Wiadomości

  • 28 sierpnia 2024
  • wyświetleń: 191

Czy Esperal zapewnia długoterminową abstynencję?

Materiał partnera:

Esperal może zapewnić pacjentom długotrwałą abstynencję jedynie pod warunkiem ich dobrowolnego stosowania się do zaleceń i wskazówek lekarskich. Podstawową z nich jest konieczność odstawienia substancji odurzającej jeszcze przed wykonaniem zabiegu zaszycia Esperalu wewnątrz ustroju pacjenta. Lek oddziałuje bezpośrednio na proces metabolizmu etanolu w ludzkiej wątrobie. Zaburza szlak metaboliczny substancji odurzającej, powodując, po spożyciu alkoholu, występowanie szeregu nieprzyjemnych i niebezpiecznych dolegliwości. To ich obawiają się pacjenci, którzy świadomie przestają sięgać po kieliszek

Esperal Katowice


Czas działania Esperalu to kwestia indywidualna. Zwykle jednak okres ten ogranicza się do czasu 8-12 miesięcy, podczas których pacjent powinien zachować całkowitą abstynencję. Esperal zapewnia zatem długotrwałą trzeźwość pacjenta, który stosuje się do zaleceń lekarza podczas stosowania terapii awersyjnej. Zaleca się, by wszywkę alkoholową wszywać pacjentom współpracującym, którzy wyrażają ponadto chęć uczestnictwa w psychoterapii.

Jak działa Esperal (disulfiram)?



Esperal należy do grona substancji określanych mianem inhibitorów, czyli blokerów prawidłowego przebiegu reakcji i procesów zachodzących w organizmie. Dostępny w aptekach pod nazwą Disulfiram WZF upośledza proces metabolizmu alkoholu etylowego. W wątrobie chorego zaburzony jest proces wydzielania enzymu trawiennego - dehydrogenazy aldehydowej. Zamiast przekształcić się w kwas octowy, etanol pozostaje w organizmie w postaci szkodliwego aldehydu octowego, powodując objawy zatrucia. Co za tym idzie, działanie leku odczuwalne jest jedynie dla tych chorych, którzy decydują się na jego połączenie z substancją odurzającą. Jeżeli osoba uzależniona po zaszyciu alkoholowym pozostaje trzeźwa, Esperal jest dla jej ustroju całkowicie obojętny.

Leczenie alkoholizmu z pomocniczym zastosowaniem tabletek z disulfiramem polega zatem na wywołaniu w psychice pacjenta awersji do spożywania alkoholu. Odczucie to pojawia się w odpowiedzi na strach przed rosnącym w krwiobiegu stężeniem aldehydu octowego, czyli toksycznego półproduktu trawienia etanolu i konsekwencjami zatrucia. Spożycie alkoholu po przeprowadzeniu zabiegu implantacji może powodować zagrożenie zdrowia i życia.

Esperal Katowice


Wszywka alkoholowa a konieczność zachowania trzeźwości pacjenta



Awersyjna metoda leczenia choroby alkoholowej wymaga wstrzemięźliwości pacjenta jeszcze przed wykonaniem zabiegu chirurgicznego. Wszycie wszywki alkoholowej odbywa się tylko w stosunku do trzeźwych pacjentów. Muszą oni zatem wcześniej przerwać ciąg alkoholowy i odstawić substancję odurzającą. Mogą tego dokonać samodzielnie, choć zaleca się skorzystanie ze wsparcia i pomocy specjalistów podczas detoksu. Wszycie Esperalu możliwe jest dopiero po 24-godzinnej abstynencji pacjenta. Pozostawanie pod wpływem lub po spożyciu jakiejkolwiek dawki alkoholu przed zabiegiem stanowi podstawowe przeciwwskazanie do jego wykonania.

Po zabiegu implantacji wszywki alkoholowej abstynencja jest konieczna w celu uzyskania efektu leczenia awersyjnego. Już podczas wizyty konsultacyjnej przed zabiegiem pacjent poznaje skutki niestosowania się do zaleceń lekarza i podejmowania prób przepicia leku. Świadomie i dobrowolnie podpisuje również zgodę na wykonanie implantacji. Zapoznaje się tym samym z możliwymi powikłaniami i zagrożeniami wynikającymi ze stosowania tej metody. Dowiaduje się również o ryzyku wystąpienia objawów tzw. reakcji disulfiramowej. Wśród konsekwencji połączenia alkoholu i leku wymienia się przede wszystkim nudności, wymioty, bóle, zawroty głowy, zaburzenia krążenia, zaburzenia psychiczne, a nawet utratę świadomości.

Czy Esperal leczy uzależnienie od alkoholu?



