Wiadomości
- 22 sierpnia 2024
- wyświetleń: 11508
Niepewna podróż koleją. Co dalej z linią Bielsko-Biała - Kraków
Wielu mieszkańców Bielska-Białej do pracy dojeżdża koleją. Niestety, są takie trasy, których stan techniczny jest na tyle w złej kondycji, że często dochodzi do opóźnień. Sprawa trafiła do ministra infrastruktury.
Do ministra infrastruktury w sprawie stanu technicznego infrastruktury kolejowej na trasie Bielsko-Biała - Kraków zwróciła się poseł z Podbeskidzia Małgorzata Pępek.
- Linia kolejowa łącząca miasto Bielsko-Biała z Krakowem ma duże znaczenie dla skomunikowania południowej części województwa śląskiego z Małopolską. Niestety pociągi na tej trasie regularnie ulegają awariom, co powoduje znaczące opóźnienia i utrudnienia dla pasażerów - zauważyła parlamentarzystka.
Jak opisuje, najgorsze odcinki znajdują się pomiędzy Andrychowem i Kętami oraz między Kętami a Bielskiem-Białą.
- Problemy te są wynikiem zarówno przestarzałej infrastruktury, jak i stanu technicznego samych składów wymagających remontu lub wymiany. Skutkiem takiego stanu rzeczy są regularne awarie i opóźnienia pociągów, które mają negatywny wpływ na codzienne życie wielu osób, w tym utrudnienia w dojazdach do pracy i szkoły, zwiększenie kosztów podróży związanych z koniecznością korzystania z alternatywnych środków transportu oraz obniżenie komfortu podróży - stwierdza reprezentantka mieszkańców regionu w Sejmie.
Dodała, że nowe składy na tych trasach pojawiają się tylko w zastępstwie, jeżeli stare pociągi ulegną awarii.
- Lokalne media donoszą, iż pasażerowie czekają na komunikację zastępczą nawet dwie godziny. Niestety, kondycja wieloletniego już taboru Polregio na tym odcinku jest coraz gorsza i trzeba przygotować się na to, że takie awarie będą zdarzały się częściej. Do tego dochodzą problemy związane z przeciążeniem sieci lub brakiem zasilania co powoduje kolejne opóźnienia. Spółka stara się na własną rękę częściowo zdiagnozować problem, jednak działania te nie rozwiązują całości problemu. Wymagane jest zatem podjęcie działań w celu zapewnienia pasażerom bezpiecznego, komfortowego i punktualnego transportu kolejowego na tej trasie - opisuje.
I zadaje pytania ministrowi, m.in: Jaka jest szansa na polepszenie całości infrastruktury kolejowej na trasie Bielsko-Biała-Kraków? Czy Polregio SA planuje w najbliższym czasie zakupić nowy tabor do obsługi trasy?; Jeżeli tak, to ile sztuk pociągów przewidziano do zakupu i na jaką kwotę?
- Należy zaznaczyć, że w przypadku linii kolejowych o znaczeniu regionalnym decydujący głos w kwestii kolejności ustalania priorytetów dla zadań inwestycyjnych w danym województwie ma organizator transportu publicznego na terenie danego województwa. Organizatorem publicznego transportu zbiorowego na terenie danego województwa jest marszałek województwa. Do zadań organizatora publicznego transportu zbiorowego należy planowanie rozwoju transportu, organizowanie publicznego transportu zbiorowego oraz zarządzanie publicznym transportem zbiorowym - odpowiada Piotr Malepszak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
I dodaje, że w ramach komunikacji prowadzonej zarówno z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, jak i Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego odnośnie planowania perspektywy finansowej 2021-2027, PKP Polskie Linie Kolejowe rekomendowała, aby odpowiednio w ramach środków „Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027” i „Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027” uwzględnić inwestycje pn.: „Rewitalizacja linii kolejowej nr 117 odc. Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Wadowice - granica województwa - etap II” (woj. małopolskie), którego szacunkowa wartość (na podstawie opracowanego studium wykonalności dla ww. inwestycji) wynosi 417 mln zł, oraz „Rewitalizacja linii kolejowej nr 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Bielsko#Biała Główna na odcinku granica województwa - Bielsko-Biała Główna” (woj. śląskie), którego szacunkowa wartość (na podstawie opracowanego studium wykonalności dla ww. inwestycji) wynosi 200 mln zł.
- Niemniej takie działania nie zostały podjęte przez wskazane jednostki samorządowe. Wobec powyższego, projekty te zostały ujęte na liście rezerwowej w grupie projektów regionalnych w Krajowym Programie Kolejowym do 2030 roku (z perspektywą do roku 2032). Realizacja powyższych projektów nie ma zapewnionego finasowania i będzie uwarunkowana pozyskaniem środków finansowych na ten cel. Tym samym obecnie nie można określić, czy i w jakiej perspektywie będą realizowane. W perspektywie finansowej 2014-2020 w ramach prac przygotowawczych zostało opracowane studium wykonalności obejmujące cały odcinek linii kolejowej nr 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Bielsko-Biała Główna. Ze względu na ograniczenia finansowe po stronie samorządów (zarówno Województwa Małopolskiego, jak i Województwa Śląskiego), projekt nie został zrealizowany na całym odcinku (w ramach dostępnych środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego uwzględniono jedynie odcinek Wadowice - Andrychów, etap I) - informuje wiceminister.
Jeśli z kolei chodzi o zakup nowego sprzętu, to Malepszak poinformował, że "strukturę własnościową Polregio tworzą Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. oraz wszystkie samorządy wojewódzkie. W związku z powyższym Minister Infrastruktury nie jest właściwy w tym zakresie".
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.