Wiadomości
- 30 marca 2021
- wyświetleń: 3543
Zmiany w programie szczepień w II kwartale roku. Co się zmieni?
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej rząd poinformował o zmianach w programie szczepień w II kwartale tego roku. Będzie większa liczba punktów szczepień, poszerzenie kadry kwalifikującej i wykonującej szczepienia i więcej szczepionek - wchodzimy w nową fazę realizacji Narodowego Programu Szczepień. Co się zmieni?
Więcej punktów szczepień
Do tej pory szczepienia odbywały się m.in. w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej, stacjonarnych placówkach medycznych (np. Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej), szpitalach rezerwowych i węzłowych. Z myślą o pacjentach leżących uruchomiliśmy także wyjazdowe zespoły szczepiące. W II kwartale rząd poszerza katalog miejsc, w których można będzie się zaszczepić.
Przyjmiemy szczepionkę w:
- przychodniach POZ (i innych stacjonarnych placówkach medycznych),
- szpitalach rezerwowych,
- szpitalach powiatowych (w każdym powiecie 1 szpital),
- punktach samorządowych (w każdym powiecie 1 punkt samorządowy),
- punktach drive thru,
- zakładach pracy,
- aptekach.
- Szczepienia będą się również odbywały w miejscach działalności samodzielnych ratowników medycznych i pielęgniarek.
Większa kadra osób szczepiących i prostsze zasady kwalifikacji
Rząd chce usprawnić proces, dlatego wprowadza także zmiany organizacyjne w zakresie kwalifikacji i wykonywania szczepień.
Kto kwalifikuje do szczepienia?
W II kwartale tego roku kwalifikować do szczepień będą już nie tylko lekarze, ale również: stomatolodzy, felczerzy, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, diagności, farmaceuci, fizjoterapeuci, asystenci medyczni oraz studenci ostatniego roku studiów medycznych.
Kto może szczepić?
Rząd poszerza kadrę szczepiącą. Obecnie szczepionkę podają lekarze, stomatolodzy, położne, pielęgniarki, ratownicy medyczni oraz felczerzy. W II kwartale tego roku do tej grupy dołączą również diagności laboratoryjni, farmaceuci, fizjoterapeuci i studenci ostatniego roku studiów medycznych.
Uwaga! Zmieni się też sam proces kwalifikacji. Do tej pory pacjent musiał przejść badanie lekarskie i uzupełnić kwestionariusz.
Od II kwartału podstawą kwalifikacji do szczepienia przeciw COVID-19 będzie kwestionariusz wstępnego wywiadu. Jeżeli pacjent wypełni kwestionariusz i oświadczy wszystko prawidłowo, zostanie dopuszczony do szczepienia. Jeżeli w kwestionariuszu coś wzbudzi wątpliwości, osoba wykonująca szczepienie skonsultuje się z lekarzem.
Rejestracja na szczepienia - jak będzie wyglądać w kwietniu?
W marcu rząd otworzy rejestrację dla osób od 60. roku życia. W kwietniu uruchomione zostaną zapisy dla kolejnych roczników. Rejestracja będzie prowadzona zgodnie z harmonogramem:
- 12 kwietnia - rocznik 1962,
- 13 kwietnia - rocznik 1963,
- 14 kwietnia - rocznik 1964,
- 15 kwietnia - rocznik 1965,
- 16 kwietnia - rocznik 1966,
- 17 kwietnia - rocznik 1967,
- 19 kwietnia - rocznik 1968,
- 20 kwietnia - rocznik 1969,
- 21 kwietnia - rocznik 1970,
- 22 kwietnia - rocznik 1971,
- 23 kwietnia - rocznik 1972.
Tak skonstruowany harmonogram zapewnia elastyczność. Jeśli będziesz już w gronie uprawnionych i nie zapiszesz się na szczepienie w danym dniu, będziesz mógł to zrobić później - informuje rząd i zachęca wszystkich do zgłaszania się na szczepienia za pośrednictwem formularza. To najszybsza i najprostsza forma zapisów. Tuż przed rozpoczęciem terminu rejestracji Twojej grupy wiekowej, z skontaktuje się z Tobą infolinia.
Skorzystaj z formularza zgłoszeniowego!
Osoby, które nie wypełnią formularza, będą mogły zarejestrować od dnia uruchomienia rejestracji. Do wyboru jest kilka metod zapisów. Można skorzystać z platformy internetowej e-Rejestracja, zadzwonić na infolinię 989, wysłać SMS o treści Szczepimy Się na numer 880 333 333 lub zapisać się - najlepiej telefonicznie - bezpośrednio w punkcie szczepień.
Wszystkich, którzy potrzebują dodatkowych informacji dotyczących rejestracji, zapraszamy na specjalną stronę gov.pl/szczepimysię: zobacz jak zarejestrować się na szczepienie!
I kwartał - podsumowanie Narodowego Programu Szczepień
Według statystyk na 30 marca w polskich punktach szczepień wykonano już blisko 6 mln szczepień. Prawie 4 mln osób otrzymało jedną dawkę, a ponad 2 mln - dwie dawki szczepionki.
Za nami już szczepienia m.in. kadry medycznej, personelu i pensjonariuszy w domach pomocy społecznej, a także nauczycieli. Szczepieni są seniorzy, chorzy przewlekle oraz służby mundurowe.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Koronawirus - raport
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj