Wiadomości

  • 14 czerwca 2024
  • wyświetleń: 1063

Termomodernizacja lekiem na zły stan szkoły. Placówka nie spełnia norm ekologicznych

Nie dość, że jest w złym stanie technicznym, to jeszcze mury Szkoły Podstawowej przy Witosa są mało ekologiczne. Budynkowi potrzeba termomodernizacji. Szkoda tylko, że miasta nie stać na takie inwestycje.

termomodernizacja
fot. gov.pl


W sprawie termomodernizacji budynku Szkoły Podstawowej nr 28 przy ul. Witosa do władz Bielska-Białej zwróciła się radna Anita Szymańska. Jak podkreśliła, projekt ten jest gotowy od kilku lat, jednak wciąż czeka na realizację.

- Termomodernizacja tego budynku jest niezbędna ze względu na jego obecny stan techniczny oraz korzyści, jakie przyniesie w zakresie ekologii, kosztów eksploatacji i estetyki. Termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej nr 28 przyczyni się do znacznego obniżenia emisji CO2 poprzez poprawę efektywności energetycznej. Obecnie budynek szkoły generuje wysokie koszty związane z ogrzewaniem, które można znacznie obniżyć dzięki termomodernizacji. Inwestycja ta pozwoli na zmniejszenie zużycia energii, co przełoży się na niższe rachunki za ogrzewanie - podkreśla przedstawicielka bielszczan.

I dodaje, że „jest to szczególnie ważne w obliczu aktualnych cen energii grzewczej”.

- Ponadto szkoła, jako instytucja edukacyjna, powinna być przykładem w zakresie ekologicznych rozwiązań. Termomodernizacja wpłynie również na poprawę estetyki budynku, który obecnie jest niedoinwestowany i wymaga licznych remontów. Poprawa izolacji termicznej zwiększy również komfort użytkowania budynku, zapewniając odpowiednią temperaturę wewnątrz przez cały rok. Budynek Szkoły Podstawowej nr 28 wymaga pilnych remontów. Doraźne prace naprawcze są jedynie tymczasowym rozwiązaniem i generują dodatkowe koszty. Kompleksowa termomodernizacja pozwoli na rozwiązanie wielu problemów strukturalnych i technicznych, zapewniając długoterminowe korzyści i eliminując konieczność częstych napraw - dodaje radna.

- Najważniejszym zadaniem organu prowadzącego dla placówek oświatowych jest zachowanie ciągłości pracy obiektu, zapewnienie bezpieczeństwa uczniów, a w tym realizacja decyzji i nakazów m.in. w zakresie przepisów p.poż czy przepisów sanitarnych. W pierwszej kolejności Miasto Bielsko-Biała zabezpiecza środki na najpilniejsze potrzeby wszystkich placówek oświatowych i ich bieżące utrzymanie. Nie mogę się zgodzić ze stwierdzeniem, że Szkoła jest niedofinansowana. Ze środków Miasta na potrzeby Szkoły Podstawowej nr 28, zostało przeznaczone łącznie: 199 821 zł w 2022 r. oraz 499 404 zł w 2023 r. Kwoty te wydatkowano na remonty, awarie oraz zadania inwestycyjne i modernizacje - odpowiedział Piotr Kucia, zastępca prezydenta Bielska-Białej.

Wiceprezydent dodał, że obecnie nie ma możliwości wpisania inwestycji, obejmującej termomodernizację, do Wieloletniej Prognozy Finansowej na rok bieżący.

- Zadanie to musiałoby być finansowane w pełni ze środków własnych Urzędu Miasta, których obecnie nie jesteśmy w stanie zagwarantować. Natomiast informuję, że cały czas czynione są starania o pozyskanie środków zewnętrznych na rzecz termomodernizacji Szkoły ze strony Wydziału Inwestycji oraz Wydziału Funduszy Europejskich. Analizowana jest możliwość aplikowania o środki z Krajowego Planu Odbudowy na termomodernizacje placówek oświatowych. Jeżeli warunki formalne na to pozwolą, Miasto Bielsko-Biała będzie starać się o dofinansowanie w tym programie również na przedmiotową placówkę - zapewnił przedstawiciel Ratusza.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.