.png)
Wiadomości
- 11 lipca 2022
- wyświetleń: 3668
Deweloperka pod Szyndzielnią? Potrzebne są zmiany ustawowe
W okolicach przedgórza Szyndzielni i Dębowca - wedle m.in. informacji mieszkańców - mają powstać deweloperskie osiedla. Chcą temu zapobiec radni z klubu Niezależni.BB, którzy zaapelowali do prezydenta o zmianę zapisów w planach zagospodarowania przestrzennego. Tymczasem władze miasta mówią o zmianie przepisów centralnych.

Przypomnijmy, bielscy radni klubu Niezależni.BB Małgorzata Zarębska, Jerzy Bauer, Janusz Okrzesik, Tomasz Wawak interweniowali u prezydenta miasta ws. zmiany obowiązujących planów zagospodarowania przestrzennego przedgórza Szyndzielni i Dębowca w okolicy ulicy Karbowej i Alei Armii Krajowej. Jak podkreślili, w ostatnim okresie pojawiają się „informacje dotyczące planów deweloperskich” w tej części Bielska-Białej.
Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.
W odpowiedzi zastępca prezydenta Bielska-Białej Przemysław Kamiński zapewnił, że „ochrona i kształtowanie krajobrazu Bielska-Białej, w szczególności jako miasta na tle gór, jest od lat przedmiotem troski miejskich planistów”.
- Szczególną wartością są niewątpliwie tereny podstokowe, stanowiące przedpola widokowe zarówno Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego, o których mowa w interpelacji, jak również Parku Krajobrazowego Beskidu Małego, w południowo-wschodniej części miasta. W celu zachowania tych wartości podejmowano na przestrzeni ostatnich lat szereg działań planistycznych, prowadzących do objęcia zdecydowanej większości obszarów podstokowych miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. W pierwszym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta z 1999 roku u podnóża gór wyznaczono strefę ograniczonego zainwestowania predestynowaną dla funkcji turystyczno-rekreacyjnej. W kolejnych latach (i kolejnych edycjach studium), w wyniku dużej presji właścicieli działek położonych w tej strefie i poparcia radnych, znaczne obszary strefy zostały przekształcone dla zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, głównie ekstensywnej - przypomniał wiceprezydent.
Przyznał jednak, że „działania miasta, mimo determinacji urbanistów, były bardzo utrudnione z uwagi na niespójność przepisów ustawy planistycznej".
- Zmiany w zagospodarowaniu przestrzennym są stale monitorowane w ramach oceny aktualności studium i planów miejscowych, a działania dotyczące zmian planów i sporządzania nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego są podejmowane na bieżąco, odpowiednio do potrzeb i możliwości miasta. Parametry i wskaźniki kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu, jako obowiązkowe elementy ustaleń każdego planu miejscowego, są kształtowane z uwzględnieniem kontekstu architektoniczno-urbanistycznego oraz ważenia interesu publicznego i interesów prywatnych, artykułowanych w szczególności w ramach konsultacji społecznych - podkreślił Kamiński.
Wiceprezydent dodał, iż „na terenach wskazanych w interpelacji jest stosunkowo niewiele obszarów nieobjętych miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, przy czym możliwości ich sporządzenia są ograniczone ze względu na wskazane mankamenty ustawy planistycznej i wydane decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu”.
- Należy jednak wskazać, że w myśl ustawy ewentualna nowa zabudowa tych terenach powinna być kształtowana w nawiązaniu do istniejącej w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu. Na koniec wyrażam nadzieję, że zapowiadane obecnie przez rząd zmiany ustawowe w zakresie systemu planowania przestrzennego zostaną wkrótce wprowadzone i wpłyną korzystnie na ochronę krajobrazu. Niestety jego degradacja, będąca skutkiem wieloletnich zaniedbań na poziomie ustawowym, w wielu miejscach w Polsce może okazać się bezpowrotna - skwitował wiceprezydent Kamiński.
ZOBACZ TAKŻE

21 kwietniaPlanowy przegląd Kolei Linowej Szyndzielnia. Gondola będzie nieczynna prawie miesiąc

Beskidy dla wszystkich: potrzebne udogodnienia na Szyndzielni

Gorący temat[FOTO] Walec na czerwonym szlaku na Szyndzielnię. Jest odpowiedź wykonawcy

Najpierw plan, potem cmentarz

Co będzie ze stadionem na Młyńskiej? Czy miasto sprzeda obiekt? Obaw nie brakuje

Mieszkańcy od lat czekają na budowę ścieżki nad Wapienicą
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.