
Wiadomości
- 4 grudnia 2023
- wyświetleń: 3797
Sentymentalna podróż do przeszłości - nowa perełka wydawnicza
Za nami:
Na bielskim rynku wydawniczym pojawiła się nowa perełka. 300 lat temu nadano prawa miejskie Białej, co stało się podstawą nie tylko dla konferencji naukowych poświęconych przeszłości miasta, ale też dla autorów nowego albumu. Czy ponownie mamy do czynienia z bestsellerem?

Wiesław Dziubek oraz Wojciech Kominiak to autorzy albumów, które już w przeszłości z powodzeniem podbijały serca wszystkich bielszczan. Ich ostatnie opracowanie poświęcone II wojnie światowej spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem. Tym razem autorzy ponownie postanowili zaprezentować szerszej publice wydanie poświęcone konkretnemu miejscu. I to właśnie czyni już na samym wstępie tę pozycję wyjątkową. Historia placu Wojska Polskiego w Bielsku-Białej w latach 1723-2023 to pierwsza tego typu książka poświęcona niewielkiemu fragmentowi miasta. Obecny plac Wojska Polskiego to główne miejsce na planie miasta Białej, które było świadkiem wielu wydarzeń historycznych. Zapewne wiele można by pisać na ten temat w sztywnej, stricte naukowej formie, jednak autorzy okrasili przyjętą narrację bogatym materiałem graficznym.
Ponad 200 grafik przedstawionych w książce obrazuje nam historię tej części miasta od XIX stulecia po czasy współczesne. Każda z nich została uzupełniona opisem, który dodaje szczególnej wartości pozycji. Łatwo można zwrócić uwagę, że autorzy posiłkowali się głównie monografią miasta, jednak bardzo pozytywnym akcentem jest otwarcie się na inne opracowania oraz ciekawostki, których w monografii nie znajdziemy. Dzięki temu Historia placu Wojska Polskiego zyskuje dodatkowo jako książka historyczna, gdzie poza powszechnie dostępną wiedzą czytelnik odkrywa nowe informacje o przeszłości.
Cały album jest niewątpliwie fantastyczną formą sentymentalnej podróży do przeszłości. Z dziewięciu rozdziałów najdłuższy poświęcony jest latom 1970-1989. Czytelnicy mają zatem okazję przenieść się do czasów swojej lub rodziców młodości, obserwując między innymi takie wydarzenia jak przejazd Valentiny Tiereszkowej (pierwszej kobiety w kosmosie) w 1963 r. czy otwarcie nowego Spółdzielczego Domu Handlowego „Klimczok” w 1988. U niejednego świadka tamtych wydarzeń, z dzisiejszego punktu widzenia fotografie te sprawią uśmiech.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że bogaty materiał fotograficzny obejmuje niemal każdy okres funkcjonowania placu. Z oczywistych względów najtrudniejszy w dokumentacji graficznej jest wiek XVIII, wobec czego wydawać by się mogło, że dopiero końcówka XIX wieku stanowi rzeczywisty początek dla publikacji. Nic bardziej mylnego. Autorzy postarali się, aby także \najwcześniejsze lata urozmaicić odpowiednio i dlatego wykorzystano stosowne mapy oraz cenne zdjęcia wykonane podczas niedawnych prac archeologicznych. Dzięki temu album posiada w istocie cały przekrój 300 lat najważniejszego placu miasta Białej.
Historia to nie tylko to co dla na odległe o 5, 50 czy 150 lat. To także to, co wydarzyło się wczoraj. Tego także Wiesław Dziubek i Wojciech Kominiak nie odpuścili sobie, a zatem pozycja zawiera również zdjęcia współczesne wraz z opisami. W książce znajdujemy zdjęcia placu przed przebudową, ale też po jej ukończeniu, a ponadto koncerty, jarmarki i inne uroczystości, które w niedalekiej przeszłości się na nim odbywały. Jak zawsze przy tego typu wydaniach, nie da się w nich zawrzeć wszystkiego, dlatego autorzy przewidzieli specjalne wydarzenie.
Już 4 grudnia (poniedziałek) o godzinie 17:00 w Książnicy Beskidzkiej przy ul. Słowackiego 17A odbędzie się spotkanie z autorami, podczas którego opowiedzą o procesie tworzenia albumu. Będzie to okazja, aby porozmawiać o historii, podzielić się własnymi anegdotami, a być może dorzucić nawet od siebie coś, czego w książce zabrakło. Zaprezentowane mają zostać także materiały, których nie udało się wykorzystać oraz krótkie ujęcia filmowe. Album jest możliwy do nabycia w bielskich księgarniach, szczegóły dotyczące możliwości pozyskania pozycji autorzy podają na stronie: http://album.beskidia.pl/sprzedaz-albumu-historycznego.


ZOBACZ TAKŻE

Horn i synowie - najważniejsza książka dla bielszczan?

„Nekrolog Towarzyski” - poezja, która opisuje rzeczywistość bez zbędnych filtrów

Mroczny świat przestępczy oczami bielszczanina. Nowa książka Jacka Piekiełko w sprzedaży

Ewangelicka kaplica czeka na oświetlenie

Gorący tematHistoryczne ciekawostki: Czerwone chmury nad Bielskiem - początki masowych wysiedleń

Zagłosowali w sprawie centrum dla obcokrajowców i odrzucili wniosek
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.