Wiadomości
- 25 lutego 2022
- wyświetleń: 1796
Mocne wymogi antysmogowe. Czy miasto podoła?
Rząd planuje wprowadzić w najbliższych latach poważne wymogi dla miast dotyczące m.in. komunikacji miejskiej czy infrastruktury rowerowej. Czy Bielsko-Biała jest gotowa na planowane wymagania?
Według zaktualizowanego Krajowego Programu Ochrony Powietrza będą musiały w najbliższych trzech latach wymienić co najmniej 30 proc. swej floty autobusowej i pojazdów miejskich na niskoemisyjne.
Program przewiduje także, że do 2025 r. ścieżki rowerowe w miastach mają się wydłużyć o 20 proc., a „piesze zielone ciągi komunikacyjne” o 10 proc. Miasta powyżej 100 tys. mieszkańców mają w tym terminie zbudować lub rozbudować inteligentny system zarządzania komunikacyjną infrastrukturą miejską.
Jak informuje Tomasz Ficoń, rzecznik prasowy bielskiego Ratusza, kluczowym wyznacznikiem zadań z zakresu zero i niskoemisyjności dla jednostek samorządu terytorialnego są zapisy Ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
- Wskazują, iż począwszy od 1 stycznia 2028 r. samorząd terytorialny będzie mógł zawierać umowy o świadczenie usług przewozu o charakterze użyteczności publicznej wyłącznie z podmiotami posiadającymi co najmniej 30 procent autobusów zeroemisyjnych we flocie użytkowanej na rzecz tejże jednostki - wyjaśnia przedstawiciel władz miasta.
Dlatego, jak podkreśla, miasto Bielsko-Biała uchwałą Rady Miejskiej w Bielsku-Białej z 25 sierpnia 2020 r. przyjęło „Strategię rozwoju elektromobilności w Bielsku-Białej. E-moBBility 2020-2035” - wyznaczającą swoistą mapę drogową w zakresie inwestycji w tabor zero i niskoemisyjny w najbliższej przyszłości.
- Niemniej zasadnicza transformacja w zakresie wymiany pojazdów komunikacji miejskiej w Bielsku-Białej miała miejsce w latach 2016-2017, kiedy to dzięki środkom Unii Europejskiej wprowadzono do eksploatacji aż 48 niskoemisyjnych autobusów spełniających najwyższą normę EURO6. W 2021 r. dokonano zakupu kolejnych 5 szt. niskoemisyjnych autobusów, kolejny tabor niskoemisyjny oczekiwany jest na odbiór w pierwszej połowie tego roku, 4 autobusów przegubowych - wymienia Ficoń.
Jeśli chodzi o ścieżki rowerowe to urzędnik poinformował, że Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej przygotowuje w najbliższym czasie następujące zadania w tym zakresie:
- Rozbudowa ulicy Biwakowej i ulicy Kopytko wraz z budową ciągu pieszo-rowerowego do ulicy Tartacznej w Bielsku-Białej;
- Rozbudowa ulic Partyzantów i Bystrzańskiej w Bielsku-Białej w zakresie przebudowy istniejących ciągów pieszych i rowerowych;
- Rozbudowa Alei gen. Władysława Andersa w Bielsku-Białej w zakresie przebudowy istniejących ciągów pieszych i rowerowych;
- Budowa ścieżki rowerowej wzdłuż rzeki Biała w Bielsku-Białej na odcinku od ul. Mazańcowickiej do granicy miasta z m. Czechowice-Dziedzice;
- Rozbudowa ulicy Juliana Tuwima na odcinku od ulicy Władysława Broniewskiego do ulicy Joachima Lelewela oraz ulicy Władysława Broniewskiego od ulicy PCK do ulicy Juliana Tuwima w Bielsku-Białej (w tym budowa ścieżki rowerowej);
- Rozbudowa ulicy Piastowskiej w Bielsku-Białej (w tym budowa ścieżki rowerowej);
- Inwestycje te stanowić mają uzupełnienie obecnie funkcjonujących tras i ścieżek rowerowych. Realizacja tych zadań uzależniona będzie od kondycji finansowej miasta oraz pozyskania zewnętrznych źródeł finansowania - dodał Tomasz Ficoń.
Z koli co do utworzenia systemu zarządzania komunikacyjną infrastrukturą miejską, to przedstawiciel magistratu przypomina, że w Bielsku-Białej funkcjonuje ITS - Inteligentny System Transportowy, który został zrealizowany przy udziale środków Unii Europejskiej. - Obecnie funkcjonujący system podlegać będzie dalszej rozbudowie w miarę możliwości finansowych - zapewnił.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Smog w Bielsku-Białej
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Bielsku-Białej" podaj