.png)
Wiadomości
- 5 listopada 2022
- wyświetleń: 1405
Obchody 20-lecia Święta Drzewa w Tajemniczym Ogrodzie
Z okazji Święta Drzewa w Bielsku-Białej, a właściwie obchodów jego 20-lecia, do Tajemniczego Ogrodu na cmentarzu żydowskim przy ul. Cieszyńskiej Klub Gaja zaprosił gości. Głównym punktem wydarzenia było posadzenie drzewa w alei cmentarza. Uczniowie bielskich wzięli natomiast udział w różnorodnych warsztatach ekologicznych.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego i zorganizowane zostało przy współpracy z miastem, Gminą Wyznaniową Żydowską w Bielsku-Białej i Funduszem Partnerstwa.
Spotkanie było okazją do wspomnień. Pierwsze Święto Drzewa Klub Gaja zorganizował 10 października 2003 roku w Bielsku-Białej. Wtedy w akcji sadzenia drzew wzięli udział m.in. uczniowie bielskich szkół oraz założyciel i prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurek Owsiak, a do programu przyłączyło się ponad tysiąc szkół z całego kraju. Od tego czasu obchody Święta Drzewa - 10 października - na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń ekologicznych w całym kraju. Do Święta Drzewa może przyłączyć się każdy dopisując posadzone drzewa i krzewy do licznika http://licznik.swietodrzewa.pl/. W programie uczestniczą m.in. przedszkola, szkoły, samorządy, organizacje, wspólnoty mieszkańców i firmy, organizując akcje sadzenia drzew i krzewów, otaczania ich opieką i podejmowania różnorodnych działań dla drzew i wokół drzew, dla ochrony środowiska i klimatu.
- Przez 20 lat udało się nam posadzić ponad milion drzew. Brało w tym udział przeszło 800.000 ludzi. Zebraliśmy ponad 6.000 ton makulatury. Sadziliśmy w miastach, w lasach, zakładamy parki, zakładamy zieleńce, prowadzimy też konkurs Drzewo Roku, które później walczy o tytuł Europejskiego Drzewa Roku - podsumował z dumą prezes Gai Jacek Bożek.
Święto Drzewa zaczęło się w Bielsku-Białej, a obecny podczas uroczystości prezydent Jarosław Klimaszewski podkreślał, jak bardzo zielonym miastem jest po tych 20 latach Bielsko-Biała.
- Stało się tradycją, że młodzi razem z prezydentem, z Klubem Gaja i ze wszystkimi, którym zieleń leży na sercu, sadzą drzewo w ramach obchodów święta. Bielsko-Biała jest dumne z tego, że jest w czołówce polskich miast pod względem zazielenienia - co nie znaczy, że nie mamy się rozwijać. W ostatnich latach decyzje środowiskowe Wydziału Ochrony Środowiska o nakazie nasadzenia drzew dotyczyły ponad 10.000 sztuk. I tym chcemy zarażać młodzież, chociaż myślę, że w Bielsku-Białej świadomość ekologiczna jest bardzo wysoka - mówił prezydent.
Był też czas na wręczenie podziękowań Klubu Gaja za wieloletnią współpracę przy realizacji programu Święto Drzewa. Bielsko-Biała takie podziękowanie otrzymało przy okazji centralnych obchodów Święta Drzewa w Warszawie. Tym razem ekologiczną statuetkę - kawałek drewna z recyklingu - ze starej więźby domu - z napisem dziękuję otrzymali przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Dorota Wiewióra, przedstawiciele firmy Inna z Jaworza Mariusz Cielenkiewicz i Elżbieta Makówka-Cielenkiewicz, nadleśniczy nadleśnictwa Bielsko Marek Czader oraz obecny prezes Fundacji Ekologicznej Arka Wojciech Owczarz, w pierwszych latach istnienia Klubu Gaja główny współpracownik Jacka Bożka.
Dziękując, Dorota Wiewióra mówiła, jak ważna jest współpraca różnych środowisk, która w Bielsku-Białej pozwoliła na to, że od jakiegoś czasu na niegrzebalnej części cmentarza żydowskiego przy ul. Cieszyńskiej powstaje Tajemniczy Ogród, w przyszłości miejsce spacerowe, ale też miejsce działań i warsztatów ekologicznych prowadzonych właśnie przez Klub Gaja.
- Bardzo dziękuję młodzieży z Medyka, która pomaga nam grabić liście na cmentarzu. Bardzo dziękuję władzom miasta za wspólny projekt z Klubem Gaja, który nam się udaje z sukcesem realizować. Dzięki niemu część niegrzebalna cmentarza została bardzo ładnie uporządkowana i będą tam prowadzone zajęcia z ekologii. To właśnie dzięki władzom miasta tak się stało, bo z uwagi na niewielką liczebność naszej gminy i 13 cmentarzy, które mamy pod opieką, nie bylibyśmy w stanie tego sami zrealizować. Jeszcze raz wielkie dzięki - mówiła przewodnicząca.
Wywołana do odpowiedzi opiekunka uczestniczącej w uroczystości młodzieży z VIII Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół Medycznych i Ogólnokształcących im. Hanny Chrzanowskiej w Bielsku-Białej, która na co dzień nie szczędzi czasu i zaangażowania w prace na cmentarzu żydowskim i właśnie w Tajemniczym Ogrodzie i od początku z wielkim entuzjazmem bierze udział w projekcie, również podkreślała, że to współpraca ma największą moc.
- Jest mi bardzo miło, że mogę być w takim gronie, ale przede wszystkim dlatego, że nasza młodzież może zobaczyć coś, co jest unikatowe, myślę, że nawet w skali świata. Państwo reprezentujecie różne ścieżki, a potraficie pięknie współpracować i porozumiewać się - to nie jest takie oczywiste. Jest takie powiedzenie: Jeżeli idzie się samemu, to idzie się szybko. Ale jak się idzie w grupie, to zajdzie się dalej. I niech to nam przyświeca - idziemy daleko i dlatego młodzież jest tu z nami dzisiaj - mówiła Alicja Froń z Medyka.
- Jak na Polskę to rzeczywiście nie jest norma, że współpraca nam się udaje - przyznał Jacek Bożek. - Widzicie, jacy tu są ludzie - jest biznes, jest samorząd, jest organizacja religijna, która jest tutaj gospodarzem, mamy tu wszystkich, naprawdę, was mamy, przychodzicie tutaj. Bardzo wszystkim dziękuję - podkreślał na koniec Jacek Bożek.
Potem został już czas na posadzenie drzewa. Tym razem tuż przy głównej alejce wiodącej przez cmentarz.
Młodzież wzięła udział w czyszczeniu budek dla ptaków, które odbywa się zawsze jesienią, w pracach przy usuwaniu rdestowca ostrokończystego, budowie budek dla wiewiórek i warsztacie artystycznym - Drzewo, słowo, wiatr, czyli rozmowie o tym, jak mówić o uczuciach.
Do Święta Drzewa może dołączyć każdy, posadzić drzewo czy krzew i dopisać je do licznika na http://www.swietodrzewa.pl.
ZOBACZ TAKŻE

Klub Gaja zachęca. Zagłosuj na Buk z Dalkowa!

Konkurs na Drzewo Roku 2025 organizowany przez Klub Gaja

Pestycydy na zieleni miejskiej? Jest apel

Załatwianie potrzeb na klatkach schodowych to już norma... Toalety są, ale nie tam gdzie trzeba

Najpierw plan, potem cmentarz

[FOTO] Stowarzyszenie Olszówka skutecznie interweniowało w sprawie kasztanowca
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.