.png)
Wiadomości
- 4 czerwca 2021
- wyświetleń: 2703
7. edycja Festiwalu Ekodzieło już w piątek w Bielsku-Białej!
Za nami:
W tym roku inspiracją do wydarzeń 7. Festiwalu Ekodzieło organizowanego przez Klub Gaja jest Tajemniczy Ogród, który powstaje na niegrzebalnej części cmentarza żydowskiego w Bielsku-Białej. Inicjatywa łączy edukację ekologiczną z kulturą, historią i sztuką. Wydarzenia festiwalowe odbędą się w najbliższy piątek, 4 czerwca o godzinie 17.00 w Willi Sixta Galerii Bielskiej BWA.

W programie przewidziano wykład "Pogranicze i sztuka pamięci" Krzysztofa Czyżewskiego z Fundacji Pogranicze oraz czytania performatywne "Kol isze - głos kobiet w poezji jidysz" Małgorzaty Czyżewskiej z Fundacji Pogranicze i "Ścieżki opowieści" Jacka Bożka z Klubu Gaja. Gościnnie wystąpi Apostolis Anthimos, kompozytor i multiinstrumentalista. W ramach Festiwalu Ekodzieło odbędą się także warsztaty pszczelarskie i ogrodnicze dla szkół oraz spacery dendrologiczne w Tajemniczym Ogrodzie.
W tym roku wydarzenia Festiwalu Ekodzieło nawiązują do historii miasta, jego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, które wpisują się w 70. rocznicę połączenia Bielska i Białej. Inspiracją festiwalu jest zabytkowy cmentarz żydowski i jego dzieje złączone z mieszkańcami miasta, a także ostoja dzikiej przyrody, która za murami kirkutu tworzy unikalną przestrzeń. Dzięki inicjatywie Klubu Gaja, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej i Miasta Bielsko-Biała w części niegrzebalnej cmentarza powstaje Tajemniczy Ogród. Organizatorzy zapraszają do wysłuchania opowieści splecionych z tradycją tego miejsca, pograniczem i naturą.
Wydarzenie w Willi Sixta Galerii Bielskiej BWA rozpocznie się czytaniem performatywnym „Kol isze - głos kobiet w poezji jidysz” Małgorzaty Czyżewskiej z Fundacji Pogranicze. Czytaniu towarzyszyć będzie muzyka Apostolisa Anthimosa.
- Poezja kobiet w języku jidysz ma długą tradycję. Tworzona jest od ponad sześciu wieków. Jej rozkwit przypadł na XX wiek. To twórczość dojrzała i niejednokrotnie eksperymentatorska w formie, a jednocześnie będąca zapisem głęboko przeżytego, ludzkiego doświadczenia. Znajdziemy w niej portrety i autoportrety matek, żon, sióstr, kobiet zaangażowanych społecznie, zagłębionych w kręgach tradycji i domu, miłości i obcości. Bogaty i fascynujący świat kobiet tworzących w języku jidysz stał się dla nas dostępny dzięki znakomitym tłumaczeniom Joanny Lisek, Beli Szwarcman-Czarnoty i Karoliny Szymaniak, zamieszczonym w epokowej antologii Moja Dzika Koza - mówi Małgorzata Czyżewska.
Podczas spotkania "Pogranicze i sztuka pamięci" z Krzysztofem Czyżewskim, pisarzem, reżyserem i animatorem działań międzykulturowych, współtwórcą Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach oraz Fundacji Pogranicze, słuchać i rozmawiać będziemy o ludziach pogranicza. - Ludziach, którzy doświadczyli zerwania niejednego mostu, sąsiedzkich konfliktów, ale doświadczyli też od swych bliźnich wiele dobra, lecz pamięć o tym pozostaje ukryta, bo nawykliśmy do celebrowania jedynie zła i cierpienia doświadczonego od innych. Powinniśmy z pamięci pogranicza uczynić sztukę życia - podkreślają organizatorzy z Klubu Gaja.
- Dla pamiętania istotne jest Miejsce. Ważne jest nie tyle upamiętnienie miejsca, ile miejsce, z którego się pamięta. Do jednego i drugiego trzeba dotrzeć, ale w pierwszym przypadku na tym kończy się droga - na upamiętnieniu. W drugim - ciągle biegnie. Z takiego miejsca widzi się dalej niż horyzont zakreślony przez niepamiętanie. I obojętność na minione. Pamięć widzi dalej niż wzrok na to pozwala. Ponieważ czuje miejsce, uwalnia wyobraźnię, porusza serca. Miejsce, z którego się pamięta otwiera perspektywę na przyszłość - zwraca uwagę Krzysztof Czyżewski.
Wydarzenie zakończy się czytaniem performatywnym "Ścieżki opowieści" Jacka Bożka z Klubu Gaja. Inspiracją performansu będzie motyw przyrody i przemijania z muzyką Apostolisa Anthimosa.
- To my jesteśmy częścią przyrody. Wokół nas, w mieście, mieszkają niezliczone nieludzkie istoty. Często zapominamy, że to nasi sąsiedzi, nasi przyjaciele i dobroczyńcy, od których jesteśmy zależni. Edukacja i sztuka mają za zadanie przypominać i uczyć nas o naszej wspólnocie ziemskich stworzeń. Tajemniczy Ogród jest pograniczem, które łączy życie i przemijanie w sposób wyjątkowy i ukazuje system współzależności człowieka i jego kultury oraz natury i jej nieustających cykli - podsumowuje Bożek.
Kolejnym działaniem Klub Gaja w ramach Festiwalu Ekodzieło będą warsztaty pszczelarskie i ogrodnicze dla uczniów bielskich szkół oraz spacery dendrologiczne dla mieszkańców, które odbędą się 18 czerwca w Tajemniczym Ogrodzie.
Festiwal Ekodzieło objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego. Realizowany jest ze środków Miasta Bielska-Białej we współpracy z Gminą Wyznaniową Żydowską i Galerią Bielską BWA.
ZOBACZ TAKŻE

Klub Gaja zachęca. Zagłosuj na Buk z Dalkowa!

Konkurs na Drzewo Roku 2025 organizowany przez Klub Gaja

Pestycydy na zieleni miejskiej? Jest apel

Załatwianie potrzeb na klatkach schodowych to już norma... Toalety są, ale nie tam gdzie trzeba

Najpierw plan, potem cmentarz

[FOTO] Stowarzyszenie Olszówka skutecznie interweniowało w sprawie kasztanowca
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.