Wiadomości

  • 5 kwietnia 2023
  • wyświetleń: 6130

Zwiększyła się szansa na realizację modernizacji linii kolejowej nr 190

PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg w formule „zaprojektuj i buduj” dla modernizacji linii kolejowej na odcinku Żywiec - Sucha Beskidzka. Trasa ta jest fragmentem linii kolejowej nr 97 Skawina - Żywiec. Jak informuje stowarzyszenie Aglomeracja Beskidzka, ta decyzja spółki zwiększa szansę na finansowanie w ramach programu Kolej+ rewitalizacji linii kolejowe nr 190 do Skoczowa.

Linia kolejowa nr 190 na wysokości ul. Niecałej w Jaworzu
Linia kolejowa nr 190 na wysokości ul. Niecałej w Jaworzu · fot. mp / bielsko.info


Zakres prac w ogłoszonym przetargu na modernizację linii kolejowej na odcinku Żywiec - Sucha Beskidzka obejmuje odcinek od kilometra 45,855 do km 81,162. W przetargu, poza wymianą torów, podsypki i przebudową obiektów inżynieryjnych, przewidziano opcje, m. in. dotyczące budowy nowego przystanku osobowego Żywiec os. 700-lecia w nowej lokalizacji czy wydłużenia peronu dwukrawędziowego z 200 m do 300 m wraz z całą infrastrukturą towarzyszącą w stacji Jeleśnia.

- Inwestycja przyniesie poprawę jakości komunikacji kolejowej i będzie zachętą do korzystania z pociągu. Dzięki jej realizacji mieszkańcy powiatów suskiego i żywieckiego zyskają lepsze możliwości dojazdu do pracy i szkoły w Krakowie, Bielsku-Białej czy Katowicach. Turyści z kolei otrzymają atrakcyjniejszą ofertę podróży w Beskid Żywiecki lub pod Tatry - podkreśla stowarzyszenie Aglomeracja Beskidzka.

Jego przedstawiciele zauważają, że "finansowanie przedsięwzięcia przewidziano ze środków Krajowego Planu Odbudowy, stąd samorządy zrzeszone w ramach Stowarzyszenia Aglomeracja Beskidzka, pomimo wybrania projektu do dofinansowania z 1. miejsca na liście rezerwowej (po wycofaniu niektórych projektów z Programu), podjęły decyzję o rezygnacji z ubiegania się o środki na ten cel z Programu Kolej+".

Stacja kolejowa Sucha Beskidzka
Stacja kolejowa Sucha Beskidzka · fot. PKP PLK


Ogłoszenie przetargu jest zwieńczeniem wieloletnich starań o przywrócenie znaczenia linii kolejowej Żywiec - Sucha Beskidzka, w które zaangażowane były nie tylko samorządy Aglomeracji Beskidzkiej i powiatu suskiego, ale także mieszkańcy czy organizacje pozarządowe, ze Stowarzyszeniem Kolej Beskidzka na czele.

- Jednocześnie fakt uwzględnienia modernizacji linii kolejowej Żywiec - Sucha Beskidzka poza Programem Kolej+ w olbrzymi sposób zwiększa szansę na finansowanie w jego ramach drugiego z projektów zgłoszonych przez Aglomerację Beskidzką - rewitalizacji linii kolejowej nr 190 na odcinku Bielsko-Biała - Skoczów (3. miejsce na liście rezerwowej Programu) - zwraca uwagę stowarzyszenie Aglomeracja Beskidzka.

"Jak wygaszono popyt na linii kolejowej Bielsko-Biała - Cieszyn?"



Pociągi na nieczynnej linii kolejowej. Unikalne nagrania!
Pociąg na nieczynnej linii kolejowej nr 190


To tytuł artykułu, który pojawił się na łamach portalu Rynek Kolejowy. Jak zauważa autor tekstu, Przemysław Brych, linia nr 190 z Bielska-Białej do Cieszyna ma bardzo długą historię, jednak najciekawsza jest ta od roku 1983, kiedy linia została zelektryfikowana, do całkowitej likwidacji na niej pociągów w roku 2009.

- Trasa jest książkowym przykładem, jak należy dostosowywać ofertę przewozową i parametry techniczne linii, aby podróżni z pociągów... nie korzystali - zauważa Brych.

Jak wyjaśnia Brych, w 1983 roku z Bielska-Białej do Cieszyna kursowało jedenaście pociągów, a w relacji przeciwnej dwanaście. Dodatkowo na trasie pojawiały się także pociągi szczytowe w krótszych relacjach Bielsko-Biała - Skoczów, czy Skoczów/Goleszów - Cieszyn.

Linia kolejowa nr 190
Stacja kolejowa na linii nr 190 w Grodźcu - 15.03.2022 · fot. mp / bielsko.info


- Czas przejazdu całej trasy zajmował około godziny i dziesięciu minut, a najszybszy pociąg przyspieszony jechał godzinę i trzy minuty, a więc niewiele dłużej niż dziś autobusem, który zatrzymuje się na wszystkich przystankach pośrednich - dodaje autor artykułu.

Znaczące pogorszenie prędkości na linii przyniosła połowa lat dziewięćdziesiątych. - Brak prac utrzymaniowych doprowadził do znacznego wydłużenia czasu jazdy. Pociągi ze Skoczowa do Cieszyna potrzebowały na przejechanie tego odcinka czterdziestu minut, a więc dwukrotnie dłużej niż obecnie, a kolejne czterdzieści na przejechanie odcinka Skoczów - Bielsko-Biała Główna. Z bielskiego dworca co Cieszyna odjeżdżało jedenaście bezpośrednich pociągów z Cieszyna do Bielska-Białej dziewięć - możemy przeczytać na łamach Rynku Kolejowego.

Co przyczyniło się do końca przewozów na linii nr 190? Ich powolny koniec następował w latach 2005 - 2009. Przyczyniły się do tego ciągłe spory o wysokość dotacji do przewozów, pogarszające się parametry linii i wielomiesięczne zamknięcie na odcinku z Bielska-Białej do Jaworza Jasienicy, z powodu budowy zachodniej obwodnicy Bielska-Białej, doprowadziło do uśmiercenia tej trasy, z której korzystali już tylko najwierniejsi pasażerowie. Mimo wszystko jeszcze w roku 2005 rozkład jazdy przewidywał dowożenia na trzy zmiany i powroty z nich w Bielska-Białej. Jednak czas jazdy wynoszący około półtora godziny nie zachęcał do korzystania z usług kolei.

Linia kolejowa nr 190
Linia kolejowa nr 190 w Pogórzu - 15.03.2022 · fot. mp / bielsko.info


- Rozkład jazdy w rok 2005 przewidywał siedem par pociągów z Cieszyna o 3.58, 5.22, 8.58, 11.53, 14.14 i … 20.38 w drodze powrotnej także siedmiu o 4.32, 6.04, 11.48, 14.46, 16.00, 18.36 i 22.40. Wprowadzenie rozkładu jazdy 2008/2009 przyniosło koleją korektę i w obie strony pozostały tylko trzy pary pociągów. Z Bielska-Białej po godzinie 6.00, 14.00 i 18.00 zaś z Cieszyna po 5.00, 8.00 i 14.00, aby w styczniu po kolejnych sporach o wysokość dotacji zamknąć rozdział pociągów w Bielska-Białej do Cieszyna, które nie kursują do dziś - podsumowuje Przemysław Brych.

Pełną treść artykułu można znaleźć tutaj.

mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.