Wiadomości

  • 18 lutego 2022
  • wyświetleń: 1647

Będą zmiany w kształceniu. Zagrożenie dla Beskidzkiej Izby Rzemiosła?

Szykują się zmiany w systemie nauki zawodowej, w tym rzemieślniczej. Wzbudziło to obawy co do istnienia Beskidzkiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bielsku-Białej. Przedstawiciele rządu jednak uspokajają.

Izba Rzemiosł
Będą zmiany w kształceniu. Zagrożenie dla Beskidzkiej Izby Rzemiosła? · fot. Google maps


Trwają prace nad projektem ustawy o rzemiośle i kształceniu dualnym zawodowym w rzemiośle. Projekt nowej ustawy znajduje się w fazie konsultacji roboczych ze Związkiem Rzemiosła Polskiego w celu ewentualnego wypracowania wspólnych rozwiązań, które następnie będą konsultowane i uzgadniane z pozostałym środowiskiem rzemieślniczym nie zrzeszonym w ZRP, po czym projekt zostanie skierowany do wpisu do wykazu prac legislacyjnych rządu. Jak dowiadujemy się w resorcie rozwoju, kolejnym krokiem będzie przekazanie go do formalnych uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych ze środowiskiem rzemieślniczym.

Tymczasem poseł z regionu Kazimierz Matuszny zauważył, że projekt ustawy o rzemiośle i kształceniu dualnym zawodowym w rzemiośle „zawiera niewątpliwie znaczną liczbę rozwiązań korzystnych dla danej grupy przedsiębiorców”. Ale, jak podkreślił „obok nich zauważalna jest jednak tendencja do centralizacji instytucjonalnej systemu rzemiosła, czego przejawem ma być m.in. likwidacja dobrze działającej Beskidzkiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bielsku-Białej”.

Dlatego parlamentarzysta skierował do rządu pytanie, „czy i w jakiej formie możliwe jest utrzymanie działalności Beskidzkiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bielsku-Białej w przypadku wejścia w życie wspomnianej, projektowanej ustawy?

- Celem projektu nie jest likwidacja Beskidzkiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bielsku-Białej, ani też jej centralizacja lub odebranie statusu prawnego jako samodzielnego podmiotu - zapewniła Olga Semeniuk, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. - Informuję ponadto, że z uwagi na ustrojowy i porządkujący charakter proponowanych rozwiązań celem projektu nowej ustawy jest m.in. zachowanie obecnej struktury samorządu gospodarczego rzemiosła oraz ochrona historycznie zakorzenionych w strukturze samorządowej organizacji rzemieślniczych.

Jak dodała, w opinii resortu, „w świetle realizowanych zadań gospodarczych jak oświatowych, obecna struktura samorządowa rzemiosła powinna być zachowana, wzmacniana i nadal rozwijana, uwzględniając także i przede wszystkim potrzeby i oczekiwania lokalnego środowiska gospodarczego i społecznego”.

- Przygotowywane propozycje rozwiązań prawnych dla planowanej ustawy mają na celu takie ukształtowanie ustroju rzemiosła w kraju i systemu przygotowania zawodowego w rzemiośle, by polskie zakłady rzemieślnicze mogły sprostać wyzwaniom konkurencyjnym nie tylko na rynku krajowym, ale także zagranicznym. Ministerstwo Rozwoju i Technologii przewiduje, że wdrożone rozwiązania przyczynią się m.in. do zwiększenia liczby osób wykonujących rzemiosło, poprawy bezpieczeństwa wytwórców jak odbiorców usług i towarów związanych z rzemiosłem, podniesienia jakości świadczonych usług i wyrobów rzemieślniczych, podwyższenia standardów przygotowania zawodowego w rzemiośle i ujednolicenia statutów organizacji systemu rzemiosła - podsumowała przedstawicielka ministerstwa.

raz / bielsko.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.