Wiadomości

  • 12 maja 2023
  • 14 maja 2023
  • wyświetleń: 5261

[WIDEO] Wicepremier w Bielsku-Białej. Odwiedził budowę muzeum

W czwartek, 11 maja do Bielska-Białej przyjechał minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier Piotr Gliński. Członek rządu odwiedził budowę Interaktywnego Muzeum Bajki i Animacji.

Wicepremier Polski, Piotr Gliński na budowie Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji przy Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej - 12.05.2023 · fot. sid / bielsko.info


- Chcemy, aby Studio wróciło do produkcji filmów animowanych. To nie jest łatwe, gdyż współczesny rynek bardzo się zmienił. Oczekiwania młodej widowni są inne. Rozwój rynku filmowego polega na tym, aby nie był zmonopolizowany przez najsilniejsze firmy, które narzucają swoje rozwiązania programowe. Jesteśmy w trakcie działań inwestycyjno-rozwojowych dotyczących tej bardzo ważnej i zasłużonej dla nas wszystkich instytucji - Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas wizyty w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

Wicepremier poinformował, że obecnie Studio realizuje już kilka nowych projektów. - Spowodowaliśmy, we współpracy z Telewizją Polską i Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, że w obu tych instytucjach powstają duże projekty dotyczące filmu animowanego. Chcemy, żeby Polska, która jest znana z tych produkcji, ma olbrzymie dziedzictwo i zasoby w tym obszarze, mogła realizować własne pomysły twórcze związane również z naszą tożsamością i wykorzystaniem zasobów kulturowych, tak aby ta dziedzina kultury rozwijała się w sposób poważny - zaznaczył członek rządu.

Minister kultury powiedział, że ministerstwo współfinansuje wraz z TVP i PISF trzy nowe produkcje SFR. - Jest to serial „Bystre oczka” dla dzieci młodszych, także dla dzieci z dysfunkcją wzroku. Jest to szczególny serial potrzebny dla wielu tysięcy dzieci, które nie mogą korzystać z normalnej animacji gdyż ona jest dla nich za szybka i zbyt niewyraźna. Także dwa inne pomysły dla dzieci nieco starszych: „Warzywne Biuro Śledcze”, czyli serial, w którym to warzywa są bohaterami różnych przygód i trzeci projekt - pełnometrażowy film „Husarz”, którego narracja skupi się na polskich zwycięstwach w XVII wieku. Kolejne produkcje są w przygotowaniu - wskazał wicepremier.



Szef resortu kultury przypomniał, że w 2018 roku został przyjęta ustawa o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej. - To jest bardzo istotny element rozwoju rynku filmowego - zwrot 30% kosztów kwalifikowanych przy produkcjach filmowych. Dotyczy to także seriali animowanych - zaznaczył wicepremieri.

Studio Filmów Rysunkowych zostało założone w 1947 roku przez braci Zdzisława i Macieja Lachura oraz Władysława Nehrebeckiego, Leszka Lorka, Alfreda Ledwiga, Mieczysława Poznańskiego, Aleksandra Rohozińskiego, Wiktora Sakowicza, Rufina Struzika i Wacława Wajsera. 1 września 1947 roku rozpoczęło działalność jako Eksperymentalne Studio Filmów Rysunkowych działające przy redakcji Trybuny Robotniczej.

1 kwietnia 2011 roku Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, w wyniku komercjalizacji państwowej instytucji filmowej, zostało przekwalifikowane w Studio Filmów Rysunkowych spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. W 2015 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdecydował o przekształceniu Studia Filmów Rysunkowych spółka z o.o. w państwową instytucję kultury, która rozpoczęła działalność w tej formule 18 grudnia 2015 roku.

Wizualizacje Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji · fot. Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej


Budowa Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji finansowana jest ze środków pochodzących z tzw. funduszy norweskich, czyli środków MF EOG (Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego) za dostęp do polskiego rynku, oraz ze środków pozostających w dyspozycji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy wsparciu Miasta Bielsko-Biała. Będzie to miejsce edukacji i rozrywki dla całej rodziny, ukazujące proces powstania filmu animowanego z przypomnieniem najważniejszych filmowych postaci oraz ich twórców.

Dzięki przebudowie, remontowi i wyposażeniu zespołu budynków Studia, możliwe będzie uruchomienie Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji oraz realizowanie nowej oferty kulturalno-edukacyjnej, w tym wystawienniczej, co pozwoli przyciągnąć szeroką publiczność, zainteresowaną dziedzictwem w dziedzinie animacji i bajek. Ponadto możliwe będzie poprawienie obsługi odwiedzających oraz warunków funkcjonowania w całym kompleksie. Zakończenie inwestycji przewidziano na jesień 2023 roku.

mp, sid / bielsko.info

źródło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.