Wiadomości

  • 11 czerwca 2024
  • wyświetleń: 940

Bielskich, miejskich dożynek nie będzie. Interpelacja radnej odrzucona

Nie będzie kolejnej, ciekawej imprezy w mieście. Nie spodobał się bowiem władzom Bielska-Białej pomysł zorganizowania w Hałcnowie miejskiego święta ludzi roli - "biorąc pod uwagę przemianę oraz spójność z obecnym miejskim wizerunkiem miasta".

dożynki, korowód, traktor
fot. Andrzej Grynpeter / bielsko.info


Przypomnijmy, w sprawie organizacji Dożynek Miejskich w Hałcnowie do władz miasta interpelację skierowała radna Anita Szymańska.

- Hałcnów, z jego bogatą historią i żywymi tradycjami, stanowi idealne miejsce do celebrowania dożynek, które są ważnym elementem lokalnej kultury. Bielsko-Biała jest miastem o zróżnicowanej infrastrukturze, łączącym zurbanizowane centrum z dzielnicami o bardziej podmiejskim charakterze. W centrum miasta organizowane są duże i nowoczesne wydarzenia kulturalne, które przyciągają mieszkańców oraz turystów. W tej różnorodności nie można jednak pomijać dzielnic, które mają bardziej tradycyjny, podmiejski charakter i bogate lokalne dziedzictwo, którego pielęgnacja jest naszą powinnością - argumentuje przedstawicielka mieszkańców.

Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.

W odpowiedzi zastępca prezydenta Bielska-Białej Adam Ruśniak podkreślił, że "że historia, dziedzictwo regionalne i życie społeczne jest bardzo ważnym aspektem funkcjonowania miasta".

- Doceniam także zainteresowanie pani radnej tymi tematami. Mimo, że w naszym mieście nie obchodzi się typowych dożynek wiele innych wydarzeń czerpie z tradycji folkloru regionu. Bielsko-Biała od 1951 r. jest jednym „organizmem”, składającym się nie tylko z Bielska i Białej, ale również z wielu innych historycznych miejscowości. Okoliczne wsie takie jak Hałcnów przeszły przemianę społeczną, przekształcając się ze wsi typowo rolniczych w „społeczny rezerwuar” pracowników zatrudnionych w przemyśle włókienniczym. Mieszkańcy każdego dnia przybywali do fabryk i wracali do swoich domów poza miastem. Naturalnym zatem stał się proces integracji miasta z okolicznymi „miejskimi” wioskami, tworzącymi obecne Bielsko-Białą. Bez wspomnianych miejscowości nie byłoby sukcesu Miasta: trzeciego co do wielkości ośrodka włókienniczego w dawnej monarchii Habsburgów po Brnie i Libercu, a w latach międzywojennych drugiego po Łodzi - przypomniał.

Wiceprezydent więc stwierdził, że "biorąc pod uwagę wspomnianą przemianę oraz spójność z obecnym miejskim wizerunkiem miasta trudno mu wyobrazić sobie realizację proponowanej przez radną imprezy".

- Wydarzeniem, które odwołuje się do tradycji rzemieślniczo-ludowych jest festyn organizowany przez Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości 9 czerwca na pl. Wojska Polskiego, na który serdecznie zapraszam - skwitował.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.