Wiadomości

  • 21 grudnia 2022
  • wyświetleń: 735

Dach kontra zima - dowiedz się jak wygrać to starcie

Artykuł sponsorowany:

Zima wzbudza zachwyt małych i dużych. Szczególnie jeśli wszystko przykryte jest białą, puszystą pierzynką. Ta wyjątkowa pora roku nie jest jednak zbyt łaskawa dla naszych dachów i orynnowania. A przecież dach to nie tylko wizytówka naszego domu, ale przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa mieszkańców. Co zrobić, aby zima nie odcisnęła negatywnego piętna na naszych dachach? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami i spraw, aby Twój dach był odpowiednio zabezpieczony, nawet w środku zimy.

Alpin


Bezpieczny dach zimą



Wszyscy kochamy białą zimę, jednak rzeczywistość nie zawsze jest tak kolorowa. Czasem słońce, czasem deszcz, a momentami mróz, że aż skrzypi pod butami. Do tego zalegający na dachu śnieg może być poważnym zagrożeniem dla całej jego konstrukcji. Metr kwadratowy pokrywy śnieżnej ważyć może nawet 60 kg! W przypadku kiedy śnieg ulega roztopienia, a następnie zamarznięciu wartości te są dużo wyższe. Dlatego tak istotna jest kontrola ilości zalegającego śniegu i usuwanie jego nadmiaru. Szczególnie jeśli jest się posiadaczem dachu płaskiego lub o nieznacznym stopniu nachylenia.

Odśnieżanie dachu na własną rękę jest niezwykle ryzykowne. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług fachowców, wyposażonych w odpowiedni sprzęt i umiejętności alpinistyczne. Firma ALPIN-SZOSTEK pomoże Ci zadbać o Twój dach.

Zaśnieżony dach a prawo



Większości z nas zdarzyło się zachwycać przysypanymi śniegiem domami i drzewami, tworzącymi bajkowy krajobraz. Poza pięknym obrazkiem, gruba pokrywa śniegu niesie ze sobą również sporo zagrożeń, których świadomość może pomóc nam ustrzec się przed tragicznymi konsekwencjami.

W świetle prawa odśnieżanie dachów to dla właścicieli nie tyle opcja, co obowiązek, regulowany art. 61 pkt 2 ustawy prawa budowlanego. Zgodnie z zapisem, właściciel budynku ma obowiązek odśnieżania dachu. Zalegający śnieg może negatywnie wpłynąć na konstrukcję dachu i bezpieczeństwo mieszkańców. Szczególnie jeśli mówimy o śniegu, który nie był na bieżąco usuwany z powierzchni dachu. Zlodowaciała postać pokrywy śnieżnej to ciężar dochodzący już do 800 kg/m³. Skorzystaj z pomocy fachowców ALPIN-SZOSTEK i reaguj w samą porę.

Zainwestuj w śniegołapy



Nie tylko pokrywa śnieżna jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa Twojego dachu. Osuwające się masy śnieżne mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców. Szczególnie w okresie roztopów, kiedy ciężki spadający śnieg uszkodzić może orynnowanie, samochód czy ogrodową roślinność.
Dzięki montowanym przez firmę ALPIN-SZOSTEK zimowym akcesoriom możesz w łatwy i niedrogi sposób podnieść poziom bezpieczeństwa swojego domu w zimowym okresie. Najczęściej montowanymi przez na zabezpieczeniami są:
  • Śniegołapy - montowane do blachodachówki lub dachówki „rozpruwają” śnieg, zmniejszając niebezpieczeństwo uszkodzenia elementów dachu. To małe, metalowe elementy, najczęściej o kształcie „strzałki” skierowanej ku górze. Śniegołapy montuje się w odległości około pół metra od poprzedniego elementu.
  • bariery śniegowe - solidna, sztywna blacha skutecznie zatrzymuje pokrywę śnieżną przed gwałtownym usuwaniem. Sprawdza się szczególnie nad drzwiami wejściowymi czy garażowymi, gdzie mokry, topniejący i spadający śnieg może wyrządzić sporo szkód.
  • płotki śniegowe - dostępne w wielu kolorach i wzorach, więc bez trudu dopasujesz je do swojego dachu, zyskując atrakcyjny efekt wizualny. Skutecznie zabezpieczają przed osuwającym się śniegiem. Doskonale ochronią obejście domu i orynnowanie.


Twój bezpieczny dom dzięki śniegołapom



Śniegowe zabezpieczenia spełniają niezwykle ważną funkcję. Dzięki specjalnej konstrukcji zapobiegają nagłemu osuwaniu się mas śnieżnych. Rozdrobniona, spadająca pokrywa śnieżna jest dużo bezpieczniejsze i nie stanowi tak poważnego zagrożenia dla mieszkańców i domowego obejścia.

Poza niekwestionowanymi zaletami śniegołapy to przede wszystkim ekonomiczne zabezpieczenie Twojego dom. Szczególnie jeśli zestawimy je z kosztami, które poniesiemy w przypadku naruszenia konstrukcji dachu lub uszkodzenia orynnowania.

Rola orynnowania w zimie



Mroźne miesiące to prawdziwy test dla naszych rynien. Aby dobrze przygotować je do tego arcytrudnego zadania warto już wcześniej podjąć odpowiednie kroki.

Drożność rynien to klucz do ich efektywnego działania. Tylko wtedy nadmiar wody odprowadzanej z dachu może swobodnie płynąć przez światło rynny. Zalegające liście, gałązki, zanieczyszczenia - to najczęstsze powody zapchanych rynien. Woda zalegająca w rurach spustowych, bez możliwości swobodnego przepływu, w końcu zaczyna wyciekać, niszcząc elewacje budynku.

Jak sytuacja wygląda zimą? Niestety konsekwencje mogą być tylko gorsze. Stojąca woda zaczyna w rynnach zamarzać, co może doprowadzić nawet do rozsadzenia rur. Oczyszczanie rynien i przegląd orynnowania to profilaktyka, która się opłaca. Korzystając z oferty doświadczonych fachowców masz pewność, że prace przebiegną szybko i z zachowanie bezpieczeństwa w pracy na wysokościach.

Intensywne opady śniegu to wyzwanie dla dachu i właścicieli domów. Firma ALPIN-SZOSTEK pomoże Ci zabezpieczyć Twój dach i cieszyć się z uroków zimy. Postaw na profesjonalizm i dołącz do grona zadowolonych klientów.

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza na stronie internetowej lub telefonicznie: +48 787 347 882 w celu ustalenia szczegółów współpracy i wyceny działań.