emulujący Nintendo Wii i GameCube, PCSX2 który emuluje Playstation 2, czy Citra, na którym zagramy w gry z małej, przenośnej konsoli Nintendo 3DS. To właśnie wkład pracy tych hobbystów i pasjonatów gier retro, którzy tworzą i aktualizują oprogramowanie emulatorów umożliwia powstanie emulatorów i rozwój kultury dawnych gier.

Przyszłość Emulacji Retro Gier



Nic nie wskazuje na to, aby w przyszłości zainteresowanie grami retro miało się zmniejszać. Emulatory są bowiem coraz lepsze i wraz z postępami technicznymi w emulacji, mają coraz mniej błędów i lepszą kompatybilność z platformami retro. Duża ilość kanałów na Youtubie poświęconych emulacji i gameplayom ze starych gier także świadczy o tym, że nowe pokolenie graczy pasjonuje się pixelartową grafiką oraz klimatem starszych komputerów i konsol. Retro gry mają zresztą ogromną wartość kulturową i ich zachowanie dzięki emulatorom jest ważne nie tylko dla historyków gier komputerowych, albo dla osób czujących mocną nostalgię - retro gry są po prostu fajne!