Wiadomości

  • 31 lipca 2022
  • wyświetleń: 890

Faktoring sfinansuje działalność firmy

Materiał partnera:

Kapitał obrotowy jest niezbędny każdej firmie niezależnie od jej wielkości, aby działać. Natomiast faktoring to obecnie najbardziej dostępne rozwiązanie finansowe dla firm, dzięki któremu przez cały czas mogą mieć dostęp do gotówki. To usługa finansowa osiągalna nawet dla nowych firm bez zdolności kredytowej, ale wciąż stosunkowo rzadko wykorzystywana przez przedsiębiorców.

Linkhouse


Zasady działania faktoringu


Faktoring w praktyce wygląda tak, że firma przedstawia swojemu odbiorcy fakturę z opóźnionym czasem płatności i zaczyna oczekiwać na płatność podczas gdy pieniądze mogą być potrzebne tu i teraz. Tutaj z rozwiązaniem pojawia się firma faktoringowa, która opłaca taką fakturę, sama stając się wierzycielem odbiorcy. Najkrócej można zrozumieć faktoring jako wykupy faktur z odroczonym terminem spłaty.


Można wybrać między dwoma rodzajami faktoringu: bez regresu i z regresem. W pierwszym firma zabezpieczona jest przed nierzetelnymi kontrahentami, którzy ewentualnie nie zapłaciliby faktury w wyznaczonym terminie i nie  reagowali na monity firmy faktoringowej. W sytuacji niewypłacalności odbiorcy, firma nie poniesie straty, natomiast skutki finansowe bierze na siebie firma faktoringowa. W faktoringu z regresem w przypadku nieopłacenia faktury przedsiębiorstwo musi zwrócić uzyskanie finansowanie firmie faktoringowej - to tzw. regres.


Dostęp do usługi faktoringu


Usługi faktoringowe są coraz bardziej popularne wśród przedsiębiorców. Na polskim rynku jest wiele firm faktoringowych, w swojej ofercie faktoring mają również banki. To jednak niezależnie, wyspecjalizowane firmy faktoringowe z reguły mają najbardziej kompleksową i elastyczną ofertę. Rywalizacja między firmami faktoringowymi i bankami jest dzisiaj duża, co umożliwia wybór dobrze dopasowanego do potrzeb firmy finansowania.  


Pomimo dużej konkurencji usługa faktoringu może wydawać się niektórym droga, zwłaszcza małym przedsiębiorstwom i samozatrudnionym. Jednak przede wszystkim warto zwrócić uwagę, że przedsiębiorcy nie stać na przerwy w pracy wynikające z oczekiwania na pieniądze niezbędne do prowadzenia biznesowej działalności. Faktoring to zabezpieczenie płynności finansowej przedsiębiorstwa i co z tego wynika możliwość działania i zarabiania.  


Kto skorzysta z faktoringu?


Warunkiem skorzystania przez firmę z faktoringu jest prowadzenie sprzedaży towarów lub usług innym firmom z odroczonymi terminami płatności. Przy czym faktoringiem będą mogli zostać objęci tylko wypłacalni partnerzy - zweryfikowani i zaakceptowani przez instytucję faktoringową. Poza dużymi przedsiębiorstwami z faktoringu korzystać mogą jak najbardziej także osoby fizyczne prowadzące jednoosobową aktywność gospodarczą czy przedsiębiorstwa zorganizowane w postaci spółki cywilnej. Maksymalny próg finansowania przypisywany przedsiębiorstwu przez instytucję faktoringową zależy głównie od poziomu sprzedaży.


Aby w pełni skorzystać z faktoringu, trzeba wybrać pośród dużej liczby ofert różnych instytucji finansowych, tą najlepiej spełniającą oczekiwania firmy. Ofertę faktoringu trzeba dobrać uwzględniając właściwość prowadzonej działalności biznesowej jak i potrzeby i oczekiwania firmy. Faktoring jest wielowymiarowym produktem, dlatego wybór najlepszej oferty jest pewnym wyzwaniem, które ułatwi serwis FAKTORINGoferty.pl - umożliwiający porównanie ofert różnych firm faktoringowych.


Wówczas po wybraniu optymalnej oferty za wystawioną fakturę, firma faktoringowa niezwłocznie wypłaci gotówkę, pomniejszoną tylko o procentowo naliczaną opłatę. W tym momencie pieniądze trafiają na konto zaraz po dokonaniu sprzedaży, stając się realnym zasobem przedsiębiorstwa, które można wykorzystać na zakup surowców do produkcji, opłacenie pracowników, czy inny dowolny cel biznesowy.