Wiadomości

  • 12 lipca 2024
  • wyświetleń: 261

Pozyskiwanie finansowania dla startupu. 3 główne narzędzia.

Materiał partnera:

Pozyskiwanie finansowania powinno się przeprowadzać przy wsparciu konkretnych narzędzi, czyli materiałów dla inwestora. Powinny być one dostosowane do sposobu działania funduszu Venture Capital, a w tym do poszczególnych etapów tego procesu. Założyciel startupu powinien rzetelnie podejść do przygotowania każdego z tych materiałów. Bez dobrego przygotowania, pozyskiwanie finansowania może zakończyć się już na pierwszym etapie.

Pozyskiwanie finansowania dla startupu
fot. pexels.com


Pozyskiwanie finansowania realizuje się przy wykorzystaniu trzech kluczowych narzędzi. Te narzędzia to:

  • teaser inwestycyjny,
  • prezentacja (pitch-deck),
  • model finansowy.


Poniżej, opiszę każde z wymienionych narzędzi, wykorzystywanych w pozyskiwaniu finansowania przez startup.

Pozyskiwanie finansowania rozpoczyna się od teaserem inwestycyjnym



Pozyskiwanie finansowania rozpoczyna się od przestawienia projektu inwestorowi w formie teasera inwestycyjnego. Dokument ten wykorzystuje się na etapie wstępnej selekcji projektów przez fundusz Venture Capital.

Z tego względu, teaser inwestycyjny nie powinien być rozbudowanym dokumentem. Najlepiej, gdy jego objętość nie będzie większa niż 2 strony. Rolą tego materiału inwestycyjnego jest dostarczenie na tyle interesujących informacji o projekcie, że inwestor zdecyduje się na spotkanie z założycielem startupu.

Tym samym, aby pozyskiwanie finansowania nie zakończyło się porażką, startup powinien rzetelnie podejść do opracowania teasera inwestycyjnego. Jeśli inwestor nie zainteresuje się projektem na etapie wczesnej selekcji to potencjalna inwestycja w startup zakończy się na tym etapie.

Prezentacja dla inwestora, czyli pitch-deck



Po wykazaniu przez fundusz Venture Capital zainteresowania potencjalną inwestycją w startup, pozyskiwanie finansowania jest kontynuowane w postaci pierwszego spotkania założyciela startupu i funduszu. Na spotkaniu, inwestor oczekuje od założyciela startupu opowiedzenia o projekcie w oparciu o prezentację, czyli pitch deck.

Spotkanie to odbywa się w biurze inwestora lub też online, przy zastosowaniu oprogramowania do wideokonferencji, jak na przykład MS Teams czy Zoom.

Ptich deck przygotowuje się na bazie takich programów i aplikacji jak: Google Slides, Microsoft PowerPoint, SlideDog, Prezi czy Visme. Prezentacja nie powinna być dłuższa niż kilkanaście slajdów.

Narzędzie to stosuje się również zamiennie z teaserem inwestycyjnym, czyli do wykorzystania na etapie wstępnej selekcji. W tym przypadku, w przeciwieństwie do prezentacji na spotkanie z inwestorem, pitch deck powinien zawierać dużą ilość tekstu.

Pozyskiwanie finansowania - model finansowy startupu



Gdy, po pierwszym spotkaniu, projekt zyska zainteresowanie inwestora to poprosi on o dodatkowe informacje o projekcie. Może się to odbyć w formie kolejnych spotkań czy rozmów telefonicznych lub też prośby o przesłanie poczta elektroniczną konkretnych informacji.

Pozyskiwanie finansowania na etapie pogłębionej analizy przez fundusz Venture Capital bazuje jednak przede wszystkim na modelu finansowym. To tam inwestor szuka kluczowych informacji o projekcie.

Model finansowy to narzędzie, które przedstawia model biznesowy projektu czy startupu. Innymi słowy, opisuje on jak firma osiąga przychody lub będzie osiągać przychody oraz ponosić koszty, a także generować zyski.

Dodatkowo, ważnym elementem tego narzędzia jest prognoza finansowa, najczęściej kilkuletnia. Przedstawia ona w sposób szczegółowy rozwój startupu, w tym najważniejsze kamienie milowe. Model finansowy przedstawia również kwotę, która jest wymagana, aby startup był w stanie osiągnąć wyznaczone cele.

Model finansowy przygotowuje się przy wykorzystaniu arkusza kalkulacyjnego. W opracowaniu modelu, założyciele startupu wykorzystują takie programy i aplikacje jak: Microsoft Excel, Google Workspace czy LibreOffice.

Autor: Mariusz Malec

Mariusz Malec to założyciel i zarządzający firmą doradczą Private Equity Consulting. Prowadzi specjalistyczny blog. Firma wspiera przedsiębiorców w takich obszarach jak: sprzedaż firmy, wycena firmy i pozyskiwanie finansowania.