.png)
Wiadomości
- 7 października 2022
- wyświetleń: 2047
Jest plan wyprowadzenia ciężarówek z Komorowic. Ale są wysokie koszty
Przypomnijmy, po raz kolejny na biurko prezydenta miasta trafił apel o wyprowadzenie ruchu pojazdów ciężarowych z centrum Komorowic Krakowskich. To jednak będzie kosztowało miliony złotych.

Bielscy radni Urszula Szabla i Tomasz Wawak, w złożonej we wrześniu interpelacji przypomnieli, że już w grudniu 2021 roku zaproponowali rozwiązanie mające na celu wyprowadzenie ruchu samochodów ciężarowych z centrum Komorowic Krakowskich - z ul. I. Daszyńskiego i Bestwińska - na ulice M. Grażyńskiego i Konwojową, na teren strefy przemysłowej.
Jak podkreślili, rozumieją "uwarunkowania, związane z aktualnymi, finansowymi problemami samorządów w Polsce".
- Pragniemy jednak zwrócić uwagę, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby już teraz przystąpić do analizy prawno-własnościowej wspomnianego rejonu ulic M. Grażyńskiego i Konwojowej, a następnie do sporządzenia projektu przebudowy układu drogowego i budowy mostu na Białce - stwierdzili przedstawiciele mieszkańców.
Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.
W odpowiedzi zastępca prezydenta Bielska-Białej Przemysław Kamiński poinformował, że Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej wstępnie przeanalizował możliwe rozwiązania obserwowanych utrudnień.
- W celu rozwiązania problemu nie wystarczy budowa łącznika ul. Michała Grażyńskiego z ul. Bestwińską. Konieczna będzie także budowa połączenia ul. Konwojowej z ul. Warszawską. W przeciwnym razie, problem ruchu pojazdów ciężarowych nie zostanie w pełni rozwiązany, a jedynie przeniesiony z Komorowic Krakowskich do Komorowic Śląskich. W wyniku analizy kosztów budowy połączenia ul. Michała Grażyńskiego z ul. Bestwińską (opracowanie dokumentacji projektowej, wypłata odszkodowań oraz roboty budowlane) została oszacowana całkowita kwota realizacji inwestycji na ok. 12 mln zł. Kwota ta jest wysoka, a jak podkreśliłem, nie rozwiązuje problemu kompleksowo - wyjaśnił wiceprezydent.
Dodał, że "w związku z odczuwalnymi w dalszym ciągu skutkami pandemii, rosnącą inflacją oraz drastycznie zmniejszającymi się dochodami Miasta Bielska-Białej, a także cięciami w budżecie przedmiotowa inwestycja nie będzie możliwa do zrealizowania w krótkim horyzoncie czasowym".
- Z uwagi na duży koszt i w związku z tym odroczony czas realizacji inwestycji nie znajduje uzasadnienia opracowanie koncepcji projektowej oraz projektu budowlano-wykonawczego inwestycji gdyż ryzyko dezaktualizacji koniecznych do wykonania uzgodnień jest bardzo wysokie. Tym samym dokumentacja stanie się w dłuższej perspektywie czasowej bezwartościowa. Do realizacji wniosku będzie można powrócić zakładając poprawę sytuacji budżetowej miasta w przyszłych latach - stwierdził przedstawiciel Ratusza.
ZOBACZ TAKŻE

Gorący temat[ZDJĘCIA] Dyskonty "rosną" jak grzyby po deszczu. Rondo już prawie gotowe

Gorący tematCzekali latami, teraz się doczekali - ruszyła budowa sklepu w Komorowicach Śląskich

Nie będzie modernizacji boiska - zdecydowana reakcja radnego

[FOTO] Utrudnienia w parkowaniu przy Szpitalu Pediatrycznym związane z modernizacją

Kolejny odcinek trasy "VeloBiała" z dofinansowaniem. W Bielsku-Białej ruszy inwestycja za 34,7 mln zł

[FOTO] GDDKiA podsumowuje dotychczasowe prace na budowie S-1. Kiedy pojedziemy "ekspresówką"?
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.