Wiadomości

  • 19 października 2022
  • wyświetleń: 1396

Ciężka sytuacja rzemieślników. Poseł Koperski interweniuje

Wzrost cen za energię odbija się znacząco na pracy beskidzkich rzemieślników. Potrzebna jest pomoc państwa. W tej sprawie interwencję podjął poseł Lewicy Przemysław Koperski.

Jaki będzie los Beskidzkiej Izby Rzemiosła? Kolejna interwencja posła
Ciężka sytuacja rzemieślników. Poseł Koperski interweniuje - zdj. ilustracyjne · fot. Pixabay


- W związku z drastycznym wzrostem cen energii wielu przedsiębiorców dotyka ogromny kryzys finansowy. Dotyczy to również branży rzemieślniczej, której przedstawiciele zwracają uwagę, że powyższa sytuacja może skutkować upadłością wielu zakładów rzemieślniczych, w tym prowadzących działalność piekarniczą, cukierniczą i szerzej spożywczą - zauważył poseł Przemysław Koperski.

W tej sprawie złożył do prezesa Rady Ministrów interpelację.

- Przedstawiciele Beskidzkiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bielsku-Białej oraz zrzeszonych w niej 12 cechów rzemieślniczych, jako reprezentanci w niniejszej sprawie całego środowiska rzemieślniczego, zwrócili się z prośbą o podjęcie działań mających na celu uchwalenie przepisów, które przewidywać będą utrzymanie cen gazu i energii elektrycznej dla branży rzemieślniczej na preferencyjnym poziomie w ramach pakietu taryfy solidarnościowej - poinformował.

Jak opisał parlamentarzysta, "energia z paliwa gazowego jest jednym z podstawowych składników mających wpływ na ceny chleba oraz wyrobów piekarskich i cukierniczych. Z uwagi na wymogi ekologiczne i technologiczne zasilanie gazowe jest podstawowym źródłem dla produktów piekarniczych. Od stycznia br. sytuacja w zakresie wzrostu cen ulega stałemu pogorszeniu".

- Kolejnym utrudnieniem stał się wzrost kosztów energii elektrycznej. Jest ona jednym z podstawowych składników cenotwórczych dla chleba oraz wyrobów piekarskich i cukierniczych. W ostatnich miesiącach w przypadku energii elektrycznej również doszło do dalszego znacznego wzrostu cen, nieporównywalnie większego niż w latach poprzednich. W tym wypadku analogicznie istnieje problem rozbieżności w stawkach za energię elektryczną w zależności od typu zawartej umowy z dostawcą energii - dodał poseł Koperski.

Kolejnym znaczącym problemem utrudniającym działalność przedsiębiorstw stała się sytuacja związana z rosnącą inflacją i galopującymi cenami używanych w branży rzemieślniczej materiałów i półproduktów.

Dodatkowym czynnikiem pogłębiającym złą sytuację finansową przedsiębiorców jest podniesienie przez Narodowy Bank Polski stóp procentowych, co spowodowało przede wszystkim znaczący wzrost rat kredytów czy leasingów oraz koszty kredytu w rachunku bieżącym dla firm, przy jednoczesnym zmniejszeniu zdolności kredytowej przedsiębiorców.

- Wszystkie wspomniane czynniki powodują, że sytuacja ekonomiczna przedsiębiorstw rzemieślniczych, w szczególności z branży piekarskiej i cukierniczej, jest niestabilna i powoduje, iż przedsiębiorcy narażeni są na utratę płynności finansowej, a co za tym idzie - zagrożeni są upadłością. Powyższe skutkować będzie kolejnym wzrostem cen towarów dla konsumentów, a w niektórych przypadkach, jak wspomniano wyżej, upadłością wielu przedsiębiorców, co spowoduje ograniczenie liczby miejsc, w których będzie możliwy zakup produktów podstawowej potrzeby, jakimi są wyroby piekarnicze - podkreślił poseł.

Przemysław Koperski wysłał więc do premiera pytania, m.in. "dlaczego branża rzemieślnicza nie została objęta pomocą rządu?" oraz czy "rząd przewiduje pomoc dla ww. branży rzemieślniczej, w zakresie zatrzymania wzrostu cen energii i utrzymania jej na preferencyjnym poziomie?"

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w tej sprawie jeszcze nie zajęła stanowiska. Do tematu wrócimy.

raz / bielsko.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.