Wiadomości

  • 25 kwietnia 2023
  • wyświetleń: 536

Czy aplikacje mobilne są bezpieczne?

Materiał partnera:

Popularność aplikacji mobilnych rośnie z roku na rok. Dziś praktycznie każda firma chce mieć swoją własną aplikację.którą udostępnia nie tylko klientom, ale i pracownikom. Firmy, oferujące usługi tworzenia aplikacji mobilnych, mają coraz bardziej elastyczne oferty, dostosowane do potrzeb klienta. Biorąc pod uwagę koszty związane z taką inwestycję, sposób współpracy, a także umiejętności i doświadczenie developerów, warto poświęcić nieco więcej czasu na analizowanie dostępnych ofert. Nie tylko pod kątem ww. czynników, ale także czy wykonane aplikacje mobilne są bezpieczne.

Linkhouse


Dlaczego bezpieczeństwo aplikacji mobilnych jest tak ważne?



Biorąc pod uwagę, że korzystanie z aplikacji mobilnej odbywa się na urządzeniach mobilnych, smartfonach i tabletach, kwestie bezpieczeństwa są niezwykle ważne. Na swoich telefonach coraz częściej mamy zainstalowane różnego rodzaju aplikacje, w tym bankowe, maklerskie, inwestycyjne, mające dostęp do naszych pieniędzy, oszczędności lub innych aktywów. Mając to na uwadze, podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z takich urządzeń polegają na tym, aby nie instalować aplikacji pochodzących z niesprawdzonych źródeł, niewiadomego zastosowania oraz tych, które wymagają niewspółmiernie wiele uprawnień do naszego telefonu. Nie jest bowiem niczym rzadkim istnienie aplikacji, które uzyskują dostęp do wysyłania wiadomości SMS, przechwytywania danych wpisywanych z klawiatury ekranowej, a nawet kradzieży zdjęć z galerii i aparatu. Na stronie http://finansemobilne.pl/platnosci-mobilne-a-bezpieczenstwo/ znajdziesz wiele przydatnych uwag dotyczących bezpiecznego korzystania z aplikacji bankowych i finansowych.

Jak bezpiecznie korzystać z aplikacji mobilnej?



Sprawdzaj źródła pobieranych aplikacji



Podstawowa zasada bezpieczeństwa mówi o tym, aby nie pobierać i nie instalować aplikacji z niesprawdzonych i nieautoryzowanych źródeł. Jakąkolwiek aplikację mobilną powinno się pobierać z oficjalnych sklepów swojego systemu operacyjnego. Nie daje to 100% gwarancji bezpieczeństwa, ale w dużej mierze pozwala przefiltrować najbardziej niebezpieczne aplikacje, które po prostu nie mają szans trafić do takiego kanału dystrybucji. Najbardziej popularne sklepy z aplikacjami to Google Play na urządzenia mobilne z Androidem, a dla telefonów z systemami ios App Store.

Dostęp aplikacji do telefonu i jego funkcjonalności



Jeśli przy instalowaniu aplikacji w pamięci telefonu, prosi cię on o zgodę na dostęp do zbyt wielu miejsc i funkcjonalności, lepiej porzucić dalszą instalację. To, co powinno zwiększyć naszą czujność to próba zyskania dostępu do kontaktów, opcji połączeń, wiadomości, aparatu, pamięci wewnętrznej. Jest to tym bardziej podejrzane, jeśli jest to aplikacja, która dla swojego głównego działania nie powinna takich uprawnień potrzebować.

Pamiętaj o aktualizacjach



Wielu użytkowników smartfonów zapomina o regularnym aktualizowaniu swoich aplikacji, wyłączając również tę opcję w ustawieniach telefonu. Tymczasem nieaktualizowane aplikacje są bardziej podatne na różnego rodzaju ataki ze strony hackerów lub innych aplikacji, które mogą uzyskiwać dostęp do ich plików systemowych, podmieniać je i modyfikować sposób działania. Dla bezpieczeństwa swojego warto włączyć opcję automatycznego sprawdzania aktualizacji.

Zachowaj umiar



W swoim telefonie masz kilkanaście, kilkadziesiąt, a może i kilkaset aplikacji mobilnych, przy czym z większości z nich nie korzystasz? W taki sposób nie tylko zmniejszasz wydajność swojego telefonu, zapełniasz cenną pamięć, ale i sprowadzasz na siebie ryzyko. Odinstaluj wszystkie aplikacje, z których dawno nie korzystałeś oraz te, które od dłuższego czasu nie doczekały się aktualizacji.

W przygotowaniu tego artykułu pomogła strona finansemobilne.pl.