![[FOTO] Tragiczny wypadek na DK-1. Nie żyje 56-letnia kobieta!](https://img.bielsko.info/ib/e3be8b32a05fdc789f292fc103b3c477/12/2025/03/wypadek_na_dk_1_w_czechowicach_dziedzicach_19_03_2025_5864.jpg)
Wiadomości
- 12 października 2021
- wyświetleń: 1338
Ziołowy ogródek na kuchennym parapecie. Jakie zioła można uprawiać w doniczkach
Materiał partnera:
Każdy miłośnik kuchennych przygód wie, jak ważne są przyprawy. Suszone czy mrożone zioła nie zawsze przynoszą pożądany efekt smakowy. Świeże, aromatyczne listki ziół to produkt, który warto mieć pod ręką nie tylko w sezonie, ale także zimą, kiedy brakuje nam witamin i minerałów. Doniczki z ziołami to idealny patent na praktyczną dekorację kuchennego parapetu czy wystrój balkonu. Zobacz jakie gatunki ziół są polecane do domowej uprawy. Nasiona do uprawy ziół dostępne są w sklep-nasiona.pl.

Własne zioła - najpopularniejsze gatunki
Samodzielnie wyhodowane zioła to znakomity dodatek do dań mięsnych, sałatek, sosów, zup i napojów. Wolne od sztucznych nawozów i chemicznej ochrony stanowią fantastyczny dodatek o właściwościach leczniczych. Najlepiej zdecydować się na gatunki, których smak znamy i lubimy. Zioła wysiane lub zasadzone w ładnych doniczkach są nie tylko smaczne, ale też zdobią kuchnię niezależnie od jej stylu. Do najchętniej wybieranych ziół należą:
- Bazylia - nadaje się na słoneczne miejsca, dobrze sprawdza się w uprawie z nasion. Jest to niezrównana przyprawa kuchni włoskiej. Genialnie się mrozi, a jeszcze lepiej przechowuje w słoiczku po zalaniu oliwą.
- Natka pietruszki - jest bardzo zdrowa, pasuje chyba do wszystkiego, z wyjątkiem deserów. Jest też szybką i efektowną dekoracja potraw, zwłaszcza w wersji o karbowanych listach.
- Oregano - rewelacyjna roślina na południowe okno. Bez niego trudno wyobrazić sobie pizz, makrony i sosy. Tworzy ciekawy smak w sałatkach.
- Rozmaryn - jest rewelacyjną przyprawą do potraw mięsnych i warzywnych. Trzeba używać go z umiarem - w większej ilości spowoduje gorzki smak dania.
- Szczypiorek - jeden z najpopularniejszych zielonych dodatków do twarogów, jajek, omletów. Jest doskonałą alternatywą dla piekącej w smaku cebuli.
- Szałwia - nieoceniona w potrawach z tłustego mięsa, sałatkach, sosach i napojach. Dobrze wytrzymuje suche powietrze w mieszkaniach.
- Tymianek - aromatyczne, małe listeczki nadają smak daniom mięsnym i ziemniaczanym. W wersji suszonej jest mocniejszy niż świeży, co stanowi ciekawy wyjątek.
- Mięta - jest wybornym uzupełnieniem deserów, sałatek, napoi i koktajli. Gałązek lub pojedynczych listków można używać w dekorowaniu potraw.
Jaką ziemię wybrać do uprawy ziół
W sklepach bez trudu możemy dostać gotowe podłoża dedykowane uprawie ziół. Idealna ziemia jest żyzna, lekka i przepuszczalna, ale nieprzesychająca zbyt szybko. Można się pokusić o wzbogacenie podłoża ziemią kompostową, która będzie znakomitym nawozem dla aromatycznych roślin. Rozwiązaniem kłopotu może też być ziemia uniwersalna rozluźniona piaskiem.
Jak wysiewać zioła
Wśród dość dużego wyboru ziół możemy zdecydować się na kilka gatunków. Do odpowiednio przygotowanych donic i doniczek możemy wysiać zioła już na przedwiośniu, pod koniec lutego i w marcu. Drugim terminem jest siew letni - w lipcu i sierpniu, ale nie ma przeciwskazań, by próbować siać zioła o każdej porze roku. Pojemniki do wysiewu ziół muszą mieć otwory odpływowe i warstwę drenaży na dnie. Lepiej jest zakupić doniczki z podstawką, w której zgromadzi się nadmiar wody. Poziom podłoża nie powinien być wyższy niż 2 cm od górnej krawędzi pojemnika. Przy zbytnim wypełnieniu doniczki, ziemia będzie nieestetycznie wypływać przy podlewaniu.
Dobre warunki uprawy ziół
Zioła muszą mieć zapewnione dobre oświetlenie, co jakiś czas dobrze jest obracać doniczki, tak by każda strona rośliny dostała porcję promieni słonecznych. Optymalna temperatura wzrostu to 15-20 stopni Celsjusza. Miejsce do uprawy ziół nie powinno znajdować się przy dostępie do świeżego powietrza, ale nie w przeciągu. Rośliny przyprawowe nie lubią nagłych zmian temperatury - jeśli chcemy zima uchylić okno, lepiej przestawmy zioła w dalsze miejsce. Wzrost ziół jest dość szybki, musimy zapewnić im dostateczną dawkę składników pokarmowych, czyli nawozić. Dla roślin, które będziemy spożywać, wybieramy naturalne nawozy np. biohumus.
Świeże zioła są cenionym dodatkiem w kuchni każdego smakosza. Bardziej wyraźne w smaku, pachnące listki i łodyżki dostarczają mam wielu pożytecznych dla zdrowia substancji, a dodatkowo dekorują otoczenie. Kilka doniczek z własnoręcznie wysianymi ziołami, może zupełnie odmienić nasze menu.