Sam lek Esperal nie działa leczniczo. Wspomaga proces terapeutyczny, wzmacniając motywację pacjenta do utrzymania abstynencji. Choć jest to motywacja zewnętrzna, początkowo wystarcza, by osoba uzależniona od alkoholu pożegnała się z przyjmowaną dotychczas ilością alkoholu. W celu osiągnięcia jak najlepszych rezultatów leczenia zaleca się połączyć oryginalny Esperal z uczestnictwem pacjenta w psychoterapii alkoholizmu.

Implantacja Esperalu - na czym polega?



Lek Disulfiram WZF ma formę jałowych tabletek przeznaczonych do podskórnego wszczepienia. Dostępny jest jedynie na receptę, a jego zastosowanie wymaga wykonania mało inwazyjnego zabiegu chirurgicznego. Niemożliwe jest zatem jego samodzielne stosowanie, bez konsultacji z lekarzem. Przed rozpoczęciem zabiegu chirurg przeprowadza kwalifikację chorego do zaszycia. Weryfikuje istnienie wskazań oraz eliminuje ewentualne przeciwwskazania, badając stan zdrowia pacjenta i kontrolując poziom jego trzeźwości.

Wszywka alkoholowa (Esperal) wszywana jest do wnętrza organizmu pacjenta. Ponieważ lekarz podczas zabiegu posługuje się skalpelem, konieczne staje się odpowiednie przygotowanie skóry chorego do rozpoczęcia procedury medycznej. Lekarz dezynfekuje i oczyszcza okolice pola zabiegowego. Stosuje również znieczulenie miejscowe, dzięki któremu zabieg jest bezbolesny i komfortowy. Tuż nad pośladkiem pacjenta lekarz wykonuje niewielkie nacięcie. Dochodząc w głąb tkanek, jałowe tabletki umieszcza w obszarze podpowięziowym mięśnia pośladkowego. Na powstałą ranę stosuje szwy. Zabieg implantacji Esperalu nie wymaga hospitalizacji pacjenta. To mało inwazyjna metoda, która nie wiąże się z długotrwałą rekonwalescencją. Rana po zabiegu, który odbywa się w znieczuleniu miejscowym, goi się szybko i zwykle nie daje wzmożonych dolegliwości bólowych.



Gdzie bezpiecznie wszyć Esperal? Katowice są odpowiedzią na potrzeby pacjentów - to miejsce, w którym o zdrowie zadbają specjaliści Centrum Medycznego Galmedic. Szczegóły oferty można poznać tutaj: https://katowice.galmedic.pl/uslugi/esperal/.

Ile trwa terapia alkoholizmu z wykorzystaniem leku Esperal? Czy zabieg wszycia Esperalu można powtarzać?



Pacjenci zastanawiają się głównie nad tym, jak długo działa Esperal? Walka z nałogiem z wykorzystaniem farmakologicznych metod wspomagających terapię jest długotrwała. Może trwać nawet od 8 do 12 miesięcy. Dzięki temu pacjent jest w stanie utrzymać abstynencję i rozpocząć kompleksową terapię choroby alkoholowej. Wszywka alkoholowa działa nieprzerwanie. Jej substancja czynna uwalnia się do organizmu pacjenta stopniowo. Jej stężenie jest stałe, a obecność leku w ustroju odczuwalna jedynie dla pijanych uzależnionych w procesie leczenia.

Zabieg wszywki alkoholowej można powtarzać wielokrotnie. Biorąc pod uwagę, ile działa wszywka alkoholowa, na kolejną implantację należy jednak zgłosić się nie wcześniej niż 8 miesięcy po dacie zabiegu.

Skutki uboczne po zabiegu wszycia wszywki



Metoda awersyjna jest skuteczna i bezpieczna dla osób, które po implantacji leku Esperal w okolicy pośladka powstrzymują się od spożywania i stosowania produktów zawierających alkohol. Wyłącznie w ten sposób unikają one nadmiernego stężenia aldehydu octowego w organizmie. Powstrzymując się przed sięgnięciem po alkohol, powinny skorzystać również z kompleksowego leczenia alkoholizmu, opierającego się na wzmocnieniu motywacji i chęci wewnętrznej do walki z nałogiem. Oryginalny lek Esperal nie wywołuje skutków ubocznych i powikłań. Po zabiegu wszycia wszywki alkoholowej niektórzy pacjenci zgłaszają ból i tkliwość rany, jej krwawienie, a nawet swędzenie. Warto pamiętać, że są to jednak objawy fizjologiczne i przemijające. Wynikają bowiem z konieczności wykonania zabiegu chirurgicznego celem wszczepienia określonej dawki leku. Powinny zatem ustąpić w ciągu kilku lub kilkunastu godzin po zabiegu. W przeciwnym razie konieczna jest kontrola lekarska.