.png)
Wiadomości
- 31 grudnia 2022
- wyświetleń: 1183
W Sylwestra zadbajmy o zwierzęta. Porady specjalistów
Przed nadchodzącym sylwestrem organizacje zajmujące się zwierzętami przypominają, że psy, koty i ptaki nie są entuzjastami fajerwerków i petard. To, co dla ludzi odświętne, kolorowe i głośne, dla zwierząt jest naprawdę niebezpieczne.

Tradycja sylwestrowego strzelania, choć bardzo popularna, ma wiele wad. Dlatego w Bielsku-Białej przez ostatnie lata zamiast sztucznych ogni miasto organizowało w sylwestrową noc znacznie bezpieczniejsze pokazy laserowe. Jednak wiele osób wciąż nie wyobraża sobie witania Nowego Roku bez sztucznych ogni i innych wyrobów pirotechnicznych.
- Przed zakupem petard warto jednak pomyśleć o zwierzętach, dla których przełom starego i nowego roku to dzień pełen stresu i lęku - radzą specjaliści z sieci sklepów dla zwierząt Maxi Zoo. - Dotyczy to domowych pupili, ale także dzikich zwierząt. Głośne wybuchy i gwałtowne, migocące na niebie światła mogą doprowadzić do wypadków i prowadzić do niebezpiecznych incydentów. Należy również zwrócić uwagę na różnice (…) między ludźmi a zwierzętami. Huk fajerwerków czy petard jest odbierany przez nie kilka, a nawet kilkanaście razy bardziej - podkreślają.
Do głośnych sylwestrowych obchodów zwierzęta trzeba wcześniej przygotować:
Przede wszystkim musimy zwracać uwagę na zachowanie naszego pupila, ponieważ strach może objawiać się na wiele sposobów. Często fajerwerki widać i słychać już od wczesnych godzin popołudniowych, a psy czy koty nie wiedzą, skąd wziął się ten gwałtowny dźwięk i kiedy ustanie. To przekłada się na ich rozdrażnienie i lęk. Aby uniknąć niepotrzebnego stresowania pupila, należy tego dnia m.in. rozsądnie zaplanować spacery. Najlepiej, żeby ostatnie wyjście odbyło się przed godziną 20. Warto zaaranżować na nim kilka aktywności, dzięki którym czworonóg wróci do domu szczęśliwy i zmęczony.
Tego dnia trzeba psa bezwzględnie trzymać na smyczy, bo na niespodziewany wystrzał może zareagować paniką, uciec i się zgubić lub, co gorsza, np. wbiec pod samochód.
- Na wypadek zgubienia zwierzak powinien mieć obrożę z adresatką. W Nowym Roku do schronisk trafia wiele zagubionych zwierząt, które po nagłej ucieczce nie były w stanie odnaleźć drogi do domu - piszą specjaliści z Maxi Zoo.
Spokój i relaks w domu
Wieczorem dobrze jest zasłonić okna i włączyć radio czy telewizor z delikatną muzyką, aby stłumić zaokienne hałasy. Drzwi od łazienki powinny być uchylone, bo wystraszony hukiem zwierzak często chowa się w ciemnym, zasłoniętym miejscu, np. pod wanną. Zostawmy go tam, ewentualnie posiedźmy z nim razem, głaszcząc go i uspokajając.
Bardziej lękliwym zwierzętom można podać środki uspokajające.
Poradnik "Przygotuj pupila na sylwestra" opublikowany przez Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Bielsku-Białej, którego autorką jest behawiorystka zwierzęca Katarzyna Gruszczyk, można znaleźć tutaj.
ZOBACZ TAKŻE

Samorząd, służby i organizacje społeczne razem dla zwierząt w Bielsku-Białej

Pestycydy na zieleni miejskiej? Jest apel

Załatwianie potrzeb na klatkach schodowych to już norma... Toalety są, ale nie tam gdzie trzeba

Najpierw plan, potem cmentarz

[FOTO] Stowarzyszenie Olszówka skutecznie interweniowało w sprawie kasztanowca

„Nie” dla sezonowych toalet przy parkach
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